Які дерева підмерзли?

У другій декаді січня-лютому 2021 року температура повітря знизилась до -20,0, навіть до -27,3°С, залежно від кліматичної зони. З огляду на це науковцями Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України було здійснено огляд стану генеративних органів деяких плодових рослин.

За результатами огляду в різних регіонах виявлено незначні пошкодження у сортів яблуні, сливи, аличі та вишні (від 0% до 15%), водночас у рослин груші, черешні, абрикоса та персика ушкоджень зазнало від 10 до 75% генеративної сфери, залежно від сорту.

У більшості ягідних культур істотних пошкоджень низькими температурами не виявлено. У той же час, відзначено суттєве підмерзання у сортів суниці нейтрального дня на грядках у відкритому ґрунті (від 0% до 30 % залежно від сорту) та в насадженнях ожини без зимового укриття у сортів зарубіжної селекції (10-60% залежно від сорту).

Так, на сайті Інституту садівництва оприлюднено таблиці з аналізом ушкоджень плодових насаджень станом на початок лютого поточного року, зроблений за даними мережі установ ІС НААН. Зокрема, у зоні садівництва, що охоплює західний лісостеп і Поділля (сюди належить і Вінницька область) зафіксовано пошкодження генеративних органів черешень (від 10 до 20%), вишень (до 10%) та персиків (від 10 до 40%). Пошкодження морозами яблунь та груш у цій зоні не зафіксовано.

Для порівняння: у зоні північного лісостепу (Київщина) пошкоджень зазнали від 10 до 50% генеративних утворень груш, подекуди до 3% яблунь, від нуля до 65% абрикосів і від 45 до 75% персиків – залежно від сорту. Що стосується ягідних культур, то у цій же зоні пошкоджень зазнали суниця (полуниця) – від 0 до 30%, ожина без укриття (подекуди до 60%).

Найвідчутніші пошкодження яблуневих насаджень зафіксовані у північно-східному лісостепу (Сумщина) – від 0 до 10%, також там пошкоджено до 50% генеративних утворень груш, від 15 до 20% черешень. А на Черкащині навіть виявлено пошкодження такого морозостійкого ягідника як смородина (від 0 до 15%).

Варто зазначити, що такі пошкодження – навіть більше половини генеративних органів – не означають, що рослина загине. А от на урожаї в цьому сезоні така сувора зима, безумовно, може позначитись.

Юрій СЕГЕДА 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені