Що покласти у «тривожну валізку»?

В умовах загрози повномасштабного військового вторгнення з боку Росії багато хто говорить про необхідність мати під рукою якусь сумку чи валізу з зібраними заздалегідь найнеобхіднішими речами, яку можна взяти з собою у випадку екстреної евакуації. Універсального «рецепта» такої валізки нема, кожен збиратиме її з огляду на власні потреби, фізичну силу, спосіб та ціль пересування тощо. Але певні поради від досвідчених людей таки можуть стати у пригоді.

Тренінг на цю тему провели нещодавно у молодіжному центрі «Квадрат» представники Червоного хреста і Держслужби з надзвичайних ситуацій. Начальник відділу планування заходів цивільного захисту ГУ ДСНС у Вінницькій області Олег Семенов порадив, насамперед, не панікувати і бути готовим швидко зібрати речі першої необхідності. Це, зокрема, каремат, намет, теплі шкарпетки, ліхтарик, батарейки, металевий посуд тощо. Але важливо розуміти, як надовго ви залишаєте свій будинок і яким способом будете пересуватися – пішки чи на автотранспорті.

«Моя порада – мінімізувати набір продуктів харчування, брати їх менше, адже один із найважливіших критеріїв «тривожної валізи» – її вага, а продукти харчування важать доволі багато. Якщо пересуваєтеся пішки, то там має бути мінімальний набір продуктів, якщо є власний транспорт, то можна збільшувати перелік того, що може входити до валізи», – зазначив Олег Семенов.

Власні міркування щодо підготовки «тривожної валізки» оприлюднила на своїй фейсбук-сторінці ветеран АТО/ООС Олена Білозерська. За її словами, якщо дослухатись до всіх порад і покласти у валізу все, що «обов’язково знадобиться», то валіза важитиме кілограмів 20-25, вона буде під силу хіба що тренованому чоловікові (який невідомо чому досі цивільний). А якщо це пенсіонерка чи жінка, що має нести на руках дитину? Або людина зі слабким здоров’ям?

«Отже, починаємо з кінця. Вже спаковану «валізку» (найкраще, щоб це був легкий рюкзак) треба завдати собі на спину і погуляти з нею хоча б годинку. Якщо це проблемно – це не ваша валізка. Або ваша, але 20 років тому», – пише Олена Білозерська.

Ось іще кілька порад від неї. Якщо в разі наближення бойових дій ви плануєте виїхати, найкраще зробити це тоді, коли дороги ще не перевантажені біженцями і працює громадський транспорт. Тоді це просто як збори у звичайну подорож, у яку можна взяти досить багато багажу – все, що потрібно на перший час. Єдина відмінність: не лишаєте вдома речі, з якими не згодні попрощатися назавжди.

Якщо ж утікаєте «в нікуди» від смертельної небезпеки – багаж має бути суворо обмеженим за вагою. Також дієва порада при пересуванні у неспокійний час: перевірте вміст ваших електронних пристроїв (смартфон, планшет, фотоапарати, флешки тощо), щоб у них не було нічого такого, що може не сподобатись будь-якій зі сторін конфлікту. Якщо вас затримають і схочуть перевірити, можуть з вашого смартфона зайти на вашу сторінку в соцмережах – пам’ятайте про це.

Якщо самотужки вибираєтеся з небезпечного місця туди, куди можна дістатися за кілька діб, або якщо вас вивозять представники влади чи волонтери – всі ваші речі та одяг мають бути тільки цивільними, ніяких камуфляжних кольорів і військових наплечників, щоб вас не сплутали з військовими. Взуття – не нове, зручне й міцне, бажано темних кольорів.

Багаж варто поділити на три частини. У першій буде те, що не можна втратити (найчастіше – документи, гроші, банківські картки, ліки). Такі речі треба зберігати на собі, але не в кишені верхнього одягу, який можете зняти, десь повісити і загубити, або ваші кишені «почистять». Отже, ближче до тіла, але так, щоб можна було дістати. Також у кишеню верхнього одягу можна покласти дрібні речі на кшталт ліхтарика й запальнички. У внутрішню кишеню – засіб зв’язку. Взимку на собі бажано мати каремат-сидіння.

Якщо ви легка здобич для грабіжників, є розумна порада тримати десь зверху гаманець із невеликою сумою грошей, щоб віддати їх озброєному бандиту, а основна сума залишиться в іншому сховку. Також варто пересуватися в групі надійних людей.

Безпосередньо у валізку (рюкзак) кладемо потрібні речі, які в разі загрози життю чи здоров’ю можна викинути разом із рюкзаком. Це можуть бути ліки (жарознижувальні, протизастудні, знеболювальні, протизапальні, кровоспинні, антидіарейні, від серцевого нападу, від «особистих» хронічних хвороб). Бинти (хоча вони займають місце), пластирі від порізів і мозолів.

Також у рюкзаку – ксерокопії документів у файлах, заклеєних скотчем від вологи; запасний мобільник (бажано не смартфон, а старий і надійний), зарядки; складний ніж (мультитул) чи хоча б маленький ножик; запасний ліхтарик і батарейки, запальнички, сірники; заряджений павербанк, краще два, один із зарядкою від сонця; маленький перехідник зі старої радянської розетки на «євро» і навпаки; трійник (подовжувач); олівець, ручка, блокнотик; паперова карта (якщо кудись самостійно їдете чи йдете); маленький радіоприймач (один на групу); гігієнічні засоби (вологі серветки корисніші за мило, бо може не бути води, а туалетний папір зручніше мати в невеликих рулонах у кишені штанів); невелика металева посудина, в якій можна приготувати їжу і поїсти з неї, плюс ложка; зміна білизни, теплі шкарпетки і теплий одяг; хімічні грілки для ніг; дешевий поліетиленовий дощовик; продукти харчування в мінімальній кількості (щось типу «мівіни», сухофруктів, але не консерви, бо це вага і місце)…

Вода – залежно від умов і потреб організму. Декому простіше довго не пити, ніж носити на собі зайвий літр. Але пластикову пляшку для води варто мати з собою. І, звісно, мінімальний набір речей та харчів для дитини чи тварини, якщо вони з вами. Речі розміщуємо логічно, щоб легко було дістати. Далі, як уже говорилося, гуляємо з зібраним рюкзаком, аби перевірити, чи не вийшов він для вас заважкий.

А якщо маєте власний автотранспорт чи вас чимось вивозять, можете взяти з собою більше речей. Але є ризик втратити їх разом із транспортом. Тому, скажімо, спальник і каремат варто прикріпити до рюкзака, який ви не лишатимете в транспорті, бо раптом потім доведеться ночувати в неопалюваному приміщенні.

Якщо ж ви вирішили залишатись удома, то вам потрібна лише невелика сумка, яку, в разі потреби, візьмете з собою в укриття. Решта потрібних для життя й виживання речей зберігатимуться вдома…

Для декого «тривожна валізка» – це лише документи і гроші, для когось – просто готовність швидко зібратися. Не факт, що вона знадобиться, але, сподіваючись на краще і підтримуючи українську армію, все ж варто бути готовим до будь-якого розвитку подій.

Підготував Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені