Якщо трапилась мозкова катастрофа…
Якщо трапилась мозкова катастрофа…
Інсульт – це різке порушення мозкового кровообігу внаслідок закупорювання, розриву або різкого тривалого спазму мозкових судин.
Симптоми захворювання не завжди одні й ті самі, оскільки відбувається ураження різних ділянок мозку. Найбільш часто виникають порушення координації рухів, оніміння частини тіла, порушення мовлення, ковтання, різкий дуже сильний головний біль і блювання, у важких випадках втрата свідомості.
Види інсульту
Існує два види інсульту: ішемічний та геморагічний.
Ішемічний інсульт – ішемія і некроз ділянки мозку, що виникають внаслідок раптового припинення кровопостачання в одній із ділянок мозку. За механізмом розвитку розрізняють такі види ішемічного ураження:
– Тромбоемболічний інсульт, який виникає внаслідок тромбозу або емболії судини мозку кров҆яним згустком або емболом, що утворюється при вадах клапанів серця, бактеріальному або ревматичному ендокардиті, серцевих аритміях. Порушення синхронних скорочень серця при фібриляції призводить до послаблення серцевої діяльності і зниження мозкового кровотоку, поява завихрень потоку крові на клапанах сприяє утворенню тромбів у порожнинах серця. Тромби можуть відриватись і з кровотоком потрапляти до судин мозку, викликаючи тромбоемболічний або кардіоемболічний ішемічний інсульт.
– Атеротромботичний інсульт розвивається внаслідок атеросклеротичного процесу в організмі. Атеросклеротичне ураження стінок судин, як причина інсульту, діагностується у кожного третього пацієнта з діагнозом ішемічний інсульт. Холестеринові бляшки, що утворюються на внутрішній стінці судини, призводять до звуження її просвіту, можуть піддаватися процесу виразкування, внаслідок чого на поверхні бляшки осідають тромбоцити. У подальшому бляшка може зруйнуватися, і її фрагменти разом із утвореними навколо тромботичними масами потрапляють з током крові до дрібних артерій мозку, закупорюючи їх.
– Гемодинамічний інсульт – при ньому ураження головного мозку відбувається внаслідок різкого та тривалого спазму судин мозку. Причинами ішемічного інсульту можуть бути гіпертонічна хвороба, порушення згортання крові, різна вроджена патологія мозкових судин, напад мігрені, що зумовлює тривалий спазм судин.
Геморагічний інсульт – більш тяжкий, ніж ішемічний. Внаслідок раптового розриву кровоносної судини кров потрапляє у тканини мозку, виникає внутрішньочерепний крововилив, який призводить до стиснення тканин мозку і омертвіння ураженої ділянки.
Ознаки та симптоми інсульту
Занадто багато людей, особливо жінок, ігнорують ознаки інсульту, тому що не звикли звертати увагу на своє здоров҆я. Не радимо чекати, якщо у вас є які-небудь незвичні симптоми, а дослухатися свого тіла і довіряти інстинктам. Лише в цьому випадку ви зможете вчасно отримати професійну допомогу.
- Одна сторона вашого обличчя опускається, коли ви посміхаєтесь?
- Коли ви піднімаєте руки перед собою, одна з них знаходиться на нижчому рівні?
- Ваша мова невиразна і це звучить дивно?
- Інші ознаки інсульту: слабкість однієї стороні тіла; оніміння, нечутливість шкіри обличчя; незвично сильний головний біль; порушення або часткова втрата зору; відчуття оніміння та поколювання (так звані парестезії) у будь-якій ділянці тіла; нестійка хода, запаморочення голови.
Якщо ви помітили у себе або оточуючих один із цих симптомів, негайно зверніться за професійною допомогою. Якщо її нададуть протягом перших 3 годин після появи симптомів, ваше здоров’я буде врятоване!
Р.С. У наступному номері газети читайте, як можна запобігти появі інсультів.