Як вберегти виноград від хвороб та негод?

Вінничанин Віталій Мельничук не так давно із садовода-любителя перекваліфікувався у професіонала, який добре знається на ландшафтному дизайні, догляді за посадковим матеріалом та на засобах захисту рослин. На вашій ділянці він майстерно проведе топіарну стрижку, догляд за садом, санітарну обрізку, посадить і пересадить, захистить і полікує – одним словом комплексно догляне та дасть поради щодо вашого газону, саду чи ділянки.

Віталій цікавиться усім, що росте, та як його зберегти. Не так давно він перейняв «городницьку естафету» від батька, який ще раніше зацікавився вирощуванням винограду різних сортів (білого, червоного, синього). Тож Віталій, натхнений досвідом батька, і собі вирішив спробувати побути в ролі виноградаря. За короткий час тоді ще садівник-любитель встиг розібратися у тонкощах та особливостях догляду, захисту та утеплення згаданої «солодкої» культури.

Киш-миш – улюблений виноград пана Віталія, а щодо винного сорту, то садівник віддає перевагу Ізабеллі. Чоловік каже, що столові сорти винограду, який у нас росте, витримують температуру до -22ºС, даючи при цьому прекрасний урожай, де одне гроно може важити понад кілограм.

– Свій перший виноград я посадив п’ять року тому, – розповідає Віталій Мельничук. – Загалом ця культура досить вибаглива та теплолюбна, отже, потрібно дбати про її захист взимку і обов’язково накривати з настанням холодів. Одні прикопують виноград, а я накриваю старим шифером. Можна використовувати і агроволокно, але цей спосіб не дешевий. Навесні забираю утеплення, а лозинки розкладаю по проводах, де вони мають плестися. Обробку від хвороб починаємо проводимо навесні, перший раз – перед зав’яззю і вдруге – після того, як виноград вже зав’язався. Можна обробляти залізним купоросом (дієвий проти мохів та лишайників), а мідний – використовують проти борошнистої роси.

Органічні засоби захисту для обробки від хвороб садівник використовує в проміжках між обробкою хімічними засобами. Каже, вони дієві, але значно слабші за дією, повільніші й не такі ефективні, як хімічні. Буває, грибок розповсюджується настільки швидко, що дерево або кущ може «згоріти» за одну добу.

– Якщо вчасно не приборкати цю хворобу і не робити профілактику, то про урожай можна взагалі забути. В Україні  останніми роками внаслідок зміни кліматичних умов відчутної шкоди багаторічним насадженням винограду завдають оїдіум, мілдью, чорна та сіра гниль. Побудова ефективної системи захисту можлива лише за умови її ґрунтування на таких основних принципах: точне прогнозування появи та інтенсивності розвитку патогену, фітосанітарний моніторинг плодоносних насаджень протягом усього періоду вегетації винограду. Також забезпечення якісного нанесення фунгіцидів на рослину (препарат повинен покривати всю поверхню вегетативних і генеративних органів виноградного куща) шляхом використання сучасних обприскувачів та створення оптимальних конструкцій. Необхідно пам’ятати, що зниження норм витрати препаратів до менших, ніж є летальними для патогену, прискорює розвиток резистентності. Раціональна ротація пестицидів, яка включає антирезистентні системи захисту від патогенів (необхідне розумне поєднання системних фунгіцидів з різних груп із контактними), – зазначив садівник.

Оїдіум поширений у всіх зонах виноградарства України. До того ж останніми роками за рівнем ураження виноградників набуває пріоритетного значення. Найбільш вразливими є такі сорти винограду: Аліготе, Совіньйон, Піно, Мерло, Шардоне, Аркадія. Збудник хвороби зимує у вигляді товстостінного міцелію між лусочками бруньок, біля зачатків суцвіть винограду, а також у щілинах кори. Грибниця починає розвиватися за температури +10–11ºС. Органами поширення служать конідії, які легко розповсюджуються на здорові  частини куща.  Вони проростають за  високої вологості повітря, приблизно 80%. Оптимальна температура для розвитку хвороби +20-25ºС. За температури +33ºС гинуть конідії, а при +37-40ºС і поверхневий міцелій. Інкубаційний період залежить від температури навколишнього середовища  і може складати від 7 до 14 днів. Загущені кущі, грона всередині них найбільш піддаються ураженню. Для урожаю поточного року найзагрозливішим є розвиток оїдіуму на ягодах. Уражені дрібні ягоди  припиняють ріст, засихають, але не опадають до кінця вегетації. За більш пізнього ураження шкірка ягід припиняє ріст, під натиском тканин м’якоті, що ростуть, ягода розривається з одного або двох боків, оголюючи насіння. Внаслідок цього м’якоть висихає.

Вирішенням проблем захисту виноградних насаджень від оїдіуму є системний фунгіцид з потрійною дією на збудників хвороб. Механізм його дії  полягає в пригніченні розвитку міцелію і формуванні колоній та інгібуванні росту гіфів гриба та споруляції. До складу фунгіциду має входити дифеноконазол (60 г/л) і цифлуфенамід (30 г/л), що належать до триазолів та амідоксимів. Даний препарат вирізняється системною дією для захисту винограду від комплексу хвороб з лікувальним ефектом. Відомо, що через три дні після інфікування рослини фунгіцидом забезпечується лікувальний ефект та стабільний результат. Препарату властива газова фаза (до 4 см від місця потрапляння краплі), що є складовою подовженої профілактичної, лікувальної та залишкової активності, а поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності. Безперечна перевага фунгіциду — це стійкість до змивання дощем і високих температур.

Відмінним помічником проти оїдіуму є також Квадріс®. Він захищає виноградну рослину від широкого спектра основних і вторинних хвороб: оїдіуму, мілдью, чорної плямистості. Хороша  захисна дія азоксистробіну  забезпечує  знищення  як гіфів, так і спор грибів. Норма витрати – 0,8 л/га. Інтервал між обробками – 10-12 днів. Препарат краще застосовувати в період до та після цвітіння.

Стробілурини активно впливають на біологічні та фізіологічні реакції рослин винограду,  це проявляється у вигляді збільшення маси ягід. У рослин, які оброблені Квадріс®, довше залишалося зеленим листя, процес старіння сповільнювався,  та підвищувалася  фотосинтезуюча  активність.

Мілдью (несправжня борошниста роса) винограду уражає виноградники щорічно, а в роки з підвищеною кількістю опадів хвороба розвивається за типом панфітотії та при відсутності захисних заходів може знищити весь урожай, призвести до загибелі кущів взимку внаслідок низького накопичення цукрів у пагонах та зниження їх морозостійкості.

Фунгіцид  Пергадо® підходить для контролю розвитку мілдью, антракнозу, чорної гнилі, бактеріальних хвороб і вторинних патогенів на винограді. При його застосуванні під кутикулою ягід, листків утворюється захисний «екран», що забезпечує відмінний захист. Захисний «екран росте» разом із листком або ягодою, не дозволяючи патогенам уражати рослинні тканини. Пергадо®, формує надійний захисний екран під кутикулою, забезпечує надійний захист суцвіть та ягід, тому оптимальні терміни застосування  фунгіциду – це фаза появи і розпушення суцвіть.

Сіра гниль проявляється на ягодах під час достигання і збільшення цукристості соку. В умовах високої вологості розвивається на листках, їхніх черешках, пагонах і суцвіттях, на зелених ягодах, а також на саджанцях під час зберігання. На листках з’являються бурі плями відмерлих частин, у вологу погоду вкриваються грибним нальотом. Під час дозрівання ягоди буріють, покриваються сірим пліснявим нальотом, розм’якшуються.

Під час сухої спекотної погоди уражені ягоди всихають, їхній сік набуває специфічного запаху, цукристість його підвищується. У цьому випадку сіра гниль розвивається за типом «благородної гнилі». Із сусла такого врожаю можна отримати високоякісне вино. Сіра гниль розвивається на гронах під час зберігання і транспортування.

Джерело інфекції — уражені ягоди, що осипалися, листки, пагони, інші рослинні рештки, на яких гриб зберігається у формі склероціїв. Розвитку хвороби сприяють висока волога й температура. Ураження ягід зростає після фізіологічного розтріскування, пошкодження їх шкідниками або градом та ураження оїдіумом.

Для боротьби з розвитком сірої гнилі важливим є застосування препаратів Хорус® та Світч®. Діюча речовина ципродиніл, що входить до складу Хорус®, має унікальний механізм дії, забезпечує відсутність перехресної резистентності. Препарат має системні, захисні та лікувальні властивості, що робить його основним в економічно обґрунтованій системі захисту винограду від мілдью, оїдіуму та сірої гнилі. Його очевидні переваги проявляються в застосуванні проти хвороб на початку сезону. Тому в системі боротьби з хворобами винограду оптимальний період використання – фаза  утворення листя і формування  суцвіття. Низькі температури  повітря під час обробітку  або в наступні дні  не впливають на активність препарату.

Розмовляла Вікторія МЕЛЬНИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені