Що «люблять» і чого «не люблять» нирки?
На жаль, захворювання нирок починаються так непомітно і м’яко, що лікувати їх починають найчастіше після переходу захворювання в хронічну фазу.Які найбільш поширені ознаки (симптоми) захворювань нирок? Це біль у ділянці нирок, попереку; зменшення кількості сечі, що виділяється за добу; каламутна сеча, зміна кольору, наявність дрібних конкрементів (каменів) у сечі; прискорені позиви на сечовипускання з виділенням незначної кількості сечі; відчуття печії при сечовипусканні; погіршення зору, свербіж шкіри. Тому краще відразу, при перших же симптомах звернутися до лікаря-уролога для з’ясування причин негараздів. Втім, сьогодні поговоримо про те, як полегшити роботу цих двох безцінних трудівниць нашого організму, щоб не доводилось боротися за їх здоров’я.
Що шкідливо для нирок?
Так, нирки не люблять надлишок білка та алкоголю, цукру і солі, несвіжу й нездорову їжу.
Нирки не люблять м’яса – особливо якщо ви їсте його занадто багато. Білок не накопичується в організмі, як, наприклад, і, на жаль, жири. Тому весь зайвий білок та продукти його розпаду повинні бути виведені – зрозуміло, через нирки, що збільшує навантаження на них. Якщо ж нирки не впораються з усім цим навантаженням, то в них можуть утворитися уратні камені. Саме з описаної вище причини такі «модні» зараз білкові дієти, які абсолютно не збалансовані, можуть стати причиною порушення білкового обміну.
Нирки не люблять зловживання алкоголем, включаючи й слабкі алкогольні напої на зразок пива або так званих «енергетичних» напоїв. Організм повинен не тільки розкласти алкоголь на складові, а й вивести його (а це відбувається через нирки). Крім цього, алкоголь зневоднює організм. Через нирки спочатку проходить потрійний обсяг рідини – організм віддає всю наявну рідину для того, щоб вивести алкоголь скоріше, а потім наступає її дефіцит (рідини), кров густішає, і фільтрувати її ниркам стає набагато важче.
Зловживання занадто солодкою або занадто солоною їжею порушує в організмі водно-сольовий баланс. При цьому зверніть увагу, що й повна відмова від солі (так само, як і зловживання нею) може призвести до ниркової недостатності.
Чим можна «допомогти» ниркам?
Нирки «обожнюють» рух. При сидячій роботі в нас в області попереку відкладається жир, порушується гнучкість хребта, відбувається застій крові. При дозованому фізичному навантаженні будь-які нахили з боку в бік, рухи стегнами, характерні для танцю, прискорюють потік крові – покращуючи функцію нирок.
Ниркам «до вподоби» смачна корисна їжа. Це фрукти та овочі, свіжа зелень – петрушка, кріп, селера. До «улюблених» нирками продуктів відносяться шипшина, суниці і суничні настої, огірки і гарбуз. Нирки «обожнюють» морську рибу і солодкий перець, яблука, капусту і, звичайно ж, кавуни і дині (як сечогінний засіб).
Для того щоб «допомогти» ниркам, особливо якщо вони не цілком здорові, обмежте споживання кисломолочного сиру, шоколаду і продуктів із високим вмістом кальцію і вітаміну С.
Нирки «люблять» сухе тепло в поєднанні з рясним питвом. Сауна – «найкращий друг» нирок. Частка шкідливих речовин, яка у звичайних умовах профільтрувалася б через нирки, виділяється з потом, і в результаті навантаження на нирки знижується. Ну а ще в теплі розширюються кровоносні судини, і у цей час відбувається покращення кровопостачання нирки і відповідно покращуються процеси ультрафільтрації, збільшуючи об’єм виділеної сечі.
«Улюблена» поза для нирок – колінно-ліктьова (спираючись на коліна та лікті). Якщо ви будете приймати таке положення хоча б п’ять хвилин на день, нирки скажуть вам величезне спасибі. У такому положенні тіло нирки відпочиває, рівномірно забезпечується кров’ю і киснем, вільно провисає на своєму зв’язковому апараті. При больових відчуттях ниркового походження у спині таке положення хочеться прийняти інстинктивно, однак це не означає, що слід чекати болю у спині, щоб зробити ниркам «приємно».
Дуже корисно для нирок розтягування спини – усім відома проста вправа. Сісти на підлогу, витягнути ноги вперед, коліна не згинаємо, тягнемося руками до пальців ніг, при цьому не горбимося і намагаємося торкнутися колін. Затримайтеся в цій позі хоча б на 5 секунд, відпочиньте 5 секунд і повторіть вправу знову. Поступово доведіть час до 10 хвилин. Не виходить відразу – вийде через тиждень або два. Зовсім не виходить – спробуйте по черзі тільки для правої руки і ноги, а потім – тільки для лівих кінцівок
9 «золотих правил» для здоров’я нирок:
- Пийте більше рідини. Вода абсолютно необхідна для нормальної роботи нирок, оскільки допомагає їм вимивати шкідливі і непотрібні речовини з організму.
- Намагайтеся не займатися контактними видами спорту, наприклад, футболом чи східними єдиноборствами. Занадто сильний тиск в області нирок може їм пошкодити. Також нирки не люблять вибоїстих доріг: відправляючись у далеку подорож, беріть з собою зручну подушку, яку можна підкласти під спину.
- Не зловживайте солоною їжею. Велика кількість натрію шкідлива для нирок, оскільки сприяє утворенню ниркових каменів.
- Киньте курити. У тютюновому димі містяться шкідливі речовини, такі як нікотин, які шкодять не тільки ниркам, але і всьому організму.
- Їжте менше червоного м’яса, оскільки ця їжа робить роботу нирок з очищення організму вдвічі важчою.
- Людям, схильним до діабету, слід стежити за рівнем цукру в крові, адже занадто високий рівень цукру може пошкодити ниркам.
- Слідкуйте за своїм кров’яним тиском: гіпертонія також негативно позначається на роботі нирок.
- Не забувайте про фізичну активність: разом з потом з організму виходять токсини, і, таким чином, вправи полегшують завдання нирок з очищення організму.