ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ХОЛОДІ, ЩОБ НЕ ЗАХВОРІТИ

Не мороз нас убиває, а зниження внутрішньої температури тіла. Можна полежати, як колода, на сніговій кучугурі декілька годин і померти, навіть якщо температура повітря буде плюсовою. За цей час внутрішня температура тіла знизиться до критичної – до 31 градуса – і серце зупиниться. І навпаки, навіть у люті морози людина не замерзне, якщо вона тепло одягнена і правильно себе поводить.

Перше правило поведінки у сильні морози – забезпечити організм паливом для вироблення внутрішньої енергії, яка його обігріває. Паливом для нас є, звісно, їжа. Однак не будь-яка: капустяний салатик  не підійде, потрібно з’їсти шмат сала. Жир – найкраще джерело для вироблення внутрішньої енергії. Якщо жири з якихось причин їсти не можна, їх слід замінити на білкову їжу тваринного походження, наприклад, на м’ясо. Лише після доброго сніданку можна йти надвір у сильні морози.

Друге правило поведінки у морозну погоду – саме поведінка. На холоді слід постійно рухатись. Не можна стояти на місці, тим паче, притулятись або сідати на холодні, а особливо на металеві предмети. У цей момент людина втрачає власне тепло, віддає його холоднішій поверхні. Цей процес прискорюється, якщо одяг є мокрим. Навіть волога від поту футболка під курткою може прискорити процес зниження внутрішньої температури.

Звідси випливає і третє правило поведінки у сильний мороз – слід тепло вдягатись. Необхідно вдягнути вовняний одяг не менш як у три шари, тепле та просторе взуття, теплий головний убір. Із незахищеної поверхні шкіри тепло втікає ще швидше через випаровування поту. А через непокриту голову ми втрачаємо 17% тепла усього організму.

Втратити тепло можна і у випадку, якщо в організмі порушена циркуляція крові. Ось чому особливо тепло повинні закутуватись люди похилого віку, малюки та ті, хто страждає на захворювання, пов’язані з циркуляцією крові – із тим же атеросклерозом, приміром. Вони можуть постраждати від холоду і за невеликої мінусової температури.

Оскільки переохолодження може призвести до сумних наслідків, слід знати усі стадії цього процесу.

Перша фаза переохолодження. Як тільки внутрішня температура тіла сягне менш як 35 градусів, можна говорити про те, що розпочався процес переохолодження. Його можна помітити неозброєним оком: з’являється «гусяча шкірка», блідість, слабкість, сонливість, сповільнюється та стає невиразним мовлення.

Друга фаза переохолодження. Коли температура тіла знизиться до 33 градусів, прояви стають ще більш загрозливими: шкіра бліда, холодна і синюшна. Дихання сповільнюється до 8-10 входів за хвилину, а пульс стає усього 40-50 ударів за хвилину, знижується і артеріальний тиск. Може початись рвота і мимовільне сечовипускання. Із людиною у такому стані спілкуватись фактично неможливо – у неї порушується і мовлення, і рухи.

Третя фаза переохолодження. Ще гірше почуває себе людина при температурі тіла менш як 31 градус. Вірніше кажучи, вона вже нічого не відчуває. Постраждалий без свідомості, його м’язи зсудомлені, а щелепи міцно стиснуті. Дихання ледь помітне – 3-4 подихи за хвилину, а пульс ще менший – 32-36 ударів, артеріальний тиск такий низький, що навіть не виявляється, зіниці розширені. Саме у такому стані відбувається зупинка серця.

Якщо вам трапилась людина, яка лежить на тротуарі у такому стані – будь ласка, не проходьте повз. І не розмірковуйте, твереза вона чи п’яна. Просто викличте швидку допомогу. Просто врятуйте людину від смерті.

Як уникнути переохолодження

 • Не носіть взуття, яке може промокнути. Також уникайте металевих прикрас.
 • Не виходьте з дому голодними. Змерзли – з’їжте щось. Важливо, щоб їжа була теплою.
 • Пийте достатньо рідини. Якщо плануєте довго перебувати на холоді, візьміть із собою термос із гарячим напоєм або супом.
 • Не вживайте алкоголь. Він розширює судини на поверхні тіла, внаслідок чого тіло швидко втрачає тепло.
 • Не куріть. Нікотин погано впливає на стінки судин. Це збільшує ймовірність негативного впливу холоду.
 • Для посилення кровообігу рухайте руками, пальцями ніг. Водночас, уникайте перевтоми: коли ви втомлені, то втрачаєте тепло швидше.
 • Якщо ви довго перебуваєте на вулиці, обов’язково кожні півгодини-годину заходьте у тепле приміщення.
 • Не торкайтесь металу (руками або язиком). Ви ризикуєте обморозити шкіру у місці контакту.
 • Будьте обережні, якщо працюєте з бензином при мінусовій температурі: можливе обмороження, якщо бензин потрапить на шкіру. Тож використовуйте водонепроникні рукавички.
 • Не носіть важке. Важка ноша може перетиснути судини, внаслідок чого може виникнути обмороження.
 • Дбайте про те, щоб ваш мобільний телефон був завжди зарядженим.
 • Стежте за прогнозом погоди. Не виходьте з дому без нагальної потреби, якщо температура повітря нижча -10. Уникайте подорожей на далекі відстані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені