Мама-сенсей

Вінничанка Наталя Пульнікова – магістр економіки, працювала в бухгалтерії та в юриспруденції. Після Майдану в 2014 зміни прийшли не лише в Україну, а й в життя пані Наталі. В один момент все, чим жила раніше, втратило для молодої жінки актуальність. Вона з головою поринула в громадську діяльність, а далі на обрії замайорів спорт.

До спортивного світу Наталя Пульнікова потрапила завдяки сину Роману. Нині хлопцю 15, а колись його, шестирічного, вона привела на заняття з карате зі сподіваннями, що дитині сподобається і він перейметься філософією єдиноборства на довгі роки.

– Вже шостий рік у Вінниці популяризується бойове мистецтво, засноване на новітній техніці ММА і традиційних принципах будо – Зендокай карате-до. Вінницька область стала центром федерації з цього виду спорту та нині культивується в шести областях України. Зокрема, у Вінниці діє 16 клубів, є осередки у Хмільнику та Жмеринці. У самій Федерації Зендокай карате-до України я працюю керівником організаційного відділу. Займаюся турнірами, заходами, документообігом, фото-, відеозйомкою, дизайном нагород та брендової продукції, веду соціальні мережі тощо. Поєдную роботу в клубі з тренерською діяльністю, яка є результатом накопиченого досвіду за 5 років у спорті.

Японець Озава Такаші є засновником цього напрямку бойового мистецтва. У перекладі з японської Зендокай карате-до означає «шлях відкритої свідомості». Це синтез різних видів єдиноборств з солідним арсеналом контактної техніки. Його чіткі і систематичні правила перетворюють бої у видовищні поєдинки з мінімальним травматизмом. До речі, сенсей з Японії приїздив до нашого обласного центру на запрошення своїх учнів, і члени вінницької федерації мали можливість побувати на його майстер-класах та набратися неоціненного досвіду.

Зауважимо, що дане бойове мистецтво ґрунтується на традиційних японських принципах: дисципліні, саморозвитку та поведінці воїна. Інші регіони також прагнуть відкрити у себе осередки Всеукраїнської федерації, але для цього їхні тренери мають пройти спеціальне навчання. Атестація на тренерський ступінь відбувається раз на рік – влітку, а фахівці, які не дотягують до потрібного рівня, в рамках федерації працювати не зможуть.

Минув рік з того часу, як Наталя Пульнікова почала практикувати викладацьку роботу в Зендокай карате-до. Тренерка отримала кваліфікаційний рівень: перший зелений пояс, тож має право займатися тренерською діяльністю. Нині вона працює з найменшими учнями, адже займатися з такою віковою категорією їй подобається найбільше. Для них вона з легкістю суміщає декілька ролей: мами, наставниці, друга, психолога – і цим не обмежується. Час занять пролітає для тренерки та її юних спортсменів миттєво. І ще не покинувши залу, вони вже складають плани на нові зустрічі.

– До спортивної секції ми приймаємо дітей з 4-5 років, але й тут бувають винятки. Все залежить від того, чи може дитина концентрувати увагу на поясненнях вчителя. Серед наших каратистів є й дівчатка, які все частіше обирають саме цей вид бойових мистецтв. Чомусь існує стереотип, що дівчатка мають займатися лише танцями чи гімнастикою, але я з цим в корінь не погоджуюся. Їм потрібно вміти себе захистити, не менше ніж хлопцям, не сподіваючись на сторонню допомогу, – розповідає сенсей Наталя. – Найперше, чого ми навчаємо наших спортсменів, що змагатися потрібно із самим собою, порівнювати і пишатися своїм професійним прогресом з року в рік, а вже потім конкурувати з іншими. Ми вчимо дітей виявляти свої слабкі сторони і маскувати їх, паралельно розвиваючи свої сильні характеристики. Хвилюватися і засмучуватися – це нормально, але головне вміти приборкувати ці емоції, щоб вони не заважали рухатися вперед. Я не вважаю себе строгою тренеркою, однак від учнів вимагаю дисципліни і уважності. Разом із тим в перервах дозволяю відволіктися і побалуватися, головне не заграватися. Зазначу також, що травмуватися у нашому спорті практично нереально, адже учні займаються в повній амуніції.

Основне правило тренерки: діти мають бути в спорті, при цьому немає значення їхній вік, зріст, соціальний статус – займатися спортивними активностями, за її переконаннями, однозначно варто. Тренер-жінка – це плюс, бо в неї, як мінімум, більше терпіння, і вона може пожаліти.

Щодо майбутніх планів сенсей Наталя окреслює популяризацію напрямку Зендокай карате-до в нашій країні та розвиток клубу, в якому працює. Вінничанка також хоче на постійній основі запустити спортивні групи з бойового мистецтва для матусь, адже переконана, що це весело, корисно і зовсім не страшно. Серед мрій – здобути «чорний» пояс, хоча вона реально усвідомлює всю складність реалізації задуманого.

– Син активно допомагає мені на тренуваннях, але самостійно їх ще не проводить, бо бракує досвіду. І це дуже виручає, особливо коли тебе затримують на попередньому занятті, а ти маєш надійну «підстраховку», – пишається Романом матуся. – Варто відзначити, як у нас проходять заняття в групах для дорослих, де тренуються здебільшого непрофесійні спортсмени, до речі, серед них багато матусь наших менших вихованців. Ці заняття проводить наш керівник Ігор Юкальчук, а він, як ніхто інший, вміє зацікавити, підбадьорити та змотивувати невпевнених у власних силах новоспечених спортсменів. Наші учні неодноразово підмічали, що коли вони приходять до зали, то абстрагуються від життя поза ним, проблеми перестають турбувати і ніби розчиняються – це своєрідний телепорт в країну «Без турбот».

В умовах пандемії вінницька федерація працює з дотриманням всіх карантинних вимог для захисту учнів та їхніх батьків. Оскільки це недержавна громадська організація, то вони знаходяться на самоокупності, відповідно й закупівля засобів захистку, дезінфекції, термометрів та бактерицидних ламп повністю «лягла» на плечі клубу.

– Хоч це й звучатиме дивно, але я дотепер на 100% не усвідомлюю, що я в спорті і я тренер. Однак часто ловлю себе на думці, що «кайфую» від своєї роботи, адже є віддача від дітей, є результати роботи, які дуже помітні, є постійна підтримка клубу – все це разом додає мені сили та невичерпної енергії рухатися далі.

Вікторія Мельник

Світлини надані Наталією Пульніковою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені