Безболісне лікування суглобів – перевага СРМ-терапії

Захворювання суглобів посідають одне з найперших місць з-поміж різноманітних розладів у роботі опорно-рухового апарату. Часто вони не лише обмежують рухливість,  а й,  «на додачу», супроводжують життя хворого хронічним, нестерпним болем. І не так важливо, внаслідок чого виникають такі негаразди – чи внаслідок травми, чи внаслідок вікових змін, запальних процесів, заміни суглоба  тощо. Існує чимало методів і підходів у лікуванні цієї проблеми.

Механотерапія – це один із надзвичайно важливих компонентів процесу лікування та реабілітації суглобів. Цей сучасний метод віднедавна застосовують у Реабілітаційному центрі  Вінницького обласного клінічного госпіталю ветеранів війни.

Останнім часом передові клініки світу  активно використовують у своїй практиці  метод довготривалої  пасивної розробки суглобів (СРМ-терапію, один із різновидів механо- або кінезотерапії). У чому суть цього способу лікування?  Цей вид терапії передбачає проведення постійних, тривалих пасивних рухів у тому чи іншому суглобі. Та й взагалі визначення CPM-терапії в перекладі означає “постійний пасивний рух”, – пояснює лікар фізичної та реабілітаційної медицини Лариса Гриневич.

CPM-терапія в медичному госпіталі проводиться на обладнанні серії “Моттіон”, яке призначене для реабілітації колінних та гомілковостопних суглобів.  Головна перевага реабілітації на подібному обладнанні – під час реабілітації можна повністю уникнути больового синдрому.

– На жаль, сильний біль, який супроводжує розробку суглобів під час післяопераційної, післятравматичної реабілітації, яку починають  одразу після зняття імобілізації, є постійним супутником пацієнтів. Іноді цей біль викликає такий дискомфорт, що чимало людей відмовляються від повноцінної реабілітації, а це спричиняє подальші ускладнення в роботі суглобів, іноді навіть інвалідизацію людини. Так ось, метод CPM-терапії абсолютно, повністю безболісний! – наголошує лікар. – Хворі без остраху йдуть на процедури, активно співпрацюють із лікарем, і процес відновлення прискорюється в рази. Взагалі запит на щадні, делікатні способи лікування та реабілітації, які не супроводжуються дискомфортом, у суспільстві  дуже великий. Подібні гуманні підходи намагаємось застосовувати у нашому лікувальному закладі.

Кому показане подібне лікування? Воно застосовується в комплексі з іншими методами фізіотерапії як для лікування, так і для реабілітації суглобів. Зокрема, її рекомендують для ранньої  реабілітації після операцій, в тому числі при ендопротезуванні для профілактики розвитку контрактур та інших ускладнень; реабілітації після переломів та контрактур різноманітного походження; для оновлення функціональності суглобів, які тривалий час були знерухомлені за рахунок іммобілізації після переломів, опіків, гострого больового синдрому.

У читача виникає логічне запитання: а чи можливе використання цього методу для хворих, але непрооперованих суглобів?

– Так, звичайно, – продовжує Лариса Федорівна.  – Лікування хронічних захворювань суглобів теж у «компетенції» CPM-терапії. Адже вона разом з іншими фізіотерапевтичними методами застосовується для покращення рухливості в суглобах, покращення живлення хрящової тканини, посилення тонусу м’язів, що забезпечує призупинення прогресування хронічної хвороби та є профілактикою різноманітних ускладнень.

Використання апарату «Моттіон» дозволяє  скоротити строки лікування,  прискорює відновлення працездатності. З огляду на те, що пацієнти відділення – не лише люди похилого віку, це набуває важливого соціального значення.

– Серед наших пацієнтів чимало ветеранів АТО/ООС, які відновлюються після травм та операцій, перенесених у зоні бойових дій. Їх природне бажання чимшвидше  повернутися до повноцінного, насиченого життя – ми розуміємо і докладаємо  чимало зусиль зі свого боку. Бачити радість відновлення повноцінного руху, зняття болю – справжній подарунок для лікарів. Кажуть, що руки лікаря ніхто не замінить. Але у випадку застосування роботи на апараті «Моттіон» можна сказати, що це не зовсім так. Тому що CPM-терапія заміняє важку і виснажливу роботу реабілітолога, адже важко уявити, що людина більше години проводить монотонну роботу з однаковим докладанням сил, – уточнює пані Гриневич.

За її словами, найбільшою перевагою цього виду механотерапії є можливість точного дозування рухів. Для цього виставляється певний кут руху в тій чи іншій площині до рівня терпимого відчуття натягу, що дозволяє пацієнту комфортно переносити процедуру. Кут можна поступово збільшувати по мірі прогресування відновлення руху. Суб’єктивний «людський» фактор тут унеможливлений.

Упевнені, що описаний метод зацікавить багатьох людей з недугами суглобів. «Але це дорого і недоступно», – розпачливо подумають вони.

– При електронному направленні від сімейного лікаря на реабілітацію  весь курс для пацієнтів є безплатним, – запевняє лікар. –  Наш заклад уклав з НСЗУ два пакети у напрямку високоспеціалізованої допомоги для реабілітації хворих із проблемами опорно-рухового апарату та захворювань нервової системи. Це відкриває чимало можливостей для пацієнтів. Не хворійте!

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені