Шлях святого Якова «прокладають» і через Вінниччину

Експерти Українського культурного фонду, розглянувши грантові заявки розділу «Культура. Туризм. Регіони» («Культурні маршрути»), визнали кращим проєкт туристичного маршруту «Подільський шлях святого Якова».

«Певен, що цей маршрут зможе залучити ще більше охочих мандрувати прекрасним Поділлям у новому, незвичному для України форматі, – зазначив директор департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради Олександр Вешелені. – Вітаю усі 10 долучених громад Вінниччини та Хмельниччини, з якими пліч-о-пліч народжувалася концепція, а особливо – Барську міську раду, яка вкотре підтвердила лідерство з якісних проєктних заявок (і це не єдина переможна заявка з міста Бони Сфорци в цьому році)».

На сайті Українського культурного фонду зазначено, що цей проєкт спрямований на створення і промоцію культурно-пізнавального й екологічного маршруту з Вінниці до Кам’янця-Подільського через Бар за моделлю паломницьких Шляхів святого Якова. Поєднуючи 14 точок Вінницької та Хмельницької областей, маршрут дозволяє спланувати пішу або велосипедну прогулянку  з необхідною інфраструктурою для харчування і ночівель через кожних 20-25 кілометрів. Для туристів маршрут розкриває особливості формування Поділля як історичного регіону зі своєрідним природним ландшафтом і демонструє вплив загальноєвропейських подій на історію тутешніх громад – через відвідання колишніх фортифікаційних споруд, храмів та монастирів, палаців та парків…

Що ж таке Шлях святого Якова? Його ще називають Шляхом до Сантьяго, або Компостельським паломництвом. Це паломницька дорога до могили апостола Якова, розташованої в іспанському місті Сантьяго-де-Компостела. Як відомо з Біблії, святий Яків був одним із апостолів, братом Івана Богослова.

Згідно з переказами, після мученицької смерті апостола Якова в 44 році нашої ери на Святій землі його останки поклали в човен і пустили по хвилях. Чудовим чином цей човен приплив до Іспанії, де Яків проповідував за життя. Там, у гирлі річки Ульї, пізніше постало місто, назване на честь цього святого.

Здавна християнські паломники ходять на прощі до Єрусалима, Йордану, Рима, також до могили Якова. Шлях вірян до Сантьяго-де-Компостела відомий ще з IX століття. Нині він належить до пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Поступово до цієї розгалуженої мережі туристично-паломницьких доріг долучається і Україна. Спочатку українці ступали на Шлях Якова десь в Іспанії, згодом – перейшовши із Шегині до польської Медики, а з неї до Перемишля, де на площі біля ринку встановлено стовп із вказівником, що з того місця до Сантьяго-де-Компостела 4 тисячі 31 кілометр.

До могили апостола Якова подорожують пішки, дехто на велосипедах, навіть на конях. І йдуть не лише парафіяни, а й просто туристи, любителі спорту, шанувальники старовини. Так, у 2014 р. український блогер Сергій Нагорний пройшов Португальським шляхом Святого Якова, про що зняв серію відео. У 2016-му вийшла книга Максима Беспалова «Шлях на Край світу» про подорож українських пілігримів дорогами до іспанського Сантьяго. Ветеран і волонтер Валерій Маркус (Ананьєв) пройшов Шляхом Якова через Францію та Іспанію; письменниця Дзвінка Матіяш вирушила в паломництво з чоловіком, фотографом Євгеном Іларіоновим, а в 2017 р. видала книгу «Дорога святого Якова»… У 2015-му частини Шляху святого Якова почали з’являтися і в Україні – перша ділянка, понад 100 км, поєднала Львів з прикордонним переходом у селі Шегині, потім розробили маршрут із Києва до Львова…

Як розповів експерт проєкту «Подільський шлях святого Якова» Юрій Войціцький, дорога з Вінниці буде складовою Північного шляху святого Якова. Маршрут буде таким: Вінниця, Селище, Гнівань, Могилівка, Демидівка, Браїлів, Жмеринка, Северинівка, Маньківці, Антонівка, Бар, Ялтушків, звідти перехід у Хмельницьку область (останнім пунктом на Поділлі буде Кам’янець-Подільський), і далі на Захід, через Львівщину (до речі, біля Львова у Краківці є костьол святого Якова), потім дорога має вести до Ужгорода, потім приєднуватися до угорського або словацького шляхів святого Якова.

– А фінальним пунктом, до якого будуть йти подорожуючі пішки, є монастир Сантьяго-де-Компостела у північно-західній Іспанії, де похований святий Яків. І зараз багато країн розробляють власні маршрути своєю територією, які потім сходяться і доходять саме до цього монастиря, розташованого за кілька десятків кілометрів від океану, – розповідає Юрій Войціцький. – Для України це практика новаторська, вона була в країнах Балтії, у Франції, Німеччині, дещо менш популярна була в Польщі, в Румунії, але зараз ці країни теж будують інфраструктуру, яка з’єднує їхні шляхи з загальноєвропейськими. Ця інфраструктура – це не лише вказівники, а й підказки потенційним подорожуючим, де можна переночувати, поїсти, де якийсь пластир купити, якщо ногу натер, також де можна побачити гарні краєвиди, зустрітися з цікавими людьми… Тобто маршрут має релігійно-паломницький характер, але також знайомить із місцевими туристичними локаціями.

За словами пана Юрія, при складанні маршруту прораховується, скільки шляху треба долати за день, щоб мати можливість дістатися до місця ночівлі. Зараз готельна інфраструктура в невеликих громадах не дуже розвинута, але поштовхом до її розвитку може стати попит серед туристів-паломників.

– Розраховуємо, що будуть створюватись зелені садиби, люди будуть пропонувати свої послуги з ночівлі, з харчування. І це також має вплинути на туризм, характерний для періоду пандемії, коли звичайний турист не приїде, а паломник може приїхати. Тому що він рухається сам, не загрожує навколишнім, він може скористатися нашою багатою релігійною спадщиною, яка є мультикультурною: єврейська, католицька, православна, греко-католицька… Може також прикластися до різних мощів, які є в наших монастирях, випити свяченої води з чудодійних джерел, яких є вдосталь на Поділлі. Загалом це близько 50 сакральних об’єктів, стільки ж унікальних природних об’єктів – заказники, річка Південний Буг, яка весь час буде фактично супроводжувати мандрівників…  Це не тільки католицьке спрямування, а мультикультурне.

Наша мета – згрупувати інформацію про це і включити наш маршрут у загальноєвропейську мережу. Для цього Олександр Вешелені та Олександр Федоришен їздили в Литву і там дивились, як працює цей маршрут у Балтії. Нічого складного в цьому немає, треба тільки бажання. Ідея досить вдала, тому вона отримала високу оцінку експертів Українського культурного фонду. І цілком можливо, що до кінця року ця дорога вже буде  реалістичною, і в наступному році можна буде її тестувати на практиці.

Експерт з розвитку територій і стратегічного планування Юрій Войціцький каже, що розробка частини маршруту Поділлям (це близько 360 км) є партнерством Вінниччини і Хмельниччини, а заявником проєкту стала Барська громада, також співфінансування надасть Вінницька громада як партнер проєкту. Від Хмельниччини долучився експерт Сергій Толстіхін, який теж добре знає пам’ятки, цікавинки і можливості тамтешніх громад.

Наразі ж маршрут доступний у форматі «Google Earth», тобто є можливість спочатку віртуально ним пройтися. Хоча, звісно, вже можна (і краще) мандрувати по-справжньому. А в соцмережах інформація про Подільський шлях святого Якова є за хештегом «#CaminoPodolico».

Юрій СЕГЕДА

One thought on “Шлях святого Якова «прокладають» і через Вінниччину

  • 25.07.2021 о 19:04
    Permalink

    Зовсім недавно пройшов Французький Шлях з Памплони до Сантьяґо а потім ще до Фістерри та Мушії. Загалом близько 830 км. Читаю цю статтю і аж мурашки по шкірі. Ідея прекрасна! Дуже сподіваюся що вона втілиться в реальність. Як тільки цей шлях з’явиться обіцяю бути одним з перших хто його пройде і залучити всіх своїх друзів!

    Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені