Як винний оцет став салатом, або Накришимо вінегрет
Історики не можуть точно сказати, де вперше приготували салат вінегрет. Вважається, що це була одна зі скандинавських країн, а звідтіля салат перекочував в Англію, де удостоївся запису у старовинній куховарській книзі середини XIX століття як шведський салат з… оселедцем. У його складі були картопля, буряк, яєчний білок, терті яблука та оселедець під спеціальною заправкою з олії, оцту, тертого яєчного жовтка і сметани, що дуже схоже на всіма улюблений «Оселедець під шубою». В Україні цей салат також прижився, щоправда, без оселедця. У нас з вінегрету зробили популярний зимовий салат, в основу якого заклали різноманітні овочі й соління.
А назву вінегрету, за однією з версій, започаткував особистий кухар одного з російських імператорів, француз Антуан Карем, який дуже любив збирати цікаві рецепти. Одного разу він побачив, як на кухні готують страву з овочів і поливають її заправкою, в якій витончений ніс досвідченого кулінара вловив запах оцту. Карем вигукнув з подивом: «Vinaigre?» (у перекладі з французької «вінегр» означає «оцет»), на що кухар закивав, підтверджуючи. Так і народилася нова назва для салату, яка раніше була лиш соусом із суміші олій, винного оцту, солі й меленого перцю.
В Україні для приготування вінегрету використовується буряк, морква, солоні огірки, картопля, квашена капуста, квасоля або зелений горошок. Буряк, моркву та картоплю можна приготувати двома способами – відварити або запекти в духовці. Для вінегрету вибирайте картоплю із середнім або низьким вмістом крохмалю, тоді при варінні вона не розвалюватиметься. На початку варіння можна додати 2 ст. л. соняшникової олії, щоб овоч не лопався. Для салату використовуйте консервовану квасолю або відварену. Аби страва була контрастною, до неї додають квашені продукти. «Мочені» огірки, наприклад, підтримують пробіотичну дію (кишкову флору). Буряк сприяє регулярній роботі кишківника, позитивно впливає на кровоносну систему, серце та має речовини, які нормалізують тиск. Морква забезпечує організм вітаміном А, капуста і цибуля — вітаміном С, горошок і квасоля містять багато рослинного білка. Загалом вінегрет — джерело клітковини, пектинів, важливих мінералів та вітамінів. Готувати вінегрет «із запасом» не варто – він швидко псується, зберігати його в холодильнику більш ніж добу не рекомендується.
Як би ми не розхвалювали вінегрет, але, зважаючи на дорожнечу овочів на ринках області, готувати цей дієтичний салатик на щодень, якщо всі інгредієнти повністю покупні, візьметься не кожна господиня.
І знову ми дослідили цінники на продукти, потрібні для цієї страви в місті, районі та селі. Для моніторингу цін у Вінниці цього разу ми обрали один із бюджетних мережевих супермаркетів міста (назву не вказуватимемо, аби нікому не робити рекламу). Зауважимо, що магазинні ціни виявилися приємнішими для гаманця, ніж на ринках міста («Привокзальний» до уваги не беремо). Цибуля тут наразі коштує 47-53 (синя і біла) грн/кг, морква – 37 грн/кг, буряк (перший ґатунок) по акції можна придбати за 8 грн/кг, картопля – 8-13 грн/кг (залежно від розміру), квасоля (консервована) – 35 грн за бляшанку, зелений горошок (консервований) – від 30 грн за бляшанку, мариновані огірки – 66 грн за скляну баночку об’ємом 0,6 л, огірки квашені – 73 грн за 350 г, квашена капуста – 56 грн за 900 г, олія 52-81 грн/л.
В Іллінцях ціни на ринку за минулий тиждень на овочеві позиції дещо зросли. Цибуля тепер вартує 55 грн/кг, морква – 40 грн/кг, буряк – 20-22 грн/кг, залишилася незмінною лише ціна на картоплю – 10 грн/кг, квасоля – склянка (300 г) – 25 грн, квашена капуста – 52 грн/кг, олія – 65-68 грн/л.
У Копайгороді Жмеринського району цієї неділі за кіло цибулі просили 53-55 грн, моркви – 43 грн, буряка – 20 грн, картоплі – 10 грн. Склянка квасолі вартує 20 грн, зелений горошок (консервований) – від 35-50 грн за бляшанку, огірки квашені – 80 грн/л, що значно поступається вінницьким цінам. Не зросла за тиждень у селі ціна хіба що на олію – 74 грн/л. Капусту квашену, яка потрібна для салату, тут в продажі не знайдеш, кожна ґаздинька сама собі заготовляє її на зиму.
Отже, підіб’ємо підсумки. З наведених цін можна зробити висновок, аби наварити та нарізати величеньку каструльку вінегрету, потрібно їхати на закупи до Вінниці. Тут і овочі дешевші придбати можна (адже для цього салату вони першосортні не потрібні) і консервовані додатки на різний смак і бюджет закупити не проблема. Смачного і… чекаємо нового дешевого овочевого врожаю.
Пропонуємо вам приготувати варіацію цього улюбленого багатьма салату з рибним філе.
Вінегрет «Зимовий» з рибою
Знадобиться: рибне філе (тріска, судак або телапія) – 300 г, картопля – 3 шт., буряк – 1 шт.,морква – 1 шт., солоні огірки – 2 шт., майонез – 150 г, гвоздика – 2 шт., духмяний перець – 3 шт., лавровий лист – 1 шт., сіль – за смаком.
Приготування: закип’ятити воду, додати сіль і спеції (лавровий лист, гвоздику, духмяний перець), відварити рибу, дати охолонути. Овочі запекти в духовці до готовності, дати охолонути, потім почистити й порізати кубиками. Викласти їх в миску, додати порізані кубиками солоні огірки, скибочки риби, майонез і перетерті спеції.
P.S. Ціни на вінегрет у селі та районному центрі дізнавалися власні кореспонденти газети Микола Кавун та Віктор Зеленюк.
Питання вивчала Вікторія МЕЛЬНИК