Щоб домашній хліб довго не черствів, додайте у тісто… варену картоплю

Таким простим секретом поділилась зі мною колись колежанка, і я вже багато-багато років застосовую його на практиці. І вам раджу так робити.На смак картоплі не чутно, зате вона подовжує термін зберігання паляниці, вона залишається свіжою і м’якою кілька днів. Текстура хліба виходить просто шовковистою, і такі буханці дуже смачні. Тому не завжди виходить перевірити: як довго вони не зачерствіють, адже з’їдають їх дуже швидко. До речі, цей простий прийом із картоплею можна використовувати і для будь-якого іншого дріжджового тіста. Спробуйте! – радить нашим читачам хмільничанка Галина Іванкова.

Дослухайтесь до її порад – кулінарка вона неперевершена, а ще хлібосольна господиня та душа будь-якої компанії. Кулінарний досвід збирала потроху, дослухалась до порад подруг, брала до уваги усе найкраще та експериментувала на кухні. Напечено, наварено, насмажено – це про її домівку. Не було дня, щоб ранок не починався з її теплої посмішки та гарячого сніданку для сім’ї.  Здається, її завзяття та енергії вистачить і для тих, хто втратив смак до життя та розчарувався у власних силах. Це можуть підтвердити друзі та колеги – більше 30 років Галина Іванкова пропрацювала на Хмільницькому ремонтному заводі.

– По життю треба йти з позитивом і ніколи не здаватися! – розкриває свій світогляд Галина Іванівна. –  І обов’язково потрібно часточку своєї душі та тепла віддавати стравам, які готуєте для близьких і рідних, це даруватиме їм здоров’я. Як на мене, найсмачнішої та найздоровішої кухні, ніж наша українська, і не знайти.  Особисто мені найкраще смакують наші традиційні смаколики. Виросла я у селі Лозова Хмільницького району, і нас у мами було шестеро. Як вона встигала порати по господарству,  а ще пекти хліб, варити смачнющий борщ, ліпити вареники, а на свята начиняти «кишку» – дивуюся і досі. А смак пиріжків з горохом та домашньої ковбаси, спечених мамою, залишився для мене найулюбленішим.  Кажуть, що в мене непогано виходить фарширувати «кишку» (кров’янку), і чомусь усім подобаються голубці у моєму виконанні. Принаймні на родинних зустрічах та урочистостях завжди чекають на ці страви.

До речі, улюблені всіма українцями голубці наша співрозмовниця  часом робить із пшоном – переконує, що вони нічим не гірші, ніж із рисом. Щоб пшоно у начинці смакувало краще, під час його варіння радить додавати трохи олії чи вершкового масла. Також рекомендує не лінуватися ретельно готувати соус-заливку. У пасеровані моркву та цибулю вона додає томат, обсмажує, а потім, окрім сметани, додає дрібку цукру – це забирає зайву кислоту та певний присмак заліза, який має томатна паста. Також спробуйте приготувати голубці у духовці: доведіть їх до кипіння на плиті – і мерщій у духовку томитися до готовності.

Незабаром свято, і значна частина господинь буде запікати буженину. А наша героїня поділилась рецептом буженини вареної, яка не вимагає для приготування багато сил, але виходить не менш смачною. Також прості у приготуванні рулети з горіхами (начинку можна замінити вишнями). Ну, а якщо хтось хоче дієтичної першої страви, нехай приготує ароматний сирний суп із грибами. Вариться ця перша страва доволі просто, а її насичений, вершковий смак перетворить будь-які будні на свято.

Юлія РАЗАНОВА

Хліб домашній

1400 г борошна (можна брати частину житнього, а частину – пшеничного), 50 г пресованих дріжджів, 20 г цукру, 800 г картопляного відвару води, 25 г солі, 120 г вареної картоплі (1-2 штуки), 2-3 ст. ложки олії.

Картоплю відварити до готовності приблизно у літрі води. Потім, ще гарячою, потовкти безпосередньо у гарячому відварі (зробити це блендером або товкачиком). Коли трохи вистигне, у цій теплій рідині розчинити дріжджі, додати цукор, трохи борошна і добре вимісити до однорідної маси. Опару залишити у теплому місці для бродіння на 3 год. Коли опара збільшиться в 2-2,5 рази, додаємо до неї сіль, олію, а також решту борошна, замішуючи при цьому гладке дріжджове тісто не менше 7-10 хвилин. Воно повинно вийти гладким, однорідним, ніжним і м’яким (не забивайте його зайвим борошном). Тісто залишити на 2,5 год, обминаючи двічі.  Відтак сформувати паляниці, викласти у змащені олією форми на половину обсягу. Дати підійти 30 хв.  Перед випіканням змастити яйцем і гострим ножем упоперек зробити надрізи. Випікати за температури 180 градусів протягом 45 хв, не відкриваючи! Коли буханці будуть готові, вийняти їх з печі, збризнути водою і накрити рушниками до повного остигання. З такої кількості продуктів виходить приблизно 3 буханки.

Буженина варена

Шматок свинини (бажано лопатку) завбільшки грамів у  800 г покласти у холодну воду в гусятницю та поставити на маленький вогонь.  Туди ж додати горошини духмяного та чорного перцю, почищену морквину, а також цибулину з лушпинням, розрізану на чотири частини. Також вкиньте  у відвар невелику головку часнику (зубчики трохи розгорніть одне від одного, але не чистіть). Коли закипить – посоліть за смаком і варіть на маленькому вогні (вода має покривати м’ясо) приблизно півтори години. Готовність перевірте виделкою – м’ясо не варто переварювати, але й жорстким воно бути не повинно. Коли буженина відвариться, її найкраще залишити в бульйоні на ніч. Ранком вийміть, обсушіть і обкачайте у суміші меленої паприки та сухої суміші прянощів для шашлику. Загорніть у фольгу або харчову плівку і відправляйте у холодильник.

  Здобний рулет із горіхами

Борошно – 500 г, цукор – 125 г (50 г в тісто, 75 г – в начинку), яйця – 2 штуки, вершкове масло – 150 г, сіль – 1 дрібка, молоко – 1/8 л, дріжджі –-25 г, горіхи чищені – 1 склянка, кориця.

Замісіть тісто. Для цього борошно змішайте з 50 грамами цукру і яйцями. Додайте вершкове масло, щіпку солі, молоко з розведеними в ньому дріжджами. Добре вимішайте тісто, вибийте з нього повітря. Поставте його в тепле місце підходити.

 Підготуйте начинку. Почищені горіхи подрібніть блендером,  додайте 75 грамів цукру (можна також 1 ст. ложку коньяку) і трохи кориці.

Коли тісто підійде, обімніть його і розкачайте в пласт (заввишки з палець). Змастіть столовою ложкою олії, зверху розподіліть начинку, сформуйте рулет і змастіть збитим яйцем. Перекладіть рулет на деко, дайте постояти ще 10-20 хвилин. Випікайте в розігрітій до 180-190  градусів духовці приблизно 40-50 хвилин, потім зніміть з дека і остудіть.

Сирний суп із грибами

Печериці – 300 г, картопля – 3 штуки, цибуля – 1 штука, морква – 1 штука, плавлений сирок – 90 г, вода – 1,5 л, макарони «павутинка» – 50 г, сіль – за смаком або готова куряча приправа, рослинна олія – 1 ст. л.

Картоплю промити, почистити й нарізати невеликими шматочками. Залити порізану картоплю чистою холодною водою, додати трохи солі й довести до кипіння. Якщо будете використовувати готову курячу приправу, то солити не треба.  Варити 15 хвилин.

Печериці промити, нарізати невеликими скибочками. Цибулю та моркву почистити і подрібнити: цибулю – невеликими кубиками, а моркву натерти на великій тертці.

Викласти цибулю і моркву на розігріту сковороду з олією, трохи обсмажити й додати нарізані шампіньйони. Обсмажувати все, періодично помішуючи, щоб випарилася основна маса рідини з печериць. Грибочки повинні злегка підрум’янитися. Додати засмажку з овочів та печериць у каструлю з картоплею, довести до кипіння і проварити хвилину. Винути жменьку макаронів «павутинка».

Плавлений сирок нарізати або натерти на тертці. Додати його в суп і прокип’ятити ще хвилинку. Зняти суп з вогню і дати постояти 5 хвилин. Ще раз перемішати страву. Можна додати посічену зелень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені