Warning: Attempt to read property "geoplugin_countryCode" on null in /home/vinnichi/vinnichina.info/www/wp-content/plugins/page-visit-counter/public/class-page-visit-counter-public.php on line 227
Чим загрожують проблеми зі щитовидкою? - "Вінниччина"

Чим загрожують проблеми зі щитовидкою?

Щитовидна залоза – невеликий за розмірами, але величезний за впливом на організм орган людини. Цю тендітну, схожу за формою на метелик залозу можна назвати справжнім диригентом обмінних процесів людського тіла.  Часто люди навіть не підозрюють, що їхні проблеми зі здоров‘ям пов’язані з порушенням функції цього органу. Переоцінити її вплив на наше здоров’я важко, адже від її  роботи залежить нормальне функціонування практично всіх органів та систем організму. Порушення в її роботі можуть викликати  відставання у розумовому розвитку у дітей, безпліддя, збільшення ваги чи дефіцит маси тіла, апатію, постійну втому, депресію, тривожний стан, надмірну збудливість,  розлади травлення і роботи серцево-судинної системи, погану опірність інфекційним захворюванням.  І це неповний перелік проблем!

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), серед ендокринних порушень захворювання щитовидної залози посідають друге місце після цукрового діабету. В Україні за останні 5 років кількість захворювань щитовидної залози збільшилась у п’ять разів. Збільшується кількість хворих на доброякісні вузлові утворення та злоякісні пухлини. Показник залежить від зовнішнього середовища, йодного дефіциту, способу життя, стресу, харчування, супутніх захворювань тощо.

Причому у групі ризику, як не прикро, перебуваємо всі ми!

– Захворювання щитовидної залози можуть вражати усі вікові групи, вони трапляються як у чоловіків, так і в жінок, від цього потерпають діти, підлітки,  люди похилого віку. Недуга може бути з народження (зазвичай гіпотиреоз) або розвинутися з віком, особливо це стосується жінок, які увійшли в менопаузу, – пояснює Оксана Фіщук, к. мед. н., доцент, лікар-ендокринолог вищої категорії, дитячий ендокринолог медичного центру КАРДІОМЕД ПЛЮС. – Проте особливо пильними варто бути жінкам. У них проблеми із гормонами щитовидної залози виникають вдесятеро частіше, ніж у чоловіків. Приміром, від гіпертиреозу (дифузного токсичного зоба) жінки страждають у 9 разів частіше, ніж чоловіки! 

На широкий загал більшості відомо, що щитовидна залоза не може працювати без достатньої кількості йоду в організмі, оскільки він є невід’ємним компонентом її гормонів. Науковці вважають, що більша частина мешканців  України відчуває йододефіцит. Тому лише регулярне вживання йодованої солі може профілактувати розлади, пов’язані з недостатнім надходженням  цього мікроелементу. Також більшості зрозуміло,  що коли щитовидна залоза не може виробляти достатню кількість гормонів, розвивається гіпотиреоз — низька активність залози. Коли ж гормону виробляється забагато, виникає гіпертиреоз.

 Але чи може звичайна людина «відчути» у себе брак чи надлишок таких важливих гормонів, які обстеження слід пройти і кому слід занепокоїтись?

Оксана Фіщук наполягає і радить терміново перевірити функцію щитовидної залози, якщо помітили у себе такі симптоми:

– різку зміну ваги,

– надмірну збудливість або навпаки загальмованість,

– зміни серцевого ритму, 

– сухість шкіри  

– ламкість нігтів,

– випадіння волосся,

– розлади кишківника – закрепи або проноси. 

– Діагностика захворювань щитовидної залози складається з лабораторного та інструментального обстежень. Лабораторні обстеження включають визначення гормонів щитовидної залози, які показують її функцію, а також інших специфічних показників для діагностики різних її захворювань. Інструментальне обстеження – це ультразвукова діагностика, яка дозволяє визначити розміри, структуру, наявність патологічних утворень, таких як кісти, вузли тощо, – пояснює ендокринолог.

  Саме таке, комплексне обстеження пропонують у медичному центрі КАРДІОМЕД ПЛЮС, об’єднавши лабораторні та інструментальні дослідження в один «пакет» –  «Щитовидна залоза під контролем». Зокрема, туди входить консультація лікаря-ендокринолога; УЗД щитовидної залози; ТТГ (аналіз на тиреотропний гормон); вільний Т4 (тироксин); АТПО (антитіла до тиреопероксидази).

– Слід пам’ятати, що лише комплексне обстеження щитовидної залози дозволить встановити  діагноз та призначити відповідне лікування! Інтерпретувати результати аналізів, співвідношення рівня гормонів і навіть висновки УЗ-обстеження органу може лише лікар, який і призначить відповідне лікування,  – застерігає Оксана Фіщук – Подбайте про власне здоров’я та здоров’я своїх близьких заздалегідь. Не забувайте, який потужний вплив на ваше здоров’я справляє крихітна залоза.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені