Ще одну сонячну станцію мають встановити у КП «Жмеринкаводоканал»

Новий проєкт будівництва сонячної електростанції на головній водопровідній насосній станції комунального підприємства «Жмеринкаводоканал», який називається   «Зелена енергія – чиста вода», був представлений на конкурс отримання гранта до 100 тисяч євро. 

Наприкінці минулого року за результатами незалежної оцінки консультантів, Швейцарського бюро співробітництва в Україні та представників проєкту, Жмеринську міську громаду було обрано як партнера проєкту.

Загальна вартість реалізації заходів проєкту «Зеленаенергія –чиставода» становить 93 164 євро, зякихце 73164 євро – внесок проєкту GIZ, 15000 євро – власний внесок Жмеринської міської радита 5000 євро – внесок КП «Жмеринкаводоканал»

Далі розповідає директор КП «Жмеринкаводоканал» 27-річний Богдан Миронюк, який  2017 року розпочав свою трудову діяльність на цьому підприємстві з посади інженера з охорони праці, працював головним інженером та заступником директора, а в січні 2022 року очолив його колектив. 

– У реаліях сьогодення дуже гостро стоїть питання вартості електроенергії у нашій державі, – каже Богдан Васильович. – Як усім відомо, подорожчання енергоносіїв тягне за собою необхідність підняття тарифів на водопостачання та водовідведення. У наш нелегкий час ворог додатково провокує населення на дефіцит або повну відсутність електроенергії. При цьому важливим напрямком для будь-якого  підприємства є використання альтернативних джерел енергії.  Такі альтернативні джерела енергії як сонячні електростанції  значною мірою допомагають не лише заощаджувати кошти, а й дають можливість розвантажити енергосистему держави, яку щодня планомірно нищить ворог.

На сьогодні КП “Жмеринкаводоканал” вважається одним із найбільших споживачів електроенергії в місті Жмеринка, і в теперішніх реаліях вартість електроенергії для нас підвищується майже щомісячно. Відповідно і вартість водопостачання і водовідведення мали б постійно рости. Проте можна рухатись й альтернативним шляхом – інвестувати в альтернативні джерела енергії та більш енергоефективне обладнання.

Саме таким альтернативним шляхом йде наше підприємство ще з 2020 року. Спочатку ми замінили велику частину насосних агрегатів на сучасні, енергоощадні. Потім  з використанням можливостей сучасної автоматики зробили так, щоб ці агрегати змогли працювати без втручання людей і на ту потужність, яка необхідна саме в цей момент часу. Наступним кроком зменшення споживання електроенергії було встановлення двох сонячних електростанцій загальною потужністю 10 кВт. 

Отримавши позитивний досвід використання сонячної енергії для потреб підприємства, в наших планах було «працевлаштувати» сонце ще на одному об’єкті (одному з найбільш потужних), а саме – водопровідній насосній станції, яка забезпечує більшу частину міста водою. Нами було розраховано необхідну потужність сонячної електростанції для найкращої ефективності використання, яка склала 70,4 кВт/год. За цієї потужності 100% згенерованої електроенергії піде саме на видобуток води зі свердловин та подальшу подачу її населенню. 

Ми шукали різні варіанти отримання коштів для реалізації своїх задумів, і одного разу доля подарувала нам щасливу можливість взяти участь в одному з європейських проєктів, направленому на зменшення викидів шкідливих речовин в атмосферу. Сонячні електростанції в повному обсязі відповідають цьому критерію, адже виробляють струм фактично з повітря, не забруднюючи при цьому навколишнє середовище. Для нас, як підприємства, звичайно найголовнішим плюсом будівництва сонячної електростанції є саме зменшення витрат на електроенергію.

За попередніми розрахунками річна економія за рахунок будівництва додаткової сонячної електростанції буде практично еквівалентна місячному споживанню електроенергії нашим підприємством  на 12-15 відсотків. Таким чином, шляхом заощадження можливо буде утримувати тарифи на водопостачання та водовідведення на тому ж рівні навіть в умовах підвищення вартості фактично всього навкруги.  

Повне встановлення сонячної електростанції та підключення її до роботи планується вже на кінець цього року. Там також будуть камери відеоспостереження, додаткове освітлення та спеціальні стенди. На кількість робочих місць це ніяк не вплине. У нашому місті є енергетики, електрики, інженери, які зможуть пройти фахову підготовку і обслуговувати цю станцію.

У наших планах зробити на території водоканалу ландшафтний дизайн, упорядкувати територію та проводити екскурсії для дітей, аби вони розуміли, як працює енергія сонця та усвідомлювали всю важливість бережливого ставлення до природи.

Віктор ЗЕЛЕНЮК,

власкор «Вінниччини»

м. Жмеринка

На знімку: Богдан Миронюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені