То засипали, то розривали, або Чому виникла суперечка за територію у вершині ставу Гармацький?

Уже другий місяць позбавлений спокою директор рибоводного підприємства СТОВ «Прогрес» колишнього Барського району Микола Мельник. Його робочий кабінет перетворився на штаб операції з повернення свого впливу на користування орендованою державною дамбою у вершині ставка Гармацький. Через десятки років безперешкодної експлуатації гідроспоруди на неї виставили свої територіальні претензії сусіди з Деражнянської громади Хмельниччини. Вони звинуватили СТОВ «Прогрес», що саме з його вини «у гідрологічному заказнику місцевого значення «Шиїнецький» зникли унікальні вільхові насадження, багато водно-болотних птахів, а також земноводних тварин, гризунів та інших. Загальна сума всіх збитків склала понад 145 тисяч гривень». Так принаймні повідомляють деякі Інтернет-видання з посиланням на Державну екологічну інспекцію Хмельницької області.

– Нічого там не пропало і не зникло, бо це надумані звинувачення задля того, щоб налаштувати громадськість проти нас, – каже Микола Мельник. – Все там на місці як було раніше, так і залишилося тепер –  невелика заплава не обезводнила. Просто комусь із сусідів захотілося створити у ній ставок, і вони закидали землею водоспуск, який регулює потоки води на каскаді водойм річки Рів. На чуже ми не зазіхаємо, а наше хочуть відібрати…

Першими на стежку протистояння стали хмельничани. Ще у листопаді минулого року, коли став Гармацький був спущений, у його вершині хтось перекрив воду. Про це дізналися барські рибоводи і негайно вжили заходів щодо розчищення земельного валу на дамбі для пропуску очікуваних паводкових вод.

«Після цього зловмисники знову бульдозером перегородили водоспуск, і ми змушені були вдруге розчистити його, – пише у листі до голови Вінницької обласної ради В’ячеслава Соколового Микола Мельник. – Дана дамба регулює потік води до наших ставків і виконує захисну функцію в разі раптового її збільшення в ставу Гармацький, що знаходиться на перешкоді можливого підтоплення міста Бар та інших населених пунктів району…».

Став Гармацький займає 186-гектарну площу, а після нього по руслу розташовані водосховища Барське, Спиртзаводське,  Антонівське і Токарівське. Спуск рибогосподарських ставків здійснюється суворо згідно з інструкціями не менше 18-24 днів, в тому числі по річці Рів – 20-27 тисяч кубометрів води за добу.

Згідно з Дозволом на спеціальне водокористування «Обробка і підготовка ложа ставків, каналів в осінньо-зимовий період з відхиленням від діючих інструкцій, погоджених органами охорони природи, санітарної служби, ветслужби та інших заінтересованих організацій» – не допускається. Тобто винними особами порушено чинне законодавство.

 – Нам стало відомо, що одним із виконавців даних злочинних дій є житель села Гармаки Безсмертний Микола Володимирович, який власним бульдозером другий раз 16.01.2021 року навмисно нагорнув вал землі на водоспуск, тим самим свідомо створив аварійну ситуацію… Дамби на каскаді річки Рів перебувають у державній власності, і всі направлені проти їх руйнації дії є не що інше, як знищення державного майна. Тому ми звернулися до органів державної влади з проханням вжити заходів по недопущенню, відверненню лиха та відшкодуванню нам, як орендарю дамби у верхів’ї ставка Гармацький, нанесених матеріальних збитків, – продовжує Микола Мельник.

Він переконаний, що «ноги» цього конфлікту ростуть від обіцянок новообраного голови Деражнянської ОТГ Андрія Ковпака, який, очевидно, пообіцяв своїм виборцям створити для них новий ставок за рахунок «відшматування» частини території ставу Гармацький. Бо ж до цього ніхто з його попередників на посаді голови Шиїнецької сільради не псував таким чином сусідських відносин.

– Пан Ковпак користується публічною картою, у якій недостовірно вказані кадастрові номери земельних ділянок, – повідомив начальник відділу у Барському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Василь Рощук. – Свого часу на підставі індексно-кадастрових карт між Вінниччиною і Хмельниччиною було погоджено межі областей, про що складено відповідні протоколи. Дана територія була передана в постійне користування тодішньому Вінницькому рибгоспу згідно з державним актом та перебуває в адміністративних межах Барського району. Так що територіальні претензії сусідів до СТОВ «Прогрес» безпідставні і не мають під собою юридичної основи…».

На цьому наголошує і Микола Мельник: «У нас є весь пакет документів на право користування всім ставом Гармацький, включаючи і його верхів’я, де ще 1932 року була побудована дамба, яку орендуємо у Фонду держмайна України. До речі, з того часу і бере початок наше теперішнє підприємство».

Віктор Зеленюк

Жмеринський район 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені