Щоб свято було в радість
Навіть якщо ви не дотримувались суворого посту, повертатися до скоромного раціону все одно потрібно обережно, дотримуючись низки правил. Про помірність слід пам’ятати і тим, хто має хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту.
Паскою не захоплюйтесь
Хоча паска за великим рахунком – головна страва на Великдень, багато її не їжте. Зрештою, свято триватиме не один день, ще встигнете наїстися. Справа в тому, що будь-які борошняні вироби стимулюють в кишечнику процес бродіння, а дріжджі в складі паски посилять цей ефект. Тому у великій кількості паска викличе підвищення газоутворення і тяжкість у шлунку.
Якщо, крім паски, захочеться побалувати себе і гостей ще якимось десертом, це можуть бути желе (воно легке для шлунково-кишкового тракту) або пудинг/кисіль, приготовані з використанням крохмалю.
За один присіст – один вид білка
Розговіння почніть з яйця і тарілки салату. Білок дасть стійке відчуття ситості, і не буде бажання накинутися на скоромну їжу. Від швидких же вуглеводів у пасці ви швидко захочете їсти, а білий цукор в її складі тільки посилить голод. Тому снідати одною лише паскою і чаєм не варто.
Частину шашлику замініть не менш святковою стравою – овочами-гриль. Адже ШКТ відвик перетравлювати продукти тваринного походження. З цієї ж причини міксування білків може обернутися нетравленням або алергією, тому за одним присідом їжте або яйце, або сир, або м’ясо, або рибу.
Без газованих напоїв, але з компотом
Фруктові кислоти в компотах поліпшать травлення. Але найбільше їх, зокрема аскорбінової кислоти, в шипшині (у 30 разів більше, ніж в аналогічній кількості лимона). Щоб зберегти користь по максимуму, в невеликій кількості води в термосі замочіть ягоди на 12 год, потім залийте окропом. Через 10 годин напій готовий. А ось від газованої води відмовтеся: вуглекислота подразнює слизову шлунка, а їй і так буде непросто.
75% з’їденого в перший святковий день повинні складати овочі
Щоб допомогти ШКТ у перетравленні святкових страв, три чверті раціону повинні скласти свіжі овочі, в тому числі листові – шпинат, рукола, зелень петрушки, кропу і цибулі: вони мають ферментативні властивості. Покращують перетравлення їжі також будь-які спеції.
Вживання капусти, (будь-якої) теж допоможе впоратися з травленням.
Ковбаски – потрошку
Справа не тільки в тому, що м’ясні делікатеси жирні і містять малокорисні харчові добавки. У них є такий консервант, як сіль. Вона і її похідні – глутамат натрію, бікарбонат натрію, йодид натрію – стимулюють апетит, що ні до чого в перший день харчування, від якого ШКТ відвик.