Щоб ветерани не були «як сироти»

Круглий стіл на тему соціального захисту ветеранів провела Вінницька обласна організація ветеранів України. За підсумками цього зібрання ухвалено резолюцію, яка має на меті активізувати співпрацю місцевої влади та ветеранської спільноти.

Модератор круглого столу Петро Бойко – перший заступник голови обласної організації ветеранів України, президент Асоціації ветеранів силових структур – відзначив особливу активність учасників заходу, адже до дискусії активістів ветеранської громадськості та представників профільних обласних управлінь, що зібрались у залі обласної бібліотеки ім. Тімірязєва, долучились в онлайн-режимі також 73 студії в районах та територіальних громадах.

Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять Леоніда Францовича Копецького, який багато років очолював обласну організацію ветеранів, а 22 травня відійшов у вічність на 92-му році життя.

Також відбулось урочисте підписання договору про співпрацю між ГО «Вінницька обласна організація ветеранів України» та Вінницькою обласною універсальною науковою бібліотекою ім. К. Тімірязєва. «Велика подяка колективу бібліотеки за те, що приймають нас у своїй залі та сприяють у проведенні наших заходів – організаційно, технічно, морально і методично», – зазначив Петро Бойко. Ветерани подякували і нашій газеті за співпрацю у висвітленні актуальних проблем, також привітали журналіста Олега Кривоноса з обранням головним редактором «Вінниччини».

Голова обласної організації ветеранів України генерал-майор Володимир Мазур повідомив, що в області налічується близько 400 тис. ветеранів різних категорій (учасники бойових дій, їхні вдови, учасники війни, діти війни, ветерани силових структур, ветерани праці…), тобто майже кожен 3-й житель Вінниччини належить до цієї особливо вразливої категорії населення, яка потребує уваги та підтримки.

«Ситуація, що склалася в державі внаслідок економічної кризи, пандемії COVID-19, суттєво вплинула на цю категорію людей, на стан їх здоров’я, життєві та побутові умови. Значна частина з них опинилася на межі бідності, жалюгідного існування, в стані відчаю і безвихідності. Високі ціни на товари першої необхідності, на ліки, неналежна медична допомога, високі тарифи на комунальні послуги, відсутність турботи про конкретну людину і її гідне життя призвели до зневіри у спроможність нинішньої центральної та регіональної влади швидко змінити ситуацію на краще. На жаль, мають місце факти байдужого, формального ставлення до ветеранів, людей похилого віку, відписок, небажання вникати в складні питання та їх вирішення, – зазначив Володимир Мазур. – Серйозним недоліком роботи з ветеранами стала відсутність соціальних працівників, у ряді районів та територіальних громад влада не переймається підтримкою роботи ветеранських громадських організацій. Не всі ветеранські ГО мають приміщення, не всі забезпечуються мінімальними матеріальними умовами…».

 За словами голови обласної організації ветеранів, люди, за плечима яких лихоліття Другої світової війни, відбудова народного господарства, відновлення і розбудова промисловості, сільського господарства, науки і культури, участь у військових конфліктах, миротворчих місіях, потребують не стільки матеріальної, скільки моральної підтримки, гуманності та належної оцінки їхнього життя, досвіду і праці, хочуть почути слова вдячності та поваги. Це не статистика, а люди, які мають проблеми, і треба спільно працювати над їх вирішенням.

«Надзвичайно важливу роль у сприянні та допомозі органам виконавчої влади і місцевого самоврядування у вирішенні цих болючих питань відіграють громадські ветеранські організації області», – наголосив Володимир Мазур, проте констатував, що такі організації наразі не отримують необхідної підтримки.

Заступник директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Іван Педорук зауважив, що департамент може запропонувати хіба що «добре слово та інформаційну підтримку», але не має повноважень розпоряджатися фінансовою допомогою. Така державна допомога, згідно з законодавством, надається лише організаціям всеукраїнського масштабу, але не місцевим. Натомість Іван Педорук запросив обласну організацію ветеранів до участі у конкурсах грантових проєктів, аби вигравати фінансування з обласного бюджету. «Пріоритети надаються соціальним, соціально-гуманітарним напрямкам, національно-патріотичному вихованню. Вінницька обласна рада ветеранів знається на цій тематиці і може зробити багато корисних справ», – сказав І. Педорук і пообіцяв методичну підтримку, розуміючи, що людям старшого віку не так просто підготувати проєктну заявку, та ще й в електронній формі.

Особливо гостру дискусію викликав виступ заступника керівника департаменту соціальної і молодіжної політики ОДА і начальника управління цього департаменту у справах ветеранів війни Андрія Грачова (ветерана АТО). Він зазначив, що в районах призупинено деякі виплати, зокрема доплати особам з інвалідністю внаслідок війни, надання фінансової підтримки ветеранським організаціям, і пов’язано це з адмінреформою та змінами бюджетного кодексу. «З часом все це буде працювати, але якщо і громадські організації будуть працювати, надавати свої пропозиції…», – зазначив А. Грачов та закликав обласну організацію ветеранів України подавати проєкти на грантову підтримку, подавати райрадам пропозиції щодо підтримки ветеранських організацій і брати участь у Координаційній раді ветеранів війни при ОДА або у створенні координаційної ради «ветеранів загалом». Також він сказав, що в області не існує жодної комплексної цільової програми підтримки ветеранського руху…

У відповідь Петро Бойко нагадав про ухвалену 5 березня 2019 р. Комплексну цільову програму соціального захисту населення у Вінницькій області на 2019-2021 рр., яка мала б містити і розділи про підтримку ветеранів, але є, за його словами, «порожнім документом».

«Наше завдання нагадати, що є така програма, знайти відповідальних за її виконання і нагадати, що в ній прописане щоквартальне інформування і щорічне звітування про хід її виконання», – каже П. Бойко.

Надалі сприяти ветеранській громадській роботі та порушувати в сесійній залі питання соцзахисту ветеранів пообіцяв присутнім депутат обласної ради Володимир Мазуренко – полковник у відставці, учасник бойових дій в Афганістані та учасник миротворчих місій, член екіпажу літака «Ан-225 Мрія», який транспортує по всьому світу засоби захисту від коронавірусу.

Про пенсійне забезпечення, зокрема про створення в територіальних громадах робочих місць для обслуговування пенсіонерів, розповіла начальник Головного управління пенсійного фонду в області Олена Корчака. Про медичне забезпечення в умовах пандемії, зокрема про роботу Вінницького обласного госпіталю ветеранів війни, розповіла представниця обласного департаменту охорони здоров’я Олена Назаренко. Про соцзахист ветеранів, зокрема про виділення за пільговими цінами путівок на оздоровлення ветеранам Міноборони, поінформував також представник Вінницького територіального центру комплектування та соціальної підтримки ЗСУ (колишнього військкомату) Руслан Коновал.

Участь в обговоренні взяли також лідери районних організацій ветеранів – Петро Василинич (Вінницький район) та Анатолій Паламарчук (Жмеринський район). Вони розповіли, що раніше районні ветеранські організації перебували «під крилом» райуправлінь соціального захисту, а наразі в укрупнених районах фінансова підтримка діяльності громадських організацій ветеранів фактично не здійснюється.

«До нас приєднались колишні Шаргородський, Барський райони і м. Жмеринка, загалом увійшли 8 територіальних громад. Обсяг роботи збільшився, адже в «старому» районі було 10 тисяч членів організації ветеранів, а в «новому» Жмеринському районі їх майже 50 тисяч. Учасників бойових дій у нас 30, а ще учасники війни, діти війни, ветерани Збройних сил, силових структур і просто пенсіонери. На моє прохання голова райради Анатолій Бешлей зібрав Координаційну раду, запросив голів громад, дали мені можливість розказати, що таке ветеранство, що таке районні організації ветеранів, ветеранські організації громад і первинні ветеранські організації», – розповів Анатолій Паламарчук і висловив надію, що органи влади на місцях пройдуть період становлення, розберуться з кадровими та бюджетними питаннями і приділять увагу ветеранським організаціям, зокрема допоможуть налагодити роботу первинних осередків у громадах.

«Правління обласної організації ветеранів з грудня не отримало жодної копійки винагороди. Попри це ми працювали, працюємо і будемо працювати, але, будь ласка, прошу керівників області поставитися хоча б з повагою до нашої праці, до того, що ми дійсно ваші посередники у спілкуванні з громадою. Думаю, громада вам віддячить. Давайте дружити», – закликала заступниця голови обласної організації ветеранів Лідія Балаканова.

За підсумками круглого столу ухвалено резолюцію, головною тезою якої стало переконання, що статус ветерана не повинен ігноруватися. У резолюції позитивно відзначили Вінницьку міськраду, яка щомісяця виділяє бюджетні кошти для забезпечення статутної діяльності міської організації ветеранів. Також в ухваленому документі окреслено низку пропозицій: на сесії Вінницької облради прозвітувати про виконання Комплексної цільової програми соціального захисту населення на 2019-2021 роки; створити робочу групу з напрацювання нової програми, в якій передбачити заходи з соціального захисту ветеранів із залученням ветеранських ГО; керівництву області приділяти більше уваги роботі, проблемам і пропозиціям обласної, районних та територіальних організацій ветеранів; запрошувати керівництво організацій ветеранів для участі в роботі сесій рад, засідань колегій, нарад департаментів, управлінь; практикувати раз на квартал робочі зустрічі активу організації ветеранів з керівництвом області та районів із проблемних питань; сприяти створенню ветеранських осередків у новостворених територіальних громадах; керівництву області надавати фінансову підтримку обласній та районним організаціям ветеранів для забезпечення їхньої статутної діяльності. Текст резолюції вирішено розіслати у ветеранські організації на місця, також керівництву області та обласним департаментам з проханням розглянути і дати відповідь.

«Варто закласти до бюджету хоча б кошти на квіти. Бо під час державних свят нас запрошують на покладання, а ми, як сироти – на квіти збираємо копійки з самих ветеранів», – зауважив заступник голови обласної організації ветеранів Петро Бойко.

Юрій СЕГЕДА 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені