«Пісня – це криниця невичерпної краси…»

Так по-філософськи, з любов’ю каже про головне захоплення свого життя Любов Савлук. Багато років вона очолює народний жіночий вокальний ансамбль «Берегиня», який працює при будинку культури в селі Павлівка, що поблизу Погребища. Чому саме «Берегиня»? «Усе веде свій відлік від жінки, вона дарує життя, вона його оберігає, плекає. Зі свого боку, намагаємось зберегти співочі традиції нашого краю, тому і така назва», – пояснює Любов Василівна. Сьогодні в ансамблі, створеному за її ініціативи ще на початку 90-х років, 15 обдарованих виконавиць і один музикант. Коли все тільки починалось, навколо ансамблю гуртувались вчительки – адже і сама Любов Василівна тоді викладала українську мову та літературу в рідній школі. Поступово колектив поповнився й іншими співочими талантами, не пов’язаними з педагогічною діяльністю. А сьогодні тут співають вже доньки разом із матусями  – кілька поколінь підтримують славу рідного співочого села. Вікових обмежень тут немає: від 25 до 70+, такий «середній» вік солісток.

За роки існування «Берегиня» підкорила не лише місцевих мешканців. У 2002 році колективу було присвоєне звання народного, на їхні виступи чекають і в селах рідного Надросся, із задоволенням слухають у різних куточках області.

– Звичайно, пандемія поставила на «стоп-паузу» практично усі виступи, паралізувала концертну діяльність. Тому зараз репетируємо, готуємо нову концертну програму. А раніше ми були частими гостями на всіляких фестивалях, брали участь у різноманітних концертах. Особливо запам’ятались виступи в «Театрі на городі» нашої славетної Ганни Секрет – на «Святі борщу» і на «Маминих рушниках», гарні спогади із Різдвяного фестивалю, що відбувся в Іллінцях. Звичайно, не було ще жодного свята в нашій рідній Павлівці, щоб ми не порадували односельців співами, – поділилась талановита жінка.

Любов до рідного села знайшла втілення у віршованих рядках:

Біля греблі верби віти похилили,

Ніби у задумі голови схилили.

Журавель привітно голову підносить,

Він усіх гостинно в село наше просить.

Павлівка – моє рідне село. Павлівка – живе джерело.

Павлівка – найдорожче усім. Щедра дорослим й малим.

А коли до цих поетичних слів доєдналась музика – народилась пісня, така дорога і мила серцю павлівчан. І ще одне творіння авторства Любові  Савлук користується популярністю у слухачів. Це її твір «Доле моя, доле». Можна навіть сказати, що це фірмова пісня колективу.

– Більшість нашого репертуару – ліричні твори, це й зрозуміло для жіночого колективу, – пояснює пані Любов – Взагалі пісня нас не залишає ні в радості, ні в смутку, і життєдайною силою, яку вона дарує, ми ділимось із глядачами. Ми збагачуємо свій пісенний репертуар, торкаємось народних джерел, часто звертаємось до багатющого спадку  Насті Андріанівни Присяжнюк. Але і для сучасних авторів знаходимо місце. Із задоволенням виконуємо твори наших земляків – Миколи Янченка, Станіслава Городинського, Дмитра Шевчука.

Свій талант Любов Савлук успадкувала від матері. Попри післявоєнне лихоліття і складності, Марія Денисівна разом з чоловіком, інвалідом війни, підняла і виховала трьох дітей.

– Я з простої родини, мама в мене – звичайна колгоспниця, трудилась у буряківничій ланці, тато столярував. Непрості були роки, часом із труднощами, але в нашій хаті завжди співали – у мами гарний вивідний жіночий голос. І вона завжди знаходила вихід із будь-якої ситуації. Оцей оптимізм, жагу до життя і співочі здібності я від неї перейняла. Пам’ятаю, як вперше вийшла на сцену у першому класі. Тоді заспівала «Ходить гарбуз по городу». Далі усі шкільні інститутські роки займалась у самодіяльності, вела концерти, організовувала заходи. Зрештою, організувала наш ансамбль. Попри те, що село наше невелике – в ньому вирує життя, не забувають про культуру. На щастя, нема запустіння та безнадії, як по інших маленьких селах – нас підтримує і влада, і місцеві фермери.  До речі, ми мріємо і про створення чоловічого вокального колективу. Ідей та натхнення у нас вистачить! – поділилась спогадами та планами з читачами газети наша співрозмовниця.

Юлія РАЗАНОВА

Погребищенська ОТГ

Вінницького району

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені