Їжа для космонавтів

Підбито підсумки Всеукраїнського конкурсу шкільних космічних експериментів. У ньому взяли участь 26 вихованців і шість педагогів Вінницької обласної станції юних натуралістів. Координаторкою проєкту була Тетяна Горковенко, заступниця директора з методичної роботи станції юннатів.

Одна з шести наших команд в підсумку й увійшла до числа переможців Всеукраїнського етапу конкурсу. Її підготувала керівник гуртків «Цікава ботаніка» Олена Лускало. Темою досліджування вінничан було «Пророщування насіння машу із родини бобових  в умовах мікрогравітації». Для імітування цього юні дослідники намагалися постійно перевертати пробірки із бобовими тощо.

Компетентне журі, сформоване з членів Малої академії наук України, відібрало команду Олени Лускало до шістки переможців. До неї входили п’ять студенток: Ганна Рудик (ВНАУ), Вікторія Хлібович (Вінницький кооперативний інститут), Ірина Марчук (Вінницький медколедж), Олена Макодай (ВНТУ) і Роксолана Саєнчук (наразі перебуває у Польщі).       

– Нашу пробірку із пророщеним насінням машу тепер можуть передати американським науковцям для продовження дослідження у космосі! Журі зі США, яке започаткувало цей конкурс, відбиратиме два найкращих дослідження із шести фіналістів Всеукраїнського етапу. Конкурс шкільних космічних експериментів – це міжнародна програма, у якій беруть участь багато країн, – повідомила Олена Лускало.

–  Проростки машу або проростки бобів мунг – це пророщені боби машу Vigna radiata (бобів мунгу, люй-дау, квасолі азійської, квасолі золотистої), які можна вживати в їжу в сирому вигляді або приготованими. М’який солодкий смак проростків дозволяє використовувати його в різних цілях. Маш – це насамперед необхідний кожному корисний білок. У 100 грамах машу його 23 грами, і він практично повністю засвоюється організмом, – наголошують дослідники.

Тож, як бачимо, насіння машу з часом може стати головним замінником поповнення раціону космонавтів білками.

Володимир ПРИСЯЖНЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені