Шишки для лісів

Понад 25 т шишок планують зібрати взимку лісівники ДП «Гайсинський лісгосп», аби отримати у майбутньому якісні посіви хвойних порід. Наразі в лісництві тривають роботи зі збору насіння сосни, ялини, модрини. А для того, щоб отримати якісне насіння, важливо вчасно та правильно заготовити, обробити і зберігати насіння хвойних.

У лісових угіддях Гайсинського держлісгоспу 8-10-річні дерева модрини європейської уже мають достатній урожай насіння. До соснових шишок лісівники добираються за допомогою драбини, складніше дістати шишки ялини (до двадцятиметрових ялин дістаються за допомогою орендованого підйомника).

У поточному році гайсинські лісівники планують заготовити насіння сосни звичайної – 20 кг, ялини європейської – 10 кг, сосни кримської і модрини європейської  по 2 кг. Вихід насіння з шишки ялини становить 2-3%, сосни – 1-2%, модрини – 4%.

– Щоб виконати план, необхідно зібрати соснових шишок 20 т, ялинових – 5 т, модринових – 50 кг, а це значний обсяг роботи, – каже інженер лісових культур ДП «Гайсинський лісгосп» Оксана Юрченко.

Наступний етап роботи – якісна переробка сировини, для цього у лісгоспі є власна шишкосушарня. До рухомого барабана закладається партія шишок, що просушується не менше 12 год. Температура під час висушування шишки поступово зменшується з 50 до 20ºС. У теплі вона розкривається, а насіння випадає.

– Значне підвищення температури негативно впливає на життєздатність насіння. Так, сушіння свіжих шишок ялини при 35 ºС триває 65 год., а при 45-55 ºС – 20-23 год., при цьому енергія проростання насіння знижується з 92 до 58 %. Під впливом високої температури в насінні може порушитися обмін речовин, зменшитися активність ферментів і уповільнитися розвиток зародка. При цьому необхідно підтримувати в камерах сушіння найвищу вологість середовища, завантажувати шишки попередньо підсушеними і сушити їх з поступовим підвищенням температури, – розповідає Оксана Петрівна. – Це сьогодні шишкосушарня у лісгоспі оснащена автоматизованими механізмами, що підтримують потрібну температуру і обертають барабан із шишками 3-4 рази за годину. Але гайсинські лісівники пам’ятають ті часи, коли це були саморобні механізми, все доводилося робити вручну.

Після того, як насіння із розкритої шишки висипається у піддони, його провівають і очищають. Далі направляють зразки насіння для перевірки у вінницьку лісонасіннєву станцію. Навесні насіння шпилькових висівають, перед тим спеціально готуючи до посівів. Адже це і майбутній ліс, і майбутні новорічні дерева, без яких неможливо уявити різдвяні свята.

Підготувала Вікторія МЕЛЬНИК

За матеріалами пресслужби Вінницького ОУЛМГ 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені