Тепле світло сердець «Зірок Арчі» з Самгородка

Чи може світло зірок дарувати радість, захоплення? Чи зігріває їхнє світло? Будь-який астроном відповість чітке: «Ні!». Ми ж будемо з такими відповідями сперечатися. Оскільки знаємо яскравих, безмежно талановитих та неймовірно щирих учасників танцювального колективу «Зірки Арчі».

Історія нині Зразкового хореографічного ансамблю розпочалася 16 років тому теплого травневого вечора, коли вперше у Самгородку (Самгородоцька ТГ, Хмільницький район) зібралися небайдужі до танцю школярі та їхній наставник. На прохання активних юних талантів Самгородка відкрити танцювальний гурток директор місцевого Будинку культури Ольга Савенець попросила провести декілька занять свою доньку Анну – тоді студентку Київського національного авіаційного університету. Попри отримувану спеціальність, Анна тягнулася серцем до хореографії, адже змалечку була учасницею різних відомих та знакових хореографічних колективів України та ближнього зарубіжжя. Той травневий вечір 2007 року у колі однодумців став доленосним як для учнів, так і для самої Анни. Відтоді у життя кожного увійшов танець.

Репетиції розпочалися одразу після спільного рішення не зволікати із початком занять. Усі віддавалися тренуванням сповна, і результат не змусив себе довго чекати. Буквально за два місяці щойно створений колектив «Зірки Арчі» представив на сільському святкуванні Івана Купала цілу тематичну музично-хореографічну виставу, справжнє театралізоване дійство з танцювальними номерами. Глядачі із захватом сприйняли виступ початківців, тож «бойове хрещення» зірочки пройшли із відзнакою!

Першу в історії свого колективу перемогу юні танцюристи отримали вже восени того ж 2007-го: колектив став найкращим серед багатьох учасників Всеукраїнського конкурсу, організованого журналом «Пізнайко», і взяв участь у гала-концерті переможців. Відтоді заслужені премії та справедливі нагороди золотим дощем посипалися на талановитих і невтомних у праці учасників ансамблю «Зірки Арчі».

Навесні 2008 року, через рік після заснування, танцювальний колектив із Самгородка виграв у номінації «Відкриття року» районного рейтинг-конкурсу «Травневий зорепад». Того ж таки 2008 року у жовтні «Зірки Арчі» презентували Козятинський район, до складу якого тоді входив Самгородок, на грандіозному концерті у Вінниці до 75-річчя утворення Вінницької області (з 15-ти номерів районної концертної програми два були представлені саме самгородоцьким танцювальним ансамблем).

Яскраві зірки танцювального ансамблю в різний час отримували перемоги у районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних творчих конкурсах. На заваді не став і коронавірусний карантин! Наразі скарбничка нагород колективу «Зірки Арчі» Самгородоцького будинку культури за усю історію хореографічної роботи налічує близько 150 відзнак, кубків, грамот та медалей за отримані переможні, призові місця та гран-прі.

Заслуги та активність у танцювальній праці юних самгородчан помітили на обласному рівні, і у 2012 році колектив отримав звання Зразковий хореографічний ансамбль. І вже двічі, у 2017 та 2021 роках (тобто кожні п’ять років, за правилами Міністерства освіти та науки України) невтомні «Зірки Арчі» успішно підтверджували своє заслужене високе звання (чи якісно звітували про виконану роботу). Тепер чекатимемо непересічної танцювальної події (наступний захист звання) у 2026-му.

– Наша історія могла би не розпочатися, наших нагород і звання Заслужених ми би не отримали, якби не мали надійних друзів, що завжди підставлять плече допомоги, завжди беруть на себе фінансові питання участі у різноманітних конкурсах чи пошиття нових концертних костюмів, – зауважує Анна Пасічнюк, керівник Зразкового хореографічного ансамблю «Зірки Арчі». – І перший серед них – директор ТОВ «Арчі» Олександр Єгорович Щелинський, який жодного разу не відмовив у вирішенні ускладнень із коштами на придбання сценічних костюмів, палива, поїздки на фестиваль або оздоровлення.

16 років історії танцювального колективу – здається, зовсім небагато. Якщо ж оцінити ці роки за кількістю вихованців – близько 700 (!) – розуміння хореографічного шляху талановитих самгородчан набуває своєї справжньої важливості та цінності.

Випускники ансамблю встигли вже самі стати батьками (дехто по декілька разів), влаштуватися на роботу чи розпочати власний бізнес, хтось продовжив заняття і навчання хореографії. Керівник танцювального колективу Анна Пасічнюк отримала другу вищу спеціальну освіту у Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв.

– За ці роки було багато таких моментів, що не забудуться, – згадує Анна Дмитрівна. – Участь у фестивалях та конкурсах різного рівня, наші спільні свята та відзначення усім колективом днів народження учасників. Кожний спогад і кожна подібна майбутня історія є і неодмінно стане сторінкою літопису нашої великої сім’ї – нашого колективу!

Російсько-українська війна, на жаль, вписала до цього літопису обпалені сердечним болем та все ж наповнені невтомною творчою і волонтерською роботою сторінки.

– Коли розпочалась війна і зовсім не було заходів, ми зняли танцювальний репортаж про Самгородок і як змінилось його життя, – розповідає пані Анна.

Минулої весни у рамках всеукраїнської ініціативи «Сади Перемоги» учасники зразкового хореографічного ансамблю «Зірки Арчі» та діти військових висадили калинову алею біля Самгородоцького будинку культури.

Влітку 2022 року до колективу приєдналося багато діток з територій, де відбувалися активні бойові дії, тобто внутрішньо переміщених осіб.

Разом з тим «Зірки Арчі» ось уже півтора року є активними учасниками благодійних концертів, спортивних подій та ярмарків на підтримку ЗСУ. Часто подібні творчі заходи відбуваються за ініціативи, власне, хореографічного колективу з метою збору коштів на потреби військовим – татусям та дідусям зірочок.

– Купуємо те, у чому є потреба. Якщо самі не потягнемо, долучаємось до офіційного збору, – розповідає керівник колективу. – Власними силами від початку творчо-волонтерської роботи ми зібрали понад 70 тисяч гривень. За зібрані кошти придбали 3 спальники, 3 повербанки, термобілизну, 3 комплекти військової форми, 8 пар тактичного взуття, генератор, долучились до збору коштів на автомобіль, дрон та тепловізор, передали багато посилок з листівками, оберегами, солодощами, чаєм та кавою. Продовжуємо підтримувати татусів та дідусів «Зірок Арчі», адже кількість мобілізованих наших рідних, на жаль, росте. А ще розпочали підтримувати військових, які свого часу танцювали у «Зірках Арчі». Придбали для хлопців 2 пари тактичного взуття, а мріємо підтримати кожного нашого захисника. Хлопці – красені, колишні танцюристи, які сьогодні стоять на захисті нашої Батьківщини, таких уже 10 чоловік. Пишаємось і дякуємо!

На завершення розповіді про неймовірних «Зірок Арчі» зауважимо, що їхнє непересічне сяйво помічають вже й телеканали. Для рекламної кампанії до цьогорічного Дня вишиванки один із провідних українських каналів використав світлину дівчат-учасниць самгородоцького хореографічного колективу з фотосесії, яку танцюристи підготували для мистецького проєкту Вінницького обласного центру народної творчості «Подільські народні строї» (зірочки, до слова, вдягнули старовинні автентичні сорочки з музейної світлиці Самгородоцького будинку культури, що курується відділом освіти, культури, молоді та спорту Самгородоцької сільської ради). Ця подія сколихнула творчі амбіції «Зірок Арчі», хоча, яким чином фотографії потрапили у поле зору телевізійників, залишається загадкою. Ми ж переконані, що такий запал позитиву, що дарують юні танцювальні таланти з Самгородка, не можна не помітити.

Нам залишається побажати довгої та щедрої на вшанування і віншування хореографічної дороги талановитим учасникам колективу «Зірки Арчі» з великими серцями та незабутнім душевним теплим сяйвом.

Наталія ЗАЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені