«Чесна сплата податків – випробування для справжніх патріотів», –

переконаний начальник Головного управління ДПС у Вінницькій області Микола Андрійович Суржиков.

Досьє. Народився новопризначений керівник податкової 2 грудня 1983 року в м. Могилів-Подільський. Він був найменшим серед великої родини братів і сестер, що в свою чергу виховало в хлопчика дух суперництва та бажання ні на крок не відставати від старших. І ця підсвідома конкуренція тривала багато років.

Вищу освіту посадовець отримав у Чернівецькому національному університеті ім. Юрія Федьковича за спеціальністю «Облік і аудит». Чернігів одразу припав юному студенту до душі. Тихеньке, спокійне місто повністю відповідало його внутрішньому стану.

У податкових органах Микола Андрійович працює з 2005 року. Роботи і навантаження чоловік ніколи не уникав. Він починав свою кар’єру від головного державного податкового інспектора відділу оподаткування юридичних осіб Могилів-Подільської ОДПІ до начальника відділу прогнозування, аналізу, обліку та звітності цієї ж інспекції. З 2013 року Миколу Суржикова призначили на посаду заступника начальника Чернівецького відділення Могилів-Подільської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Вінницькій області. А ще за 5 років – начальником Чернівецької державної податкової інспекції Могилів-Подільського управління Головного управління ДФС у Вінницькій області. У подальші роки він продовжив стрімко будувати кар’єру в сфері податків і з 2021 року обійняв посаду начальника Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Дозвілля Микола Андрійович полюбляє проводити у рідному Могилеві-Подільському. Каже, що весь вільний час порається по господарству, адже має в рідному містечку приватний будинок та присадибну ділянку. Микола Суржиков виховує п’ятнадцятирічного сина.

Минув місяць з часу призначення Миколи Суржикова очільником Головного управління ДПС у Вінницькій області, тож у цей маленький ювілейний термін ми зустрілися з новопризначеним керівником та обговорили теми, що хвилюють населення області в сенсі податкового законодавства.

– Яка ситуація нині в об’єднаних територіальних громадах Вінниччини: чи встановлені усюди місцеві податки, і на скільки збагатилися громади завдяки їм?

Почнемо з того, що дана реформа була суттєво розтягнута у часі. Тож і ми мали достатньо можливостей налагодити співпрацю з новоутвореними тергромадами.  Однак в ДПС у січні виникла проблема з виконанням плану, оскільки не в усіх ОТГ були створені фінансові управління для взаємодії з нами. Наша ж задача полягає в тому, щоб люди, через зміну меж районів, не відчули труднощів та постійно отримували двосторонній зв’язок і підтримку від податкових органів. Скорочень працівників більше не буде, по факту, нас вже і так вкрай мінімізували. Ймовірно, в майбутньому до кожної ОТГ ми приставимо в «прозорі офіси» своїх фахівців, аби населенню було зручніше і простіше комунікувати з ДПС. За нашими підрахунками, на область для реалізації цього плану потрібно буде мінімум 50 працівників. Поки що даний план в процесі розробки.

 Щодо місцевих податків, то вони встановлені всюди, але їхні розміри у кожній громаді різняться. Головне, щоб на сесіях деякі депутати не лобіювали вигідні для себе питання й не зловживали зменшенням відсоткових ставок по певних податках. Звісно, найзаможніша об’єднана громада – Вінницька ОТГ, решта тримаються на одному рівні (плюс-мінус).

– Суб’єкти господарювання об’єднаних територіальних громад: які особливості сплати податків, зборів та внесків у 2021 році?

Суб’єкти господарювання ОТГ повинні сплачувати місцеві податки та збори, а саме – земельний податок, податок на нерухоме майно, транспортний податок, єдиний податок тощо, за реквізитами рахунків тієї ОТГ, до якої вони належать.

Водночас податки, збори та внески, що підлягають зарахуванню до державного бюджету та до ПФ, а саме: податок на прибуток підприємств, військовий збір, єдиний внесок та ін., сплачуються виключно за основним місцем обліку платника. Зміни в сплаті зборів є, але вони більше стосуються порядку адміністрування податків.

Хочу згадати про державну допомогу, яку підприємці отримали під час карантину. Лише по Вінницькій області вона склала 77 млн грн. Її змогли отримати понад 9500 осіб, кожен – по 8 тис. грн. Наймані працівники, які не працювали під час карантину, також отримали допомогу від держави на 46 млн грн. Також ми провели списання заборгованостей по ЄСВ для підприємців, які фактично не працювали, але їм нараховувався податок. Списанню також підпадав і борг підприємців до 3 тис. грн, які, перебуваючи в складних життєвих обставинах, не могли сплатити навіть такої суми. Загалом за цим пунктом з вінничан списали 25 млн грн. Попри це, завдяки бізнесу січневі надходження поточного року на понад 13 млн грн перевищили фактичні платежі січня минулого року.

Декларування доходів: хто і коли подає декларацію?

– Зауважу, що для різних категорій платників встановлено різні граничні строки подання декларації за звітний 2020 рік: для ФОПів, які здійснюють підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, останній день – 09.02.2021р. Для громадян, які зобов’язані подавати декларацію, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність – 30.04.2021р. Для фізичних осіб, які декларують право на податкову знижку – 31.12.2021р.

– На сьогодні є хвилююче питання щодо сплати податку з іноземних доходів, тобто заробітчанство. Відбулися якісь зміни в цій частині?

– Нині в законодавстві чітко врегульований механізм щодо сплати даного податку. При отриманні доходів, зокрема іноземних, громадяни мають подати декларацію про майновий стан та доходи. Саме в ній визначається сума отриманих доходів та сума податків, визначених до сплати. Але, якщо громадянин отримував доходи за кордоном і сплатив там податки, то за умови надання таких підтверджуючих документів йому не доведеться сплачувати податки ще раз в Україні. Для цього наша держава уклала Угоди про уникнення подвійного оподаткування з іншими країнами. За цими угодами, зокрема, для визначення права на пенсію ПФУ може взяти до уваги стаж роботи в іншій країні. Для зарахування страхового стажу, набутого за кордоном у державах, з якими укладено двосторонні угоди, громадянин України повинен офіційно працювати за кордоном та сплачувати там усі відрахування, зокрема, соціальний внесок.

– Якщо помилково заплачено кошти на інший рахунок. Як можна уникнути відвідин податкової та повернути кошти?

– Є два способи. Якщо платник податків дає нам згоду на відкриття єдиного рахунку, то надалі він кидає усі свої проплати на нього, а ми робимо перерозподіл коштів, певне «розщеплення» по попередньо обговорених позиціях. Інший спосіб: на нашому інтернет-порталі заповнити відповідну заяву в електронному вигляді та надіслати до податкової. Очікувати на відповідь довго не доведеться, наші податківці працюють оперативно.

– Які, на вашу думку, зміни потрібно вводити у систему оподаткування для збільшення надходжень до бюджету?

Це питання потребує глобального охоплення.Щоб збільшити надходження до бюджету, потрібно збільшити валовий продукт. Завдання держави вирівняти всіх підприємців, щоб вони працювали в рівних «прозорих» умовах, аби збільшувався ВВП. Якщо говорити про контроль, то варто провести інвентаризацію всіх «точок» (нерухомість, земля), знайти реальних користувачів і отримувати з цього надходження до бюджету.

Підсумовуючи перший місяць роботи, зазначу, що і фахівцям податкової служби, і платникам регіону, і представникам місцевої влади та самоврядування наразі потрібно об’єднати зусилля, щоб надолужити втрачене та надалі успішно наповнювати бюджети усіх рівнів.

Розмовляла Вікторія МЕЛЬНИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені