ТОВ “Агро-Еталон” – 15 років лідерства

Чи були легкі для сільського господарства часи в Україні, визнаній житниці Європи? Навряд чи… Чи легко аграріям сьогодні, як примудритися не збанкрутувати на тлі здорожчання енергоносіїв, відсутності державних квот та  прямого контакту “виробник-покупець”? Аби витримати баланс і залишатися успішним сільгоспвиробником, заразом забезпечуюючи сотні людей роботою, потрібно володіти менеджментом на межі мистецтва.

– Давайте всі проблемні питання, а їх чимало, відкладемо для іншої розмови. А сьогодні, напередодні свята, поговоримо про те, чим пишаємось, – одразу зауважує генеральний директор ТОВ “Агро-Еталон” Василь Черній.  – Хоча я сьогодні з острахом дивлюся на ті підприємства, які займаються одним напрямком виробництва. Взяти хоча б садівництво – на тлі недолугої державної політики та пов’язаного з цим перевиробництва, багато хто ризикує понести збитки. І подільські садівники, із завзяттям, з яким нещодавно закладали сади, почнуть їх викорчовувати…

На щастя, збалансована політика і далекоглядний управлінський  підхід дозволяють ТОВ “Агро-Еталон” упевнено триматись на плаву, попри складнощі та економічні “сюрпризи”. Підприємство, засноване 15 років тому, залишається одним із найбільших платників податків в області, багато років  лідирує в експорті яблук, на регулярній основі забезпечує роботою понад 300 людей, а в сезон збирання врожаю ця цифра подвоюється.  Відтак “Агро-Еталон” виступає своєрідним гарантом соціальної стабільності в регіоні, адже до всього виплачує чималі кошти орендодавцям за паї – одні лише садки займають площу понад 600 гектарів. Окремий предмет гордості та заздрощів з боку конкурентів – найбільший в Україні холодильний комплекс для зберігання плодів із регульованим газовим середовищем, обсягом 17,8 тонн.

– Маємо 3 основні напрямки роботи – садівництво, рослинництво та експлуатацію холодильних установок. Щодо останніх, то ми не лише закладаємо власну продукцію на зберігання, а й віддаємо частину площ в оренду іншим виробникам. Тоді, коли є труднощі з реалізацією садової продукції, виручає вирощене на полях. Це переважно пшениця, кукурудза і соняшник, – пояснює Василь Черній. –   Щоб не залежати надмірно від збуту плодової продукції, плануємо побудувати власне переробне підприємство – там вироблятимуть не лише соки та пюре, а й ефіри.

Попри цьогорічний щедрий врожай яблук, чимало виробників бідкаються – перекупники пропонують бросові ціни, які не виводять підприємства навіть на рівень рентабельності. Бал править менеджер, посередник – не завжди доброчесний. ТОВ “Агро-Еталон” пощастило трохи більше – мають давні ринки збуту за кордоном.

– Нашими яблуками смакують у багатьох країнах світу – Англії, Індії, Пакистані, Туреччині, Швеції, ОАЕ, Саудівській Аравії, Єгипті. Але для того, аби мати такий ринок збуту, мусили підтверджувати найвищий рівень якості і безпеки: наша продукція сертифікована за системами Global і ISO22000. Як приємно було, коли кілька років тому наші яблука досліджували в Лондонській лабораторії і дійшли висновку, що вони абсолютно безпечні! – наводить ще один факт для гордості генеральний директор.

Але чи не найбільше тут пишаються тим, що підприємство вимагає великого людського ресурсу.

– Ми працюємо “по-білому”, у нас немає чорних чи навіть сірих схем. І усвідомлення того, що забезпечуємо людей роботою, офіційною зарплатою зі всіма відрахуваннями, протидіємо безробіттю –  дає право почуватися не лише продуктивним, а й патріотичним підприємством, – по-філософськи зауважує керівник. – Адже, погодьтесь, чимало агрохолдингів у главу кута ставлять власний прибуток і мінімізацію залучених працівників.

Важко не погодитись, складно заперечити. А знайомство з роботою підприємства довело: все сказане тут не лише декларують, а й  релізують.

Сад відпочиває – люди працюють 

Своєрідну екскурсію садовими плантаціями товариства провів головний агроном садового комплексу Леонід Миколайович Семенюк. Стрункі, низькорослі деревця незчисленними рядками впиралися аж до горизонту.

-Звісно, левову частку території займають яблуні різноманітних сортів   – під них виділені 450 га землі, під  кісточкові культури  – черешню, сливу, абрикосу – 64 га. А на  44 га ростуть груші. Цьогоріч ще пів гектара виділили під насадження популярної нині лохини, – розповів нам головний агроном.

Найстарші дерева посадили у 2007 році, наймолодші – у 2020-му.  Плодоносіння тут починається на 3-4 рік – у цьому переваги інтенсивного типу садівництва. Абсолютна більшість дерев прищеплені на низькорослих і середньорослих підщепах – і обробіток, і збирання врожаю з дерев заввишки не більше 3 метрів вважається оптимальним.

– Крапельний полив у нас на всіх 430 га саду, зрошувальну систему використовуємо і для точно вивіреної подачі добрив – так сад отримує поживу. “Найходовіші” сорти – різноманітні Голдени – Джона-Голд,  Голден-Делішес, а також Гала, Симиренка, Фуджі, Моді, – перелічує хітові сорти яблук Леонід Миколайович. – До речі, на експорт переважно йдуть яблука типу Гала  – це так зване шкільне яблуко, воно має розмір від 55 до 70 г, його зручно покласти у портфель, і дитина з’їдає його за один раз.

– Цього року ми зібрали 13 тисяч тонн, а найвища врожайність була у 2018 році  – 22 тисячі тонн з саду. Парадокс полягає в тому, що саме тоді ми зазнали і найбільших збитків – яблука були ні по чому. При цьому засоби захисту щороку дорожчають – а без них вирощувати якісну продукцію у промислових масштабах нереально. У нашому господарстві ж застосовуємо лише високоякісну, сертифіковану продукцію провідних світових виробників. Ми чітко дотримуємось вимог, витримуємо періоди розпаду хімічних речовин  – тому плоди наших садів абсолютно безпечні.

Виявляється, виростити врожай – це лише пів задачі. Де взяти достатню кількість робочих рук, аби вчасно зібрати вирощене?  

-Постійних працівників у садівництві – 100. А ось на період збирання врожаю залучаємо додатковий штат. Приміром, цього року у нас гарно вродила черешня –  для її збирання додатково залучили 150 людей. Ми продали все до кілограма – попит був високий. Ну, а люди змогли суттєво поповнити сімейний бюджет, – констатує Леонід Семенюк. 

В останній місяць осені плодові дерева стоять вже оголеними, готуючись до зимового перепочинку. Але поки вони набирають сил для наступного врожаю, роботи в саду тривають. Догляд за насадженнями та їхній захист не припиняються ні на тиждень. Приміром, коли ми завітали в садові угіддя товариства, кілька бригад працівників розкладали протруєне зерно для боротьби із гризунами – в осінньо-зимовий період вони несуть найбільшу загрозу для молодих дерев. Біля насаджень клопотали  Юлія Цебрій, Галина Мельник, Надія Дегтярюк, Наталія Рибалко – підсобні робітники садового комплексу. Незабаром працівники розпочнуть обрізку дерев. А керує садовою бригадою агроном  Юрій Романовський.

Найбільші в Україні 

У величезних ангарах  ТОВ “Агро-Еталон” розташовані сучасні холодильні установки, які надовго відтерміновують строки реалізації плодів. 

– Ми були піонерами у сфері застосування холодильного обладнання – першими в області почали працювати з таким устаткуванням. Відтоді минуло 12 років, у регіоні з’явилося чимало холодильних установок із регульованим газовим середовищем, але за обсягами нас ніхто так і не перевершив не лише в області, а й в Україні! – з гордістю розповідає Анатолій  Благун, заступник генерального директора – начальник холодильного комплексу.

– Запорукою тривалого зберігання є те, що в камері створюється регульоване газове середовище. Воно суттєво відрізняється від атмосферного. Тож в камері постійно підтримується  1,5% кисню (а ми нормально почуваємось, коли його  в атмосфері 22% ), 1-1,5 СО2 і температура 1-2 градуси тепла. Основний сенс РГС у тому, щоб змусити яблуко не так інтенсивно “дихати” – тоді воно може зберігатися до двох років. Але до червня ми все реалізуємо – у нас немає перехідного залишку. На сьогодні холодильники повністю завантажені  продукцією цьогорічного врожаю. Яблук із наших садів  8 тис. тонн, решта – інших виробників. Крім яблук, у холодильниках зберігають і груші. 

Але перш ніж потрапити на зберігання в камери, плоди проходять прискіпливий огляд та сортування.

-На сезон ми набираємо приблизно 50  жінок-сортувальниць, а на постійній основі працює 18 чоловік. В місяць середня зарплата – 15 тисяч. А у водіїв елетронавантажувача  – значно вища, особливо в осінні місяці, коли щодня завантажували в холодильники до 350 тонн яблук, – пояснює Анатолій Миколайович.  Окрім сортувальної лінії і холодильних установок, у комплексі також розташована спеціальна лінія для виготовлення упаковки. Так, в ОАЕ кожне яблучко добирається в окремій ячейці з гофрованого картону.

Поганої погоди для агронома не буває

Високими врожаями порадували не лише сади, а й поля ТОВ “Агро-Еталон”. 

– Цьогоріч пшениця дала 56 ц з га, соняшник – 33 ц з га, а  кукурудза – 120 центнерів. Це хороші показники. Я не люблю, коли весь час нарікають на погану погоду чи інші негаразди: все залежить від того, як ми ставимось до обробки грунту,  внесення добрив  і вчасного проведення технологічних операцій, тож ми намагаємось робити все максимально точно, науково обгрунтовано. І тому маємо гарні результати, – скромно зауважує головний агроном підприємства Федір Соловей.

Окрім цих основних трьох культур,  тут засівають поля і ячменем, і гречкою, і навіть бобовими. І якщо  і зернові, і соняхи вже зібрані, завантажені у засіки чи навіть частково реалізовані, то збирання кукурудзи ще триває. Власне, цей процес ми змогли спостерігати.

  • Ми збираємо в день 40-50 гектарів, а загальна площа під кукурудзу –   750 гектарів. Зараз на збиранні працює 3 комбайни  і  4 машини, збираємо врожай вже 12 днів, попереду ще 3 тижні. Ми могли б справитись і значно швидше, але сушильний комплекс не встигає обробити стільки кукурудзи, тому навмисно пригальмовуємо, – роз’яснює Федір Анатолійович. – Наступного року після кукурудзи посадять соняшник – у господарстві використовують трипільну систему обробітку, слідкують за підживленням грунтів, борються із його закисленням.

Мовою цифр

Не треба бути управлінцем чи менеджером найвищого рангу, щоб розуміти: найбільше до роботи людей мотивує висока заробітна плата.

З цим згодна і головний бухгалтер підприємства Юлія Войтишена.

-У нас зарплата прив’язана до обсягу виконаних робіт – в 90% випадків. І працівник отримує грошову винагороду безпосередньо за конкретно виконану роботу. До речі, саме фонд заробітної плати дає найбільше фінансове навантаження, особливо в пікові місяці збирання врожаю – у вересні виплатили зарплатні  8,5 млн гривень, – наводить вражаючі цифри Юлія Миколаївна. – Ті, хто був задіяний на збиранні врожаю, в середньому в місяць заробили 17300 гривень.

Але це не єдине джерело доходу для працівників. Адже умовами колективного договору передбачено ще низку різноманітних винагород.  Приміром, матеріальна допомога виплачується при народженні дитини, в разі хвороби чи інших складних життєвих обставин. На день народження працівника вітають премією, цей день є оплачуваним відгулом. Як, до речі, і весілля. Передбачені у товаристві і премії за якісне виконання роботи.  Не забувають в “Агро-Еталоні” і про благодійність.

– За 2019 рік   ми виділили 273 тисячі на благодійні цілі, у 2020 – 1 млн  380 тис. Приємно, що наш соціально відповідальний бізнес відзначили і на  обласному рівні – у 2018  році ми удостоїлись відзнаки “Благодійник Вінниччини”. Під нашим патронатом  перебувають заклади соціальної сфери тих сіл, де орендуємо землю.  А це Василівка та Іванківці Тиврівської громади,  Воробіївка Немирівської, і  Тростянець з Вороновицької громади. Ми допомагаємо не лише коштами, а й продуктами харчування. Адже маємо підсобне господарство – чималий город і ферму. Продукти, вирощені там, використовуємо в їдальні, де харчуються наші працівники. Також продаємо овочеву продукцію співробітникам за символічними цінами. Та й сам комплексний обід коштує цілком прийнятно. А робітників, які трудяться в полі, харчуємо безкоштовно, – перелічує Юлія Миколаївна.

Ну, і ще раз про заробітки. Мешканцям територіально наближених до  “Агро-Еталону” населених пунктів неабияк повезло. Адже для сезонного підробітку в них немає необхідності вирушати за кордон. А бажаючих підзаробити під час збирання врожаю чимало: в цьому році на підприємстві залучили 388 додаткових працівників. Причому навіть люди кваліфікованих професій залюбки беруться за цю справу – деякі беруть на основній роботі відпустку за власний рахунок або трудяться під час вихідних.

-Наприкінці сьогоднішньої розмови від імені засновників, керівництва висловлюю шану і подяку всім нашим співробітникам, всім трударям сільського господарства. Спасибі всім: хліборобам і механізаторам, агрономам, тваринникам, майстрам овочівництва та садівництва – всім, чиє життя невід’ємно пов’язане із сільськогосподарським виробництвом. Зі святом вас! – закінчив розмову на урочистій ноті Василь Васильович. Редакція приєднується до привітань і зичить працівникам полів, садів, ферм і городів лише процвітання!

Юлія РАЗАНОВА

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені