Який же травень без шашликів?
Дійсно, уявити останній місяць весни без масового виїзду на природу та приготування м’яса на вогні майже неможливо. Насамперед ця традиція асоціюється з гарним настроєм та веселим відпочинком у колі друзів. Соковите м’ясо з шампурів до смаку багатьом, але чи завжди ласування ним буде безпечним для здоров’я? Ось що про це думають дієтологи.
1. Кому не можна їсти шашлики?
Якщо ви здорові і будете помірними, то жодної шкоди від смаженого на вогні м’яса не буде. Але якщо є хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, особливо в стадії загострення, то від такої страви краще відмовитися. Стосується це і виду м’яса. Так, баранину краще не їсти людям з проблемами шлунково-кишкового тракту або кишечника. Хворим з подібними діагнозами краще вибрати шашлик з курки або індички, використовуючи при цьому мінімальну кількість гострих спецій і добавок. А маринувати краще в кефірі, але знову ж таки не всім. Він може бути протипоказаний людям із зниженою або підвищеною кислотністю. Вживання м’яса, вимоченого в кефірі, може викликати у них здуття живота і печію. Що стосується дітей, то дієтологи не радять давати таку страву дітям до п’яти років. Але навіть для старших діточок найкраще приготувати шашлик з курки або індички, риби, овочів.
2. М’ясо, птиця та навіть кролик
Свинина – найпопулярніше м’ясо для шашлику: швидко маринується, виходить соковитим і м’яким. Але оскільки це м’ясо досить жирне, краще вибирати, наприклад, шию, в ній містяться жирові прошарки. Завдяки тому, що вони під час приготування розплавляться, м’ясо вийде дуже соковитим і смачним. Баранина – традиційний вибір для кавказького шашлику. Яловичина використовується трохи рідше, незважаючи на те, що вона багата білками, вітамінами і мікроелементами. Але якщо захотілося спробувати саме цей вид м’яса, то краще взяти телятину – вона ніжніша і не така складна в приготуванні. Курка або індичка – теж непоганий варіант для тих, хто визнає шашлик з м’яса птиці. Його можна приготувати не тільки з філе, але і з гомілок, крил і просто посіченої на дрібні шматки курки. Біле м’ясо не таке соковите, зате дієтичне. Однак якщо робити упор на дієтичне м’ясо, то, безперечно, кращий варіант – кролятина.
Замість оцту для маринаду краще використовувати мінералку, кисле молоко і кефір, сухе вино. М’ясо виходить смачним і при приготуванні у власному соку. Можна додати цибулю, лимон, навіть ківі. Зробити шашлик більш корисним допоможе додавання калгану, китайського імбиру або куркуми.
3. Про канцерогени і рак
Шкоду шашликів пов’язують з канцерогенами, які провокують розвиток раку. Вони містяться у випаровуваннях, що утворюються при потраплянні жиру на гаряче вугілля. Небезпечні для здоров’я речовини піднімаються і осідають на шматках м’яса. Саме з цієї причини краще не їсти темну, пересмажену кірочку – в ній міститься найбільша кількість небезпечних речовин. Проте в шашлику цих шкідливих речовин набагато менше, ніж у смаженому у великій кількості олії на сковороді м’ясі. В цьому випадку канцерогени з’являються і в самій олії при її нагріванні, особливо повторному. Тому м’ясо, приготоване без олії, містить набагато менше канцерогенів.
4. А чим заїдати?
З чим їсти шашлики? Насамперед це має бути зелень, багато зелені! На думку деяких фахівців, петрушка, зелена цибуля, листя салату та інші вітаміни допомагають вивести з організму ті самі канцерогени. Що стосується решти гарніру, то яловичину, баранину, свинину не варто їсти разом з продуктами, в яких міститься багато крохмалю. Чудово доповнять м’ясо, приготоване на вугіллі, овочі, запечені на мангалі.
5. Чи можна отруїтися шашликом?
Як і будь-яким іншим продуктом, можна отруїтися і шашликами, тому велике значення має якість обраного м’яса. Брати готові, магазинні, не варто. Буде краще, якщо самому купити, наприклад, великий хороший шматок свинячої шийки і порізати його на порційні шматочки. У таких маринадах, де є майонез і кефір, швидше розмножуються бактерії. І краще не використовуйте в їжу овочі та маринад, в якому лежало м’ясо. Безпечніше окремо замаринувати кільця білої (а ще смачніше – червоної) цибулі і подати вже безпосередньо до готових шашликів. Оптимальна висота м’яса над вугіллям повинна бути 25 см. Перевірити готовність страви буває складно за кольором, тому зніміть і надріжте пару шматочків. Усередині не повинно бути червоного м’яса. Для розпалювання вогню використовуйте тільки чистий папір, а не газети і журнали.