Як не пропустити інфаркт і що робити при серцевому нападі?

Інфаркт міокарда: причини і симптоми

Інфаркт міокарда – це ураження серцевого м’яза, викликане гострим порушенням його кровопостачання. При цьому уражена частина м’яза відмирає, тобто розвивається її некроз. Загибель клітин починається через 20-40 хвилин з моменту припинення кровотоку.

«Найпоширеніша причина інфаркту – це стеноз або звуження судин. Він може утворюватися повільно, але настає момент, коли відбувається запалення цього звуження. Це призводить до утворення тромбу, і судина, що два роки звужувалася, за кілька хвилини повністю перекривається тромбом. Кровотік припиняється. Це різке закриття судини призводить до відсутності постачання крові у частині серцевого м’яза. Ці наслідки називаються інфарктом міокарду», – розповідає Максим Соколов, член правління Асоціації інтервенційних кардіологів України, спеціаліст експертної групи з кардіології та кардіохірургії Міністерства охорони здоров’я України.

Майже завжди ознаки інфаркту міокарда:

Інтенсивний постійний біль за грудиною.

Біль не припиняється після прийому нітрогліцерина.

Тривалість болю більше 15 хвилин.

При таких симптомах необхідно негайно телефонувати 103.

«Головне завдання при інфаркті – максимально швидко відкрити заблоковану судину. Якщо це зробити за 2 години, то інфаркт не встигає завдати великої шкоди міокарду (серцевому м’язу). Відповідно до європейських протоколів лікування, стентування (заміна пошкодженої судини) мають проводити у перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом (максимум 12 годин від початку симптомів)», – говорить Максим Соколов.

ЯК ВИЯВИТИ СЕРЦЕВИЙ НАПАД І КОЛИ ВИКЛИКАТИ 103

Стенокардія (серцевий напад, як звикли називати цей стан пацієнти) може перерости в інфаркт міокарда. Стенокардія напруги – стан, який поступово розвивається через формування атеросклеротичних бляшок в судинах серця.

Серцевий напад (напад стенокардії) виникає під час фізичного навантаження  за рахунок невідповідності між підвищеною потребою серця в кисні і можливістю його доставити через звужені серцеві судини (стеноз). Тобто серце не отримує достатньо кисню.

Симптоми серцевого нападу

Ознаки серцевого нападу – біль (відчуття тяжкості, тиску, печіння), який:

виникає внаслідок фізичного навантаження, підвищення частоти серцевих скорочень;

виникає (локалізується) за грудиною і/або у лівій половині грудної клітки;

«віддає» у руку, під лопатку, нижню щелепу або шию зліва (спостерігається не у всіх випадках);

зникає через 2-3 хвилини після припинення фізичного навантаження або прийому нітрогліцерину.

Що робити при серцевому нападі:

Припинити фізичне навантаження, заспокоїтися.

Зателефонувати своєму лікарю. Лікар може призначити прийом нітрогліцерину.

Якщо напад не вдається зняти протягом 15-20 хвилин – терміново телефонуйте 103. Викликати екстрену допомогу також треба, якщо:

біль постійний та стає інтенсивнішим;

біль хвилеподібно повторюється у стані спокою;

виникає різка слабкість, відчуття страху;

частішає пульс;

різко коливається артеріальний тиск.

Якщо є хоча б один із цих симптомів – негайно звертайтесь за медичною допомогою. Серцевий напад, який триває понад 15-20 хвилин, може перерости в інфаркт міокарда.

Матеріал підготовлено за інформацією сайту МОЗ України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені