Це не мороз, а грибок

А чи трапляється у вашому саду всихання гілочок плодових дерев (абрикосів, слив, черешень…) одразу після цвітіння? Дехто звинувачує в цьому весняні заморозки. Але причиною такого явища, як правило, є грибкове захворювання. Наприклад, моніліоз. Що ж робити, аби вберегти рослини і не лишитися без урожаю?

Вчасно обробляти дерева розчином мідного купоросу чи відповідними протигрибковими препаратами (фунгіцидами) радить наш земляк Іван Фірсов, власник розплідника «Лопатинський сад». За його словами, робити таку процедуру потрібно ще до розпускання бруньок.

– …А коли вже рожевий бутон, треба обробляти, наприклад, «Хорусом» – як мінімум один раз. Якщо йдуть дощі, як зараз, то для надійності раз в тиждень треба обробляти. Потім і по цвітінню. А коли проходить цвітіння, дивитися по температурі – або препаратом «Скор», або якимось іншим.

– Хіба можна кропити дерева під час цвітіння? Це не зашкодить бджолам? – запитую в досвідченого садівника Івана Фірсова.

– І під час цвітіння можна, але не всіма препаратами. Фунгіциди бджолам не шкодять. А якщо є необхідність боротися з жуком оленкою-квіткоїдом (оленкою волохатою) чи іншими комахами, то використовуються інсектициди (препарати для знищення шкідливих комах). І тут уже треба консультуватися, якими саме обробляти, щоб не нашкодити бджолам. Бо інакше і бджіл повбиваємо, і плодів не буде, тому що запилювати не буде кому.

– Якщо на дереві уражені ті гілочки, на яких був цвіт, а ті, які не цвіли, залишаються здоровими, то це означає, що грибок потрапляє через квіти?

– Так, він живе в пазусі квіткової бруньки, і в момент відкриття бруньки потрапляє в квітку, а далі в гілку. Тобто якщо його на бруньці не знищити, то він пошириться далі через квіти. Виходить так званий моніліальний опік… Коли говоримо про одне дерево на ділянці, то його можна раз обробити і вбити грибок, який на ньому був. А ще ж є сусідські дерева, а спори літають на великі відстані. Тому якщо кліматичні умови сприятливі для грибкових захворювань (як зараз, коли майже щодня дощ іде), то захворювання буде прогресувати, тому й обробляємо кілька разів, зокрема і по цвітінню.

Грибки також викликають хворобу під назвою вертицильозне в’янення, від неї більше страждають кісточкові. Її спричиняє грибок, який живе в землі та потрапляє через коріння в тканини деревини, і дерево може загинути повністю. Іноді можемо спостерігати, коли засихає якась частина дерева, одна сторона може засохнути одного року, наступного  – відмирання може піти далі. Тобто та частина кореня, яка підчепила це захворювання, передає його тій частині дерева, за яку вона відповідає. Всихає частина штамбу, відмирає частина кори і під кінець року може почати відлущуватися… Для боротьби з цим є протигрибкові препарати, які можна лити під корінь. Наприклад, «Топсін». Загалом грибкових захворювань дерев є чимало – це і клястероспоріоз, і кокомікоз (на черешнях і вишнях частіше зустрічається). Ці гриби родичі між собою, ними більше вражаються кісточкові, ніж зерняткові.

– З власного досвіду помічаю, що абрикос і декоративний мигдаль (луізіанія) дуже страждають від таких болячок після цвітіння. Також карликова вишня, яка насправді ближча до сливок… А які види чи сорти «родичів сливових» є більш стійкими до грибків?

– Так, вишня повстяна (повстиста) є одним із перших поширювачів цих грибків. Тому багато хто від неї відмовляється, і ми в своєму розсаднику якщо й тримаємо для колекції, то обрізаємо так, щоб вона давала якийсь приріст, але щоб цвіту не було, тому що боротися важко. Що стосується імунітету до грибків… У нас є поняття «алича», яка в лісі росте, але за кордоном такого поняття нема, там все «слива». Є слива звичайна, її ще називають слива руська, слива домашня… А є нові сорти – слива диплоїдна, її ще називають у нас диплоїдною аличею. То ці диплоїдні сливи більш стійкі, майже не вражаються. Зі старих сортів – алича Обільна (алича Рясна), Комета кубанська, їх уже десятки років вирощують, але в них інший недолік – довго не живуть, максимум по 20 років.

– В одному зі своїх відео ви радите повністю обрізати гілки, які відцвіли, на декоративному мигдалеві. Дехто також проріджує пагони персика після цвітіння…

– У відео йдеться про луізіанію, тобто мигдаль махровий (трилопатевий). Його після цвітіння варто обрізати, а обрізані пагони спалити, щоб знищити грибки, які там є. Але з плодовими деревами ми не можемо так робити, тому що нам потрібні плоди. Щодо проріджування персиків – частину цвіту можна вирізати, якщо це одне дерево і воно невелике. А якщо брати абрикоси, то це нереально, бо вони високі. Тому це не метод… Імунітет рослини також треба постійно підтримувати, тобто правильно підгодовувати дерева, робити санітарну обрізку.

– Чим радите замащувати зрізи?

– Якщо це робиться вчасно, тобто зимою в період спокою, то можна не замащувати. Наприклад, я в себе в розсаднику майже не замащую, хіба що великі зрізи, понад 10 см в діаметрі. Це коли все обрізано вчасно і оброблено. А коли «як вийшло», тоді садовий вар. Зараз ринок насичений, є препарати, різні мазі, які заживляють. У них є протигрибкова складова, але грибка не буде тільки в тому місці, де ви намастите цією маззю…

До речі, на каналі Івана Фірсова «Лопатинський сад» в «YouTube» є чимало відео з порадами і на тему обрізання дерев, і щодо комплексних обробок та інших агротехнічних заходів. А цю розмову ми присвятили суто «підступним грибкам», наслідки від яких багато хто плутає з дією морозу. Звісно, заморозки теж можуть пошкодити цвіт і молоді пагони, але то вже інша тема.

Спілкувався Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені