Україну відвідав Вселенський Патріарх Варфоломій

Він зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським, Митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм, ієрархами Православної Церкви України, а також взяв участь в урочистостях з нагоди 30-ї річниці Незалежності України.

За 4 доби перебування в Україні Патріарх Варфоломій провів 30 заходів – від особистих зустрічей до багатотисячного богослужіння у Святій Софії. Провів окремі зустрічі з багатьма представниками Української держави, відслужив із главою ПЦУ літургію у Святій Софії, виступив на ветеранському і волонтерському форумі «Там де ми – там Україна», отримав диплом почесного доктора КиєвоМогилянської академіїбув присутній на Майдані 24 серпня, розділивши радість святкування 30-ліття Незалежності України.

Зокрема,  предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній зазначив:

    – Важко переоцінити те, що Його Всесвятість зробив і продовжує робити для вирішення давнього церковного питання в Україні. Саме тому ми шануємо Патріарха Варфоломія як великого благодійника українського народу, який підтримав і ствердив велике благо – право молитися в рідній Церкві рідною мовою і мати рівні права з іншими Помісними Православними Церквами світу.

І дійсно, здобуття Україною незалежності 30 років тому відкрило можливість для нашої держави самостійно вибудовувати стосунки зі світом. Так само й отримання автокефалії дає можливість Православній Церкві України самостійно вибудовувати стосунки з іншими Церквами, без посередництва духовного центру за кордоном.

     Україна отримала Патріарший і Синодальний Томос у 2019 році. Він відкрив можливість для українського Православ’я безпосередньо звертатись до світу та мати свій голос у міжцерковному діалозі так само, як Українська держава має голос у міждержавних відносинах. Саме на підтримку права звертатись до світу не через посередників і права на власну суб’єктність спрямований візит до України Вселенського Патріарха Варфоломія.

      – Історія є достовірним свідком правди та реальності, – сказав у своїй проповіді Патріарх Варфоломій. – Вселенський Патріархат від самого початку був надійним охоронцем блага Церкви. І хоча у часи розквіту і чисельної сили він міг запровадити та встановити пірамідальну форму устрою Східної Православної Церкви, але з відразою відкинув цю думку. Вселенський Патріархат ніколи, користуючись наявною імперською владою, не обирав шлях культурної та мовної асиміляції національностей, які приходили у віру Євангеліє.

     Своєю чергою предстоятель Православної Церкви України подякував йому за візит.

– Від повноти помісної автокефальної Православної Церкви України, особисто від себе хочу подякувати вам, Ваша Святосте, що попри різні обставини, які могли завадити вашому візиту саме в цей час, ви прибули в Україну на запрошення Церкви та Української держави в особі Президента, щоби молитовно розділити з українським народом радість свята 30-ліття відновлення незалежності України, – сказав митрополит Епіфаній.

І дійсно: 6 січня 2019 року, надаючи Томос про визнання автокефальною Православної Церкви України (ПЦУ), Вселенський Патріарх Варфоломій наголосив, зачитавши такі слова з тексту Томосу: «щоб ми навчилися «зберігати єдність духа в союзі миру» (Еф. 4:3). Тому Томос став вагомим аргументом для примирення, а найголовніше – об’єднання всі трьох гілок українського православ’я: Української Православної Церкви Київського Патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви та Української Православної Церкви, котра підпорядковується Московському Патріархату Російської Православної Церкви. 

     Відтак, після 15 грудня  2018 року в Україні є лише одна Українська Православна Церква автокефальною – це Православна Церква України на чолі з Блаженнішим митрополитом Київським та всієї України Епіфанієм. Саме Православна Церква України є історичною спадкоємицею багатовікової традиції українського православ’я, правонаступницею усіх прагнень православних віруючих України мати свою незалежну Церкву. 

   Це стало можливим завдяки багатьом історичним факторам: по-перше, незалежна держава потребує незалежної Церкви; по-друге, незалежна Церква можлива через її визнання, тобто надання їй права бути автокефальною, гарантується спеціальним документом  – Томосом; по-третє, Томос є гарантом соборної єдності всередині самої Церкви, визначає її єдність у спільноті спілкування з іншими помісними, автокефальними Православними Церквами світу. 

      Утвердження ПЦУ – це насамперед символ духовної незалежності Української держави. Не будемо забувати, що на даний момент найбільша православна інституція України – УПЦ (МП) – знаходиться в залежності від РПЦ. Влада Російської Федерації постійно використовує релігійний чинник задля поширення ідеологем «руського міра» на пострадянському просторі. Тож, незважаючи на політичний суверенітет, свідомість багатьох віруючих українських громадян ще й досі продовжує перебувати під впливом кремлівської пропаганди, яка досить часто подається під виглядом православної риторики про «спільне походження двох братніх народів – українського та російського – з Дніпровської хрещенської купелі». У цьому контексті фундація ПЦУ видається насправді історичним здобутком на шляху позбавлення від духовно-ідеологічного впливу Росії. Автокефалію українського православ’я необхідно сприймати як органічне доповнення політичної незалежності України, як чинник із зміцнення національної безпеки.

      Томос засвідчує незалежність Церкви, недоторканність її на певній території, визначеній кордонами держави. Згідно з 34-м апостольським правилом такою Церквою керує предстоятель, якого обирають з числа єпископів даної Церкви.

Михайло КУШНІР,

священнослужитель

На фото: Патріарх Варфоломій та Митрополит Епіфаній

        «Томос» у перекладі з грецької мови означає «указ», «розпорядження». Це спеціальний церковний документ, який гарантує самостійність, незалежність, недоторканність в адміністративному та ієрархічному управлінні Церквою конкретної нації, народу чи держави, що представляє народ на певній території. Томос надається тільки тій Церкві, віруючі якої здатні бути самостійними у своєму внутрішньому та зовнішньому житті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені