Пів тисячі шедеврів гончарства

представлено у великій виставковій залі обласного краєзнавчого музею на відкритій нещодавно виставці бубнівської кераміки «Від витоків до сьогодення». Про це повідомляє фейсбук-сторінка Вінницького обласного центру народної творчості.

Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки почала формуватися в середині ХІХ ст. першими майстрами народного гончарства двох сусідніх сіл – Новоселівки і Бубнівки, розташованих одне навпроти одного на протилежних берегах річки Соб. За місцевими переказами, основоположником традиції підполив’яного розпису вважається Андрій Гончар (1823-1926), який юнаком втік від поміщика в Гайсин і був учнем Силантія Жерденівського, місцевого майстра-гончара.

Саме в Гайсині юнак опанував технологію цього розпису. Згодом, повернувшись у рідну Бубнівку, Андрій Гончар приніс із собою новітню технологію і орнаментальну традицію, яка вразила бубнівських гончарів красою підполив’яного візерунка і переливами досі небачених барв… Отже, початок формування традиції орнаментального розпису бубнівської кераміки припадає на другу половину ХІХ ст., і її засновником справедливо вважається Андрій Семенович Гончар.

Наступні покоління майстрів розвивали і збагачували техніку розпису. Серед них брати Яків і Яким Герасименки, які працювали в тісному творчому тандемі – один творив форму виробу, а другий її розписував. Нині на Гайсинщині в селі Новоселівка діє музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків) та активно працюють послідовниці братів Герасименків, заслужені майстрині народної творчості України – Фросина Міщенко (с. Новоселівка), Тетяна Шпак та Тетяна Дмитренко (с. Бубнівка).

Також на виставці представлено роботи покійної майстрині гончарного мистецтва Валентини Живко – таким чином вшанували пам’ять мисткині, котра теж мешкала в Бубнівці.

До речі, в селі щорічно проводиться обласний пленер майстрів гончарного мистецтва «Освячені горном». Крім майстрів Гайсинщини, техніку бубнівської кераміки опанували подружжя – Василь Рижий і Наталія Лавренюк (м. Ладижин); подружжя – Сергій Погонець і Світлана Погонець (с. Крищинці Тульчинського району); майстер-гончар з Ямпільщини Володимир Слубський (с. Довжок); Вікторія Ніколаєва, Михайло Діденко, Людмила Філінська (м. Вінниця); Ольга Цибуля (Вороновиця).

До Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини від нашої області першим занесено саме елемент «Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки» як унікальне явище багатовікового традиційного мистецтва.  

В експозиції нинішньої виставки «Від витоків до сьогодення», учасниками якої є названі сучасні майстри-гончарі, представлено понад 500 зразків бубнівської кераміки, зокрема з колекції ОЦНТ.

Як повідомляють організатори, виставка триватиме до 16 квітня 2021 року. Вхід вільний.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені