Турнір пам’яті тренерів Ліщука і Палія

пройшов у Копайгородському закладі загальної середньої освіти

Спорт був їхньою долею, а волейбол – професійним захопленням на все життя. Цьому прекрасному виду фізичної підготовки Адольф Григорович Ліщук та Олександр Савович Палій віддали по кілька десятків років роботи на посадах тренерів-викладачів Барської дитячо-юнацької спортивної школи.

Їх життєві дороги переплелися в далекому вже 1978 році, коли в новозбудованій Копайгородській школі відкрили волейбольну секцію філії спортшколи. Молоді й талановиті педагоги так майстерно зацікавили дітей, що вони «не розпилювалися» на інші види спорту, і ніхто практично не залишав занять аж до шкільного випуску. За роки тренерської роботи вони підготували сотні прекрасних волейболістів, які досягли численних перемог на спортивній ниві, захищаючи честь району й області на престижних змаганнях.

У книзі документальних нарисів «Волейбол: розвиток і перспективи» спеціаліст вищої категорії, викладач-методист Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського Василь Ярославський охопив піввікову історію становлення та культивування волейболу на теренах тодішнього Барського району. В хронологічній послідовності перераховано  обласні та республіканські турніри, в яких брали участь і ставали призерами вихованці Адольфа Ліщука та Олександра Палія. Між собою вони  теж змагалися за найбільшу кількість отриманих спортивних відзнак, а загалом перемагала колективна дружба і любов до волейболу.

– У той період прізвища тренерів нашої філії Адольфа Григоровича Ліщука та Олександра Савовича Палія не зникали з переможних інформаційно-спортивних повідомлень газет і радіо, – сказав під час відкриття турніру пам’яті директор Копайгородського закладу загальної середньої освіти Володимир Науменко. – Це була наша гордість і високий престиж школи. Ми й сьогодні пишаємося, що жили і працювали поряд з такими визнаними майстрами своєї справи. І дуже шкода, що їхній наполегливий труд не увінчаний державними нагородами. Хоча нинішній турнір – це найвища данина шани людям, про яких не забувають вдячні земляки.

Перші змагання, присвячені пам’яті Адольфа Ліщука, пройшли в Копайгороді на другий рік після його відходу у засвіти в 2005 році. Ініціатором їх проведення була спортивна громадськість селища, активно підтримана сином Адольфа Григоровича Григорієм, який теж успішно пройшов волейбольну «школу Ліщука» і свого часу виступав у складі юнацької збірної області. Нині Григорій Ліщук – голова спілки підприємців Вінниччини, а на останніх виборах балотувався на посаду голови Копайгородської селищної ради.

Свого старшого колегу Олександр Палій пережив на чотирнадцять років, і весь цей час перебував у належній спортивній формі волейболіста. Однак страшну недугу не зміг побороти – у березні позаминулого року його не стало… Незабутню пам’ять про нього бережуть дружина Тамара, донька Тетяна, внуки Олександр і Дар’я, правнуки Володя і Артем.

– На знак поваги до своїх рідних ми вирішили з Григорієм Адольфовичем проводити спільні волейбольні турніри пам’яті і 26 червня дали старт першим змаганням, – каже заступник головного лікаря Барської стоматологічної поліклініки, депутат Копайгородської селищної ради Олександр Палій. – Помірятися силами прибули шість команд – дві з Копайгорода, а також з Мурованих Куриловець, Хмільника, Вендичан і Борівки Чернівецької громади. Це була захоплююча гра справжніх і натхнених любителів волейболу. Адольф Григорович і Олександр Савович пораділи б за успіхи юних колег і виставили б спортсменам найвищі оцінки, а так на п’єдестал пошани піднялися найсильніші. Перші місця серед дорослих та юнаків зайняли команди з Копайгорода (капітани – Василь Тупчій і Артур Мариняк). Переможці були нагороджені кубками, м’ячами, а юнацькі команди – ще й пам’ятними медалями. Я щиро вдячний за підтримку в організації турніру директору школи Володимиру Віталійовичу Науменку і тренеру Віталію Васильовичу Макодзею.

Учасники змагань поклали квіти до могил Адольфа Ліщука та Олександра Палія, а в шкільній їдальні їх пригостили смачним обідом. 

Започатковане в Копайгороді змагання пам’яті тренерів з волейболу Адольфа Ліщука та Олександра Палія – це ще одна важлива сторінка в сучасній історії древнього населеного пункту, яка повинна стати традицією і знайти продовження в наступних поколіннях.

Віктор Зеленюк,

власкор «Вінниччини»

Жмеринський район 

Фото автора та із сайту Копайгородської селищної ради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені