Як запобігти інсульту?

Основними факторами, які роблять нас більш вразливими до інсульту, є вік та спадковість. Звісно, ви не можете повернути роки назад або змінити історію своєї сім’ї, але є багато інших факторів, що підвищують рівень ризику інсульту, і ви спроможні їх контролювати! Звісно, якщо вам про них відомо.

Отже, було визначено 7 способів, які допоможуть вам знизити ризик інсульту.

 Намагайтесь контролювати артеріальний тиск. Високий артеріальний тиск є важливим фактором, який вдвічі або навіть вчетверо підвищує ризик інсульту, якщо його не контролювати. Ваша ідеальна мета: підтримка артеріального тиску, який в спокійному стані не має сягати позначки більше за 140/90 мм рт. ст. (для хворих на цукровий діабет – не більше за 140/85 мм рт. ст.) При перевищенні даних показників  слід обов’язково звернутися до лікаря.

Як досягти цього?  Добова кількість солі, що в середньому вживає людина, 5 г – 1 чайна ложка. Скоротіть кількість солі у щоденному раціоні до 0,25 г – половини чайної ложки. Уникайте продуктів із високим вмістом холестерину (фастфуд, морозиво). Нехай для вас увійде у звичку щодня вживати фрукти, овочі, страви з цільного зерна та молочні продукти з низьким вмістом жиру. Два-три рази на тиждень варто вживати рибу. Більше фізичних вправ: вам необхідно займатися спортом принаймні 30 хвилин на день (по можливості – більше). Якщо ви курите – киньте палити.  У разі необхідності, приймайте ліки для зниження кров’яного тиску, але пам҆ятайте, що самолікування може зашкодити вашому здоров’ю.

Позбудьтесь зайвої ваги. Ожиріння, а також ускладнення, пов’язані з ним (у тому числі високий кров’яний тиск і цукровий діабет), підвищує ризик розвитку інсульту. Зверніть увагу, що втрата навіть п’яти кілограмів маси значно зменшить ризик розвитку інсульту. Ваша мета: тримайте ваш індекс маси тіла (ІМТ) на позначці 25 і нижче. ІМТ обчислюється за формулою: масу тіла в кілограмах потрібно розділити на величину зросту в сантиметрах в квадраті. Відповідно до рекомендацій ВООЗ величина індекса маси інтерпретується таким чином:

–  ІМТ 18,5 або менше означає, що ваша вага нижча за норму. У цьому випадку потрібно якомога швидше порадитися з лікарем і вжити заходів для нормалізації ваги, тому що занадто низька вага може викликати різні проблеми зі здоров’ям.

–  ІМТ від 19 до 24,9 означає, що у вас ідеальна вага. Для підтримання такої ваги необхідно правильно харчуватися і займатися спортом.

–  ІМТ між 25 і 29,9 вказує на надлишкову вагу. Вам потрібно пройти обстеження, однак така вага не завжди пов’язана з проблемами зі здоров’ям.

–  ІМТ 30 і більше вказує на ожиріння. Цей стан може бути пов’язаний з різними тяжкими захворюваннями і потребує втручання лікаря і проведення курсу лікування. Результати досліджень показали, що  тільки при дотриманні  збалансованого харчування людина може ефективно контролювати свою масу тіла, підтримуючи свій ІМТ в межах норми на рівні величини ІМТ 25.

Спорт, спорт і ще раз спорт! Фізичні вправи сприяють втраті маси тіла і зниженню артеріального тиску та позитивно впливають на зниження ризику інсульту. Ваша мета: займатися фізичними вправами помірної інтенсивності, принаймні п’ять днів на тиждень. Гуляйте щоранку після сніданку або вечері. Запишіться з друзями до фітнес-клубу. Під час тренування досягайте такого рівня фізичного навантаження, при якому у вас з҆являється задишка, але ви все ще можете говорити (це показник достатньої інтенсивності навантаження;) Використовуйте сходи замість ліфта щоразу, коли це можливо. Якщо у вас немає 30 хвилин поспіль для тренування, розбийте цей час на кілька 10- або 15-хвилинних занять.

Обмежте вживання алкоголю. Обмеження кількості алкоголю може зменшити ризик розвитку інсульту до мінімального. Ваша мета: вживати алкоголь у помірній кількості. Однак якщо у вас є захворювання печінки – вживання алкоголю просто заборонене. Зупиніть вибір на червоному вині, адже воно містить ресвератрол, який позитивно впливає на роботу серця і мозку. Слідкуйте за розмірами випитої порції: вона не має перевищувати стандартного об҆єму: 150 грамів вина, 0,33 літра пива або 50 грамів міцного спиртного напою.

Обов’язково лікуйте будь-яку патологію серця, особливо порушення ритму. Деякі захворювання серця та інших систем організму призводять до порушення ритму серця, в результаті чого відбуваються несинхронні скорочення міокарда, таке захворюваня називається аритмією. Існує багато видів аритмій, деякі з них небезпечні для життя. Миготлива аритмія або фібриляція передсердь — це серйозна та поширена патологія, яка може зумовити тяжкі ускладнення з боку серцево-судинної системи і потребує проведення термінової діагностики та лікування.  При фібриляції передсердь неможливе повноцінне скорочення відділів серця, тому порушується ток крові у порожнинах серця, що призводить до утворення в них тромбів. З током крові тромб може потрапити в крупні судини і звідти поширюватися по всій судинній системі до життєво важливих органів, зокрема у мозок, що спричинить інсульт. Фібриляція підвищує ризик інсульту майже в 5 разів. Якщо у вас з҆явились такі симптоми як прискорене серцебиття або задишка, негайно зверніться до лікаря, який призначить вам необхідне обстеження та лікування.

 Якщо ви маєте високий ризик розвитку інсульту атеротромботичного ґенезу – можливо, вам доведеться приймати препарати, що сприяють розрідженню крові або знижують ризик тромбоутворення. До таких засобів відноситься ацетилсаліцилова кислота. Прийом даного засобу запобігає склеюванню тромбоцитів (клітин крові, які забезпечують її згортання), що не дозволяє сформуватися тромбу і перекрити судинний кровоток. Ці властивості ацетилсаліцилової кислоти широко використовуються для профілактики та лікування ускладнень, що пов҆язані з тромбоутворенням, а також для профілактики інсульту.

Лікуйте цукровий діабет. Цукровий діабет – захворювання, що  характеризується підвищеним рівнем глюкози (цукру) крові, хронічним перебігом, а також порушенням всіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, мінерального і водно-сольового. Високий рівень глюкози крові, що зберігається протягом тривалого часу, ушкоджує кровоносні судини багатьох органів, а надто серця, нирок, очей та мозку, нижніх кінцівок. Ваша мета: тримайте рівень глюкози крові під контролем.

Киньте палити. Куріння прискорює утворення тромбів кількома способами. Токсична дія нікотину сприяє згущенню крові, підвищує артеріальний тиск, прискорює ритм серця (викликає тахікардію). Крім того, нікотин порушує жировий обмін в організмі, сприяє накопиченню в крові холестерину, тим самим підвищуючи ризик розвитку атеросклерозу. Таким чином утворення тромбів може відбуватися внаслідок згущення крові або внаслідок розвитку та швидкого прогресування атеросклерозу судин, що призводить до закупорки судини атеросклеротичною бляшкою. Поряд зі здоровою дієтою та регулярними фізичними вправами відмова від куріння є одним з найпотужніших факторів, які допоможуть вам значно знизити ризик інсульту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені