Про надбавки, «загублений» стаж та віддалені робочі місця

В якому режимі здійснюватимуть виплати пенсіонерам, які досягли віку 65+  та 80+, і чому, власне, деякі з них не отримали цієї надбавки? Чи не кожен другий телефонний дзвінок стосувався цієї теми.  Нагадаємо, що згідно з графіком підвищення пенсій у 2021 році,  з січня підвищення виплат із 2100 до 2400 відбулося  для пенсіонерів віком від 65 років та за наявності у них страхового стажу 30 років – для жінок та 35 років – для чоловіків. І саме через відсутність необхідного стажу деякі з пенсіонерів не отримали очікуваної прибавки. Також продовжується виплата щомісячної доплати до пенсії до 500 грн для осіб віком від 80 років та мінімальної пенсійної виплати 2600 грн за наявності у них страхового стажу 20-25 років і більше.

 Як бути, якщо перед виходом на пенсію працював в АР Крим, хто проконсультує  щодо нюансів пенсійного забезпечення мешканців периферії області та де загубилися податкові відрахування, стягнені за рішенням суду? Ці та інші питання порушували читачі під час останньої гарячої лінії  з начальницею головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оленою Корчакою.  Звісно, у топовій десятці запитань – прохання пояснити розмір пенсії конкретної людини. Олена Сергіївна надала вичерпну відповідь на кожне запитання. Деякі запитання та відповіді наводимо у матеріалі.

Щодо надбавки до пенсій особам 80+

Запитання. Моєму татусеві днями виповниться 80 років. Чула, аби він отримав надбавку до пенсії у розмірі 500 гривень, слід писати заяву. Це правда?

Анжеліка Красовська,

Вінниця

Відповідь. Ні писати заяви,  ні звертатися нікуди не треба. Перерахунки проводяться за матеріалами пенсійних справ і не потребують звернення особи. Щомісяця переглядаються розміри пенсій особам, що тільки досягають 80 років. Така компенсаційна виплата встановлюється і виплачується з дати досягнення цього віку.

З 1 квітня 2020 року відповідно до урядової постанови, пенсіонерам, які досягли віку 80 років і старше, пенсія яких зі всіма надбавками не перевищувала 9205,19 гривні, було встановлено щомісячну компенсаційну виплату у розмірі до 500 гривень. Загальний розмір пенсії разом з даною компенсаційною виплатою не міг перевищувати 9205,19 грн.

Постановою Кабінету Міністрів №849 збільшено загальний граничний розмір пенсії, до якої може встановлюватися така компенсаційна виплата.

І з 1 березня 2021 року компенсаційна виплата до 500 грн встановлюється, якщо пенсія з надбавками і підвищеннями не перевищує 10340,35 грн.

Коли ж після встановлення щомісячної компенсаційної виплати розмір пенсійних виплат, з урахуванням усіх надбавок, в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та мають страховий стаж не менше 25 років чоловіки та 20 років жінки, не досягає 2600 гривень, таким особам надається доплата в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Таким чином, мінімальна пенсійна виплата для зазначеної категорії пенсіонерів становить 2600 грн.

Компенсаційна виплата не є одноразовою. Вона є щомісячною і гарантованою для її отримання протягом усього часу одержання пенсії.

Розміри щомісячної компенсаційної виплати, починаючи з 2022 року, щороку з 1 березня будуть збільшуватися на коефіцієнт, що визначається за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Не лише у Вінниці

Запитання. Щоразу з нетерпінням чекаю на «гарячу лінію», телефоную і сам, і мої знайомі.  Але не завжди вдається бути вільним у визначений час. За якими телефонами ще можна звертатись, аби уточнити питання щодо пенсії конкретної людини?  Люди, що мешкають у Вінниці, мають більше переваг. А мешканці районів не завжди можуть дістатися обласного центру…

Андрій Васильович Струтевич,

Тиврівська ОТГ

Відповідь. В області функціонує 30 сервісних центрів Головного управління Пенсійного фонду України, до яких минулого року  звернулось 357 тис. осіб.

Важливим кроком поліпшення обслуговування громадян стало надання їм можливості звертатися за отриманням послуги за місцем проживання, поза межами Сервісних центрів.

          Відтак, перше таке віддалене робоче місце на Вінниччині було створене на початку 2017 року. Сьогодні функціонує 66 віддалених робочих місць, послугами яких можуть скористатися 300 тис. жителів.

З початком карантину прийом громадян на віддалених робочих місцях було призупинено.

З лютого 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відновлює прийом громадян на віддалених робочих місцях.

Відвідувачі мають унікальну можливість отримати на рівні територіальних громад повний перелік послуг, що не потребує додаткових звернень до Сервісних центрів Головного управління.

          Для детальної інформації звертайтеся за телефоном Контакт-центру Головного управління – 0800 219 108.

А стаж залишився в Криму

Запитання. Чи зараховується стаж, якщо перед виходом на пенсію працював в АР Крим?

О.С.,

Ямпіль

Відповідь. Обчислення страхового стажу до 01.01.2004 року здійснюється на підставі записів трудової книжки, а з  01.01.2004 року – на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, за наявності сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п.2 ст.1 Закону України від 15.04.2014 року №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі Закон – 1207) датою початку тимчасової окупації АР Крим є 20 лютого 2014 року.

Що стосується врахування документів про стаж та заробітну плату, виданих органами, їх посадовими особами чи службовими особами, створеними, обраними чи призначеними на тимчасово окупованій території АР Крим всупереч діючому законодавству України, то такі документи згідно з п.2 ст.9 Закону – 1207 є недійсними і не можуть бути враховані при обчисленні страхового стажу. Тобто, будь–які документи, видані після 20.02.2014 року та завірені печатками із символікою Російської Федерації, вважаються недійсними та не можуть бути взяті до уваги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені