Щеплення півоній: навіщо і як?

Звичайна трав’яниста півонія росте, напевно, в кожному квітнику. Ця поширена і невибаглива рослина з великими квітами легко розмножується діленням куща. На зиму її надземна частина відмирає, а навесні знову виростає з товстих коренів (псевдобульб).

А от півонію кущову (півонію деревоподібну, піон деревний, мудан) розмножити значно важче. Це кущ, який може досягати півтораметрової висоти, його стебла багаторічні. Звісно, таку півонію теж можна розмножити діленням кореневища, але для цього потрібно мати міцну дорослу рослину з розвинутою кореневою системою і багатьма стеблами. При цьому варто взяти до уваги, деревна півонія розростається досить повільно, а пошкоджене коріння може загнити.

Також усі види півоній – і трав’янисті, і деревні, і півонію вузьколисту – можна виростити з насіння. Але для цього треба, принаймні, щоб насінини утворилися, а для махрових сортів запилення іноді є проблематичним. Велике блискуче чорне насіння покрите міцною оболонкою, яка гальмує його проростання. Тому насінини скарифікують (пошкоджують оболонку напилком, наждачним папером), стратифікують, обдають кип’ятком тощо. Але й після таких маніпуляцій насіння півонії може не проклюнутись. Якщо ж пощастить, то цвітіння доводиться чекати роками.

Декому вдається отримати новий кущик деревної півонії шляхом укорінення зеленого або напівздерев’янілого живця. Досягти успіху допоможе стимулятор утворення коренів, також пухкий ґрунт, невеличкий парник, притінення та регулярне зволоження…

Але є ще один «хитрий» спосіб розмноження кущових півоній, про який мало хто знає. Виявляється, їхні живці можна прищеплювати на товсті корені трав’янистих півоній.

Для щеплення беруть верхні частини пагонів деревних півоній із минулорічного приросту. Можна пробувати використати і молоді цьогорічні пагони, але процент зрощення буде значно нижчим. На живцеві, який буде в ролі прищепи, зрізаємо дві-три верхніх бруньки. Верхівка нам точно не потрібна, бо найвища брунька, як правило, несе в собі квітку, а цвітіння ослабить нашу щепу.

Як підщепу використовуємо псевдобульбу трав’янистої півонії – неушкоджену, без гнилих частин, без її власних бруньок, з мичкуватим корінням знизу. Дехто викопує таку бульбу, миє її, після цього щеплює (роблячи це навіть у хаті за столом), тримає певний час «прооперовані» рослинки у вологій тирсі, потім висаджує в горщики чи тепличку. А можна спочатку посадити підщепу в якусь ємність, а тоді братись до щеплення.

На живцеві залишають три-чотири бруньки. Щеплюють будь-яким зручним способом. Можна врозщіп, уприклад, із «сідлом»… Але взявши до уваги те, що підщепа трохи незвична – товста і м’якша, ніж деревина. Загалом усе, як і при щепленні дерев: гострий ніж, рівні зрізи під гострим кутом, чистота, суміщення камбіальних шарів, обмотування поліетиленовою стрічкою (бажано не липкою), фіксація, запобігання висиханню.

Ті, хто практикує цей метод, помітили, що зрощування частин двох різних півоній більш успішно відбувається за температури близько +20 °C у темному місці. Можна також використати стимулятор росту, аби активізувати утворення нових коренів на підщепі. Щеплюють, як правило, в середині літа, але висаджувати отримані рослини у відкритий ґрунт можна буде лише навесні наступного року, бо незміцнілі щепи можуть не пережити морозів.

Зараз продається чимало саджанців деревних півоній у горщиках, але продавці не завжди зізнаються, що це щепи, і не пояснюють особливостей догляду за такими рослинами. Щеплена півонія часто росте одним чи двома-трьома стеблами (скільки було бруньок на живцеві) і погано кущиться. Також, коли саджаєте куплену щепу, перевірте, чи в розпліднику не забули зняти з кореня обмотку або гумку, якою фіксували щеплення. Адже іноді гумка перетискає рослину і заважає їй розвиватися.

Також із щепленими деревними півоніями іноді трапляється те, що з трояндами, прищепленими до кореня шипшини. На бульбі підщепи можуть з’явитися власні бруньки, тоді з землі починає рости трав’яниста півонія, а деревна прищепа отримує менше поживних речовин. Тому радять поступово переводити щеплену півонію на власні корені – потроху підсипати субстрат, заглиблюючи прищепу, щоб деревна частина утворила своє коріння і могла згодом обійтися без бульб своєї трав’янистої родички.

Може, таке щеплення здаватиметься комусь марудною справою, але роздобути живці півонії деревоподібної та кореневі бульби звичайної набагато дешевше, ніж купувати готову рослину. Трішки потренувавшись, можна отримати рослину бажаного сорту, яка радуватиме пишним цвітінням.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені