І зрушили камінь з місця

У Барській міській лікарні мають намір скоротити  працівників

Яке солодке  це слово «робота»! І яке страшне – «оптимізація»! Ну хтось же дуже розумний придумав його, щоб якось «лагідніше» калічити людські долі. До наслідків так званої «оптимізації» сьогодні можна торкнутися руками і побачити ледь не в кожному селі – закриті й потрощені школи, клуби, будинки культури, ФАПи, дільничні лікарні, магазини… А ще – зруйновані хати на вимерлих і зниклих у диких заростях хащів цілих вулицях.

Тепер черга дійшла і до колективу рівня колишнього райцентру. Камінь, як кажуть, тут уже зрушили з місця. У  свідомість людей вкарбувалася тривога й неспокій за своє майбутнє.  Що буде далі?     

Ось як хроніку недавніх подій у місті Бар відтворила редактор інтернет-видання БарNews.City Ірина Рудик-Мала.

– 25 січня у соцмережах з’явилося оголошення про збір людей біля лікарні на підтримку працівників пологового відділення, яких попередили про звільнення через скорочення чисельності персоналу, – пише вона. –  А вже 26 січня о 13.00 біля Барської міської лікарні зібралися працівники пологового відділення, щоб дочекатися народної депутатки України Ірини Борзової, що мала приїхати для їх підтримки. За словами присутніх, про звільнення попередили 5 медсестер-акушерок та 5 санітарок їхнього відділення, і ще близько 15 працівників інших відділень.

У той день в актовій залі лікарні відбувалися збори керівництва лікарні, представників місцевої влади, депутатів та представників департаменту охорони здоров’я Вінницької області.

Причина усіх цих подій – брак коштів лікарні на виплату заробітної плати працівникам. Щоб розв’язати цю проблему, керівництво лікарні вирішило скоротити персонал та звільнити 36 працівників. Про це воно вже попередило листом Вінницьку ОДА.

Через повітряну тривогу в Україні Ірина Борзова приїхала трохи пізніше, ніж обіцяла, але зібрання розпочали вчасно, адже спеціально для обговорення цього питання прибула в Бар Ольга Задорожна, директорка департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОДА. Щоправда, працівники, яких безпосередньо торкнулася хвиля звільнень, зайшли до зали вже разом з Іриною Борзовою, коли розмова тривала вже понад півтори години.

Запросили до обговорення і головного лікаря Іллінецької міської лікарні Миколу Масленчука, який поділився досвідом роботи свого колективу. 

У ході непростого спілкування стало зрозуміло, що через перехід лікарні на фінансування від НСЗУ виникли певні труднощі з коштами.  Зараз зарплата усіх працівників лікарні залежить від кількості пацієнтів, що її відвідують, та правильно прописаних послуг, які їм надають лікарі та персонал. А прописувати усі послуги, які надає лікарня, медичні працівники тільки вчаться, адже кожна з цих послуг має свою суму оплати, згідно з розцінками НСЗУ.

– Якщо все правильно ввести, то, наприклад, хірург може за день заробити 1-2 тис. грн, – пояснив Микола Масленчук. – Тільки треба фіксувати усі послуги: огляд, перев’язка і т.д.

Головний лікар Барської лікарні Олександр Костенко запевняє, що питання скорочення персоналу назріло вже давно і це справа неминуча. Каже, що на якість послуг це не вплине. До того ж пологове відділення вже кілька років є дотаційним (за рахунок інших відділень) і мало заробляє. З ним погоджуються і представники міської ради, але обіцяють не приймати жодних рішень, поки не побачать цифри надходжень на лікарню від НСЗУ на 2023 рік. На початку лютого Національна служба здоров’я України має повідомити суму коштів, яку на 2023 рік отримає лікарня. Як пояснили присутні, ця сума щорічно інша і залежить від роботи працівників за попередній рік.

Народна депутатка попросила присутніх представників місцевої влади не звільняти людей, а намагатися зробити усе, щоб зберегти колектив у цілісності, адже праця кожного з них важлива. Та й у жодній лікарні Вінниччини немає скорочень у воєнний час. А також порадила лікувати не лише жителів Барської громади, але й більше надавати послуг жителям Копайгородської та сусідніх громад, проводячи виїзні прийоми, що принесе більше коштів лікарні.

Самі ж працівники також просили залишити їх на роботі, адже під час війни їм буде дуже важко знайти іншу роботу. І запевняють, що звільнення такої кількості персоналу значно вплине на якість медичних послуг, бо ті, що залишаться, не зможуть справитися під час важких пологів, коли часто нелегко доводиться їм і у теперішньому складі.

Завідувач акушерсько-гінекологічного відділення Віктор Іваненко пояснив ситуацію малої кількості зароблених коштів тим, що їх послуги пройшли по тарифах значно нижчих, ніж мали, через те, що працівники не могли зв’язатися з організацією-посередником, що надає електронну медичну систему, через яку проходить звітність. Відповідно, до листопада 2022 року не знали, що неправильно вводили послуги до електронної медичної системи.

Для довідки – за 2022 рік пологове відділення прийняло 305 пологів, у 2021 – 320.

У свою чергу директорка департаменту охорони здоров’я та реабілітації порадила уважніше попрацювати з внесенням послуг у звітність, збільшити кількість пацієнтів та наданих їм послуг, постійно вчитися та розвиватися, збільшуючи цим кількість пакетів послуг та їх якість, а також не поспішати, а проводити оптимізацію (скорочення) поступово.

Зрештою, на тому і розійшлися, пообіцявши, поки не звільняти нікого, принаймні до з’ясування суми бюджету лікарні на 2023 рік.

Представники Барської міської ради запевнили, що усі чутки про закриття пологового відділення чи лікарні – це брехня. І незалежно від того, як розв’яжеться питання зі скороченням, лікарня працюватиме. Міська рада буде її підтримувати.

Віктор ЗЕЛЕНЮК

Фото Ірини РУДИК-МАЛОЇ   

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені