«Не мала баба клопоту», або Велике переселення шкіл у Жмеринському районі

Гаряча тема

За аналогією теперішнього підходу до будівництва та реконструкції об’єктів соціальної інфраструктури на рівні держави, у  Жмеринській міській раді задумали провести велике переселення учнівсько-педагогічних колективів з одного села в інше, і навпаки. Мова йде про Почапинці, Кармалюкове та Курилівці. Офіційно це називається   «реорганізацією  навчальних  закладів  в  рамках  децентралізації  освіти». А по-народному – «не мала баба клопоту…».

Поки що це тільки плани, а люди вже сприйняли цю ідею в штики. Не чекаючи конкретних кроків влади, 17 березня у Почапинцях відбувся багатолюдний схід громади, на якому батьки чітко визначилися з колективною позицією: «У відділі освіти своя правда, а у нас правда наша, місцева – у нас є школа, є свої діти, і свій повністю укомплектований педагогічний колектив. Тому наші діти будуть навчатися тільки в Почапинцях. І ми не підемо ні на які уступки владі…».

На цьому зібранні заступник міського голови Ольга Боровська та начальник управління освіти міськради Аліна Твердохліб озвучили проєкт реорганізації Почапинецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ст., відповідно до якого місцева школа, в якій навчається   126 учнів та працює  18 педпрацівників, має змінити  свою  адресу. Учні  5-11  класів  змушені  будуть переїхати в Куриловецьку  початкову школу, де  навчається 14 учнів (1-3 класи)…

На даний  час  Почапинецький  ЗЗСО  І-ІІІ ст. є «опорним», в  ньому здобувають освіту  діти  з  сіл: Лисогірка (19 учнів), Зоринці (14 учнів), Курилівці (17 учнів), Слобода Почапинецька (2 учні), Василівка (2 учні), Новоселиця (11 учнів), Почапинці (61 учень). Підвіз до школи 65 учнів  здійснюється двома шкільними автобусами 2010 та  2013 років випусків. Тут створено якісне освітнє середовище, про  що  свідчать грамоти і дипломи, якими  неодноразово  нагороджувався  шкільний  колектив за  наслідками  перевірки  готовності школи до кожного нового  навчального  року.

Двадцять два роки директором  школи працює Валерій Шовкалюк, який надзвичайно багато зробив задля зміцнення та покращення матеріально-навчальної бази освітнього закладу. За цей період тут виконано  чимало  робіт  силами  батьків, працівників  школи за підтримки спонсорів та відділу освіти райдержадміністрації.

Зокрема, повністю  відремонтовані  всі  класні  кімнати  та  кабінети, які мають  сучасний  вигляд. В школі  функціонують  внутрішні  вбиральні, побудовані власними  силами. Школа має найбільший  спортзал в  районі, який обладнаний усім  необхідним спортивним  інвентарем. Тут є  комп’ютерний кабінет з підключенням до  Інтернету та одна з найкращих у районі навчальних майстерень трудового виховання. Власними  силами обладнано  гараж  для шкільних  автобусів. 2018 року за сприяння місцевої сільської  ради  замінено  всі  вікна  на металопластикові. Вісім років тому побудовано котельну  та встановлено два потужних твердопаливних котли. Проведено централізований  водогін, зроблено  каналізаційну  систему та інше…

– У нашій школі безкоштовно харчуються 33 учні 1-4 класів та 32 школярі 5-11 з  багатодітних  сімей, діти  учасників АТО, – каже Валерій Григорович. – Решта учнів  харчується  за  помірну батьківську плату – 10 гривень  за сніданок. Батьки  задоволені  організацією та якістю  харчування  своїх дітей у  шкільній їдальні. Школа  забезпечена  18 висококваліфікованими  педпрацівниками, з яких  14  є місцевими жителями, а четверо доїжджають зі Жмеринки, сусідніх Куриловець і Багриновець колишнього Літинського району…

Валерій Шовкалюк «розклав по поличках» пропонований владою план реорганізації їхнього ЗЗСО. Так от, в Почапинцях має  залишитися  початкова  школа (33 учні 1-4 класів), до яких хочуть ще долучити  14 учнів  1-3 класів  Куриловецької школи. 76 учнів 5-11 класів  разом  із  14 учителями планується  возити  шкільними  автобусами  до  Куриловецької  школи. Відстань  від села  Почапинці  до  села Курилівці становить 12 кілометрів, а від сіл Лисогірка, Зоринці  до  Куриловець всі 18 кілометрів  по бездоріжжю. Для  перевезення  такої  кількості  людей  потрібно щонайменше 4 автобуси, які щодня будуть намотувати на колеса десятки кілометрів  розбитими дорогами.

Щодо Куриловецької школи, то вона  втратила  статус  школи  І-ІІ  ступенів ще 2017 року, тому що  там  залишилося  лише  24 учні  5-9 класів, які згодом  влилися  в  дитячий  колектив  Почапинецької школи  і стали  єдиною  шкільною родиною. Куриловецька  школа  зараз  потребує величезних коштів на модернізацію навчальної бази. Виникає  питання: для чого затівати таку масштабну пертурбацію,  коли в Почапинецькій  школі  створені  всі  умови  для  освітнього процесу?

До того ж у Куриловецьку  школу планують ще «перекинути» учнів із Кармалюківського ЗЗСО І-ІІІ  ступенів  з усіма  педпрацівниками, а це – більше 60 чоловік. Для їх підвезення потрібно ще три автобуси, які мають товктися таким же бездоріжжям.

Таким чином, хочуть  розмістити  в  одній школі два  учнівські   та два великі педагогічні колективи. Саме ж приміщення Куриловецької  школи  розраховане  на  160  місць, а вже «назбирується» до 200 учнів. Про перспективу наповненості класів нічого не кажуть… Це буде не навчальний процес, а катання туди-сюди…  А де ж водіїв взяти з відповідною категорією?

– Презентуючи свої грандіозні задуми, ніхто в міській раді не бере до уваги   величезні матеріальні витрати та морально-психологічний бік такого «великого переселення», – додає староста Почапинецького старостинського округу Анатолій Поліщук. – Я навчався у цій школі, і мені навіть від думки страшно робиться, що вона може перестати існувати, а як зникне школа, то загибелі села не минути… Це вже третя колотнеча в селі через сучасні реформи. За першою – канув у лету колись економічно потужний колгосп, в якому трудилося 315 чоловік, за другою – сильно «пошарпали» сільський ФАП, скоротивши до мінімуму його працівників, а теперішня – вже остаточно «покладе на лопатки» наші Почапинці… Це хтось навмисно в соцмережах розпустив брехливу інформацію, що нашій школі 130 років. Фактично – вона значно молодша і цілком придатна для подальшого використання. Є ще одна, дуже серйозна перешкода на шляху «шкільного переселення», про яку офіційно ніхто теж не говорить. Справа в тому, щоб доїхати з Почапинець в Курилівці – треба подолати чотири затяжних високих горби розбитої дороги. За сухої погоди ще сяк-так, а що буде у сніговії?

Я був на сході громадян і бачив, що жоден батько  не  підтримав пропонований  проєкт реорганізації. Люди хочуть, щоб  їхні  діти  навчалися  в рідній  школі  до  тих  пір, доки  буде кого  навчати  та  кому навчати. Громади  навколишніх  сіл  готові разом з нами до  рішучих  дій, якщо їхню позицію проігнорує влада.

Віктор Зеленюк,

власкор «Вінниччини»

Жмеринська громада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені