Харчування при діабеті 2-го типу
Саме пожиттєва дієта допоможе пацієнтам з таким діагнозом почуватись здоровими і уникнути небажаних ускладнень. Це вимагає певних зусиль, волі та дисципліни, але ж здоров’я того варто! Розкладаємо все «по поличках».
“Ні” перекусам і голодуванню
Їсти потрібно в один і той же час. Голодувати не можна, бо можна спровокувати гіпоглікемію або навіть кому. Найкраще повноцінно поїсти чотири-шість разів на день. Без перекусів. Це допоможе уникнути різкого стрибка глюкози в крові.
Вуглеводи вибираємо «повільні»
50-60 відсотків енергії, яку одержує організм, ми отримуємо від вживання вуглеводів. Проте вуглеводи перетворюються на глюкозу, тож рівень цукру в крові підвищується після їх вживання. Тож потрібно так збалансувати дієту, щоб достатньо й енергії отримувати, і не нашкодити організмові. Один з головних показників, за якими оцінюється користь крупи для хворого на діабет – це глікемічний індекс. Цей показник відображає, як швидко продукт, який надійшов до організму людини, викликає підвищення цукру в крові. У чистої глюкози значення ГІ дорівнює 100 одиницям. При діабеті 2 типу до вживання дозволені тільки ті крупи, які мають низький – до 39 одиниць і середній ГІ – від 40 до 69 одиниць. Чим нижче показник, тим довше продукт буде всмоктуватися і перетравлюватися, і, відповідно, буде менше «навантажувати» підшлункову залозу, (?????) які повільно розщеплюються в організмі людини і не викликають різких коливань рівня цукру. Це саме стосується як овочів, так і фруктів.
Прибираємо з меню: хліб, рис, пшеничні крупи, макаронні вироби, солодощі. Виноград, родзинки, банани, інжир, фініки.
Не можна жодних булочок, тортів, білого хліба. Молочні продукти слід обмежити, особливо жирні. Але стакан молока в день або ж нежирний несолодкий йогурт будуть доцільними.
Можна їсти цільнозерновий хліб, вівсянку, гречку, перловку, ячні та кукурудзяні крупи, бобові, помідори, свіжі овочі (капусту, салат, кабачки, огірки), фрукти, ягоди.
Ці продукти багаті на вітаміни та мінерали. Вони містять багато клітковини, яка необхідна для нормального травлення, виводить з організму шлаки і токсини. Цільнозернові продукти є додатковим джерелом калію, необхідного для нормальної роботи серця.
Частину крупів слід замінити бобовими — квасолею, горошком, соєю, нутом.
Вибирайте апельсини, грейпфрути, лимони, чорницю. Помідори добре їсти свіжими, робити з них соуси.
Варто знати: кожна людина індивідуально засвоює кількість вуглеводів: хтось — більше, хтось — менше. Рекомендую через дві години після їжі виміряти рівень цукру в крові, щоб знати, як ви засвоюєте вуглеводи.
Білки: з дієтичного м’яса
Прибираємо з меню: свинину, все смажене і копчене.
Можна їсти тільки дієтичне м’ясо — курятину, індичатину, нежирну яловичину, кролятину, рибу. Ще одне джерело білків — знежирені сири, бобові, соєві продукти.
Хороше джерело омега-3 жирних кислот — лосось та тунець. Можна тріску і палтуса.
Варто знати. Будь-яке м’ясо діабетикам можна їсти тільки варене, приготоване у пароварці чи тушковане. Рибу не можна смажити, особливо у паніровці, це підвищуватиме рівень цукру у крові.
Тільки корисні жири
Жири не підвищують рівень цукру в крові. Але збільшують ризик захворіти серцево-судинними недугами.
Слід уникати: напівфабрикатів, ковбасних виробів, беконів, вершкового масла, виробів із пальмовою та кокосовою олією, маргаринів, смаженої картоплі тощо.
Що можна їсти? Корисні джерела жирів — авокадо, мигдаль, волоські горіхи і оливкове масло.
Варто знати: жменя горіхів на день — гарне джерело і корисних жирів, і вітамінів. Ще й гарантують ситість.
Зменшуємо кількість солі
Сіль теж не підіймає рівень цукру в крові. Але вона затримує воду у тканинах. Людям із цукровим діабетом особливо потрібно обмежити вживання солі. Сіль збільшує навантаження на серце і нирки, спричинює підвищення артеріального тиску.
Не можна: будь-які закрутки, чипси, фастфуд, напівфабрикати.
Скільки можна? Дієтологи рекомендують вживати не більше 10-12 г солі. Зважте, що половину цієї дози ми і так отримуємо з готовими продуктами харчування.
До речі, повністю відмовлятися від солі теж не варто. Адже вона необхідна, щоб підтримувати баланс рідини в організмі, транспортувати кисень, поживні речовини тощо.