Чи врятує мавка українські ліси?

Справжнім проривом у національному прокаті став показ українського 3D-мультфільму з образами слов’янської міфології «Мавка. Лісова пісня» за мотивами однойменної драми-феєрії Лесі Українки. Прокат  вже зібрав понад 60 мільйонів гривень і далі впевнено продовжує крокувати Європою та Штатами.

«Мавка», як і всесвітньо відома стрічка «Аватар», була  приречена на успіх, бо в сюжеті центральною ідеєю є навчання життя в гармонії з природою.

21 березня відзначався Всесвітній день лісу. На жаль, в Україні, традиційно вихваляючись здобутками лісової галузі, замовчують проблеми. Які ж реальні дії проводяться щодо лісової євроінтеграції?

Під час моєї поїздки в Німеччину зміг особисто побачити стан європейських лісів поблизу невеличкого містечка Емскірхен. Перше, що впадає в око – це наявність по всьому лісу вказівників, тому там заблукати важко. По-друге, це огородження доріг сіткою уздовж лісів для уникнення випадків зіткнення автівок із дикими тваринами.

При цьому косулю, зайців, які перебігали через дорогу з боку поля, зустрічав, але їх було видно, тому жодних небезпек не виникало. Місцевий лісівник – поважна людина, яка не просто оберігає дерева, а навіть вистригає… газони в лісі для краси. Хоча побороти високу закліщеність німцям не вдається, тому в місцевих магазинах часто зустрічаєш на касах спеціальні спреї.

Загалом відразу помітно, що об’єм лісистості в Європі значно вищий за український. А якщо бути точнішим – то вдвічі! Відповідно до  «Звіту про стан лісів Європи 2020 року» Міністерської конференції з питань захисту лісів  площа лісів у Європі за останні 30 років збільшилася на 9% і нині становить третину суходолу. Обсяги запасів деревини в Європі значно зросли – на 40% за 20 років. Ліси, призначені для захисту ґрунту, води та інших екосистем, становлять третину. Переважна більшість європейських лісів доступна для відвідування,  у першу чергу, призначені для рекреації, відпочинку, прогулянок, заняття спортом тощо.

Відтак, загальний запас деревини у європейських лісах становить 34,9 млрд куб. м, що в середньому – 169 куб. м на гектар лісу, 30 років тому показник становив лише  40 куб. м на гектар. Окрім продажу деревини, ліс є джерелом так званих недеревних доходів. Так, від продажу новорічних ялинок, фруктів, грибів, лікарських трав, дикого м’яса та меду щорічно надходження становлять близько 4 млрд євро, а від проданих ліцензій – 500 млн євро. На одного європейця припадає споживання 1 кубометра деревини на рік, а в галузі зайнято понад 2,5 мільйона осіб. Цифри по Україні значно скромніші або занижені.

Основною загрозою для українських лісів залишається надмірна вирубка для отримання деревини, яка призводить до деградації лісів,  зменшення спроможності лісу надавати екосистемні послуги. Українські старовікові ліси залишилися останніми недоторканими лісами Європи – це робить нашу країну унікальним європейським центром дикої природи. При цьому загарбницька війна також створила цілий екоцид у лісових ділянках, на відновлення чого підуть десятиліття. Загалом площа лісів зменшується через знеліснення – процес перетворення зайнятих лісом земель на міста, пустирі, сільськогосподарські угіддя тощо. А ось пожежі, які традиційно вважають головним ворогом лісу, «відповідають» лише за 1% зменшення лісових площ. Тому лісове господарство досі залишається на пострадянських засадах. Всесвітній фонд природи «WWF-Україна» зробив кілька простих порад на кожен день для всіх, хто хоче жити більш екологічно:

– відмовляйтеся від паперу, коли це можливо;

– регулярно здавайте макулатуру;

– відвідуйте ліси відповідально.

Одним із порятунків лісової галузі та збільшення території фонду вважають оформлення самосійних лісів. У минулому році народні депутати України прийняли законопроєкт №5650 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо збереження лісів». За інформацією  голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрія Болоховця,  перші 2 тис. га самосійних лісів вже офіційно приєднані до державних земель лісогосподарського призначення. До реформи пошуком ділянок, ініціюванням процесу їхньої перереєстрації займалися лісогосподарські підприємства в регіонах по-різному. Так, на Волині органи місцевої влади прийняли рішення віддати до лісового фонду понад 3 тис. га територій, на  Київщині – 20 га, а на Дніпропетровщині і Вінниччині поки що все у процесі інвентаризації.

Відтак, зараз потрібно активно проводити системну роботу серед населення, місцевих депутатів, екологів, органів самоврядування та ЗМІ для формування правильної громадської думки щодо потреби збереження самозаліснених ділянок, а не простої передачі в оренду аграріям чи під чергове будівництво.

А тим часом за байдужості місцевої влади, необізнаності населення та неквапливості в євроінтеграції держави єдиним порятунком наших лісів є лісова мавка, тобто диво.

Юрій КРАКІВСЬКИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені