«Цукерковий король» із Вінниці

Дізнатися більше про цього нашого земляка, досить відомого на Американському континенті, спонукала публікація в рубриці «Видатні постаті Вінниці» на фейсбук-сторінці «VisitVinnytsia». У ній ідеться про те, що підприємливий кондитер Сем Борн уславився виробництвом цукерок ручної роботи, мармеладу та маршмелоу. Американські газети навіть писали, що «його винаходи зробили революцію у світі солодощів». Саме йому завдячують своєю паличкою знамениті льодяники «LolliPops», а без його солодких курчат «Easter Peeps» у Сполучених Штатах і зараз не обходиться жоден великодній кошик…

Самуїл Бернштейн народився 10 вересня 1891 р. У Вінниці (Поділля тоді належало до Російської імперії). У низці англомовних джерел зазначено, що початкову освіту він здобув у юдейській школі в Бердичеві. Згодом родина переїхала до Франції, де юнак працював у кондитерській майстерні й опанував справу виготовлення солодощів.

У грудні 1909 року Самуїл емігрував до США. У списку пасажирів корабля, що плив із британського Ліверпуля до американської Філадельфії, навпроти імені 18-річного Самуїла Бернштейна було зазначено, що він – «виробник цукерок». За океаном наш земляк змінив своє ім’я на «Сем Борн». Можливо, вже тоді він планував використати нове прізвище в назві власної торгової марки.

На новому місці теж працював кондитером. Його перші успіхи пов’язували із запровадженням у США французьких традицій виготовлення цукерок, зокрема шоколадних. Відкрив кілька невеличких цукеркових крамничок. У 1916-му був нагороджений символічною відзнакою «Ключ від міста Сан-Франциско» за винахід пристрою, який автоматично вставляє палички в льодяники.

У 1923 р. Сем Борн заснував у Брукліні компанію «Just Born». Її назву можна перекласти двома способами: «Просто Борн» або «Щойно народжений». Як говорив Сем, його продукція була такою свіжою, ніби щойно народилася.

Незабаром Борн із партнерами (двома своїми шваграми) придбали нове приміщення для свого виробництва й успішно пережили економічну депресію. Коли ж постало питання про розширення бізнесу, фірма Борна у 1932-му перебралась до міста Бетлегем, що у штаті Пенсильванія, де було вдосталь приміщень і робочих рук унаслідок занепаду металургійної галузі. У цьому ж місті (названому, до речі, на честь ізраїльського Вифлеєму) компанія Сема Борна працює і нині, виробляючи знані у США та Канаді цукерки, мармелади, маршмелоу, зефіри тощо.

67-річний Сем Борн помер 23 березня 1959 року на кораблі «Британнік», повертаючись разом із дружиною з кругосвітньої подорожі. Співголовами компанії «Just Born Inc» зараз є онук Сема Борна Росс Борн та племінник Девід Шаффір.

Росс Борн і його дружина Венді відомі в Пенсильванії не лише як успішні підприємці, а й як благодійники. Вони підтримують чимало громадських організацій, діляться досвідом із підприємцями-початківцями. Позаторік в Університеті «ДеСейлз» їм вручили спеціальну відзнаку з нагоди Національного дня філантропії.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені