Про зміни у доставці пенсій, страховий стаж та працюючих пенсіонерів

Понад 20 телефонних дзвінків безпосередньо під час «гарячої лінії» та не менше 10 – у позаурочний час було прийнято 8 квітня начальницею ГУ ПФУ у Вінницькій області Оленою Корчакою. І кожен без винятку читач, якому пощастило додзвонитися, отримав від Олени Сергіївни детальну та розгорнуту відповідь на питання, що його тривожило. Коли перерахують пенсії працюючим пенсіонерам? В якому віці виходитимуть на пенсію жінки у 2021 році? Як обраховують пенсію по втраті годувальника? Чимало розголосу наробила у суспільстві інформація по те, що з 1 вересня «Укрпошта» припиняє доставку пенсій додому. Мовляв, тепер усі отримуватимуть її виключно через банки. Люди ошелешені та обурені: де і в якому селі ви останній раз бачили відділення банку? Та й банкомати подекуди – рідкість та виняток на теренах географічної периферії. Якщо вас, як і інших, цікавлять зміни в організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги, – читайте відповідь у сьогоднішній публікації. Саме нею відкриваємо стислий звіт з останньої «гарячої лінії».


Якщо не «Укрпошта», то хто?..
Запитання. Чув, що ближчим часом «Укрпошта» припиняє доставку пенсій додому. Що ж тепер робитимуть хворі, немічні люди, прикуті до ліжка??? Як їм отримати зароблену важкою працею копійку? Мешканцям міста легше – там є і банкомати, і самі банки. А як я, 80-річний пенсіонер з села, що розташоване за 30 км від райцентру, поїду за пенсією? В селі нема банкоматів, і, напевне, про це не знають в уряді. Адже урядовці не навідуються до нас і не здогадуються, як живе українська глибинка. Поясніть, як тепер відбуватиметься доставка пенсій?
Олександр Іванович,
с.Лука-Мовчанська, Жмеринський район.
Відповідь. Кабінетом Міністрів України 29 березня 2021 року прийнято постанову № 277 «Про додаткові заходи щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України».
Відповідно до постанови, до 1 вересня 2021 року Пенсійний фонд України проведе перший конкурс для відбору організацій, які здійснюватимуть виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України. До його проведення виплату і доставку пенсій здійснюватиме АТ «Укрпошта».
За місцем фактичного проживання з 1 вересня 2021 року отримуватимуть пенсії та грошову допомогу:
люди з інвалідністю І групи;
особи, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду;
особи, які досягли 80-річного віку;
одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд.
Особи з вищезазначених категорій отримуватимуть пенсії та грошову допомогу за власним вибором: або через організацію, відібрану на конкурсі, або через обраний самостійно банк з числа уповноважених.
Інші категорії пенсіонерів, які на сьогодні отримують виплати у відділеннях АТ «Укрпошта» або з доставкою додому листоношами, до 1 вересня 2021 року повинні обрати один із уповноважених банків для здійснення подальшої виплати пенсій з переліку https://www.pfu.gov.ua/1906048-perelik-bankiv-upovnovazhenyh-na-vyplatu-pensij/.
У разі, якщо до визначеного терміну громадяни не зроблять вибір, виплата пенсій кожному з таких одержувачів з 1 вересня 2021 року здійснюватиметься через поточний рахунок в АТ «Ощадбанк», який буде відкритий за зверненням органу Пенсійного фонду України, про що одержувача буде поінформовано. Громадяни можуть будь-коли змінити уповноважений банк за власним бажанням.
Уповноважені банки, через які має здійснюватись виплата пенсій, грошової допомоги у 2021 році

З/П Назва банку


1 ПАТ “КРИСТАЛБАНК”
2 ПАТ “Комерційний Індустріальний Банк”
3 ПАТ “Перший Український Міжнародний банк”
4 ПАТ “Банк Альянс”
5 ПАТ  “КРЕДОБАНК”
6 ПАТ “Полтава-Банк”
7 ПАТ “РАДАБАНК”
8 ПАТ “БАНК ВОСТОК”
9 ПАТ КБ “АКОРДБАНК”
10 АБ “Укргазбанк”
11 АТ “Укрсиббанк”
12 ПАТ  АБ “ПІВДЕННИЙ”
13 ПАТ “ПІРЕУС БАНК МКБ”
14 ПАТ “ОТП Банк”
15 ПАТ “ЮНЕКС БАНК”
16 ПАТ АКБ “Львів”
17 ПАТ “МТБ БАНК”
18 ПАТ “КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК”
19 АТ “АЛЬФА-БАНК”
20 ПАТ  “ІНДУСТРІАЛБАНК”
21 ПАТ  СХІДНО – УКРАЇНСЬКИЙ БАНК “ГРАНТ”
22 ПАТ “МОТОР-БАНК”
23 АТ ” Ідея Банк”
24 ПАТ  “УНІВЕРСАЛ БАНК”
25 ПАТ КБ “ПРИВАТБАНК”
26 ПАТ “Райффайзен Банк Аваль”
27 АТ  “Державний експортно-імпортний банк України”
28 АТ “Ощадбанк”
29 ПАТ ” МетаБанк”
30 ПАТ “ТАСКОМБАНК”
31 АТ “Міжнародний інвестиційний банк”
32 АТ “УКРАЇНСЬКИЙ БУДІВЕЛЬНО-ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК”
33 ПАТ “КЛІРИНГОВИЙ ДІМ”
34 АТ “ПРАВЕКС БАНК”
35 АТ “АКЦЕНТ- БАНК”
36 АТ Полікомбанк”
37 АТ “КБ “ГЛОБУС”
38 АТ “Банк Кредит Дніпро”
39 АТ “МЕГАБАНК”
40 АТ “ПроКредит Банк”
41 АТ “АКБ”КОНКОРД”
42 АТ “БАНК “УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ””


Пенсія по втраті годувальника
Запитання. У нас в сім’ї сталася біда – після тривалої хвороби помер батько. Моя матуся, його дружина, отримує значно меншу пенсію. Чи може вона подати заяву на отримання пенсії у зв’язку із втратою годувальника? Який буде її розмір?
Ольга Віталіївна, Вінниця.
Відповідь. Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника залежить від:
розміру пенсії за віком, з якого обчислюють розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника;
кількості утриманців.
На всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначають одну спільну пенсію згідно зі статтею 39 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
На вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії виділяють його частку, яку виплачують окремо (виділення частки пенсії провадять із першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії).
Пенсії у зв’язку з втратою годувальника обчислюються у відсотках до розміру пенсії за віком померлого годувальника, яку міг би він отримувати за життя, якби дожив до пенсійного віку, і яка обчислюється за правилами, встановленими законом.
Розміри пенсій у зв’язку з втратою годувальника згідно зі статтею 37 закону.
Так, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі:
на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника;
на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Дітям-сиротам пенсія призначається, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.
Таким чином, розмір пенсії по втраті годувальника залежить від стажу роботи померлого годувальника та його заробітної плати.
Мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника безпосередньо залежить від прожиткового стандарту. На одного непрацездатного пенсія по втраті годувальника не може бути менше 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян; на двох – 120%, трьох і більше – 150%.
Сьогодні мінімальний розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника на одну особу не може бути меншим 1769 грн., на двох — 120 відсотків прожиткового мінімуму (2122,80 грн.), а на трьох і більше — 150 відсотків (2653,50 грн.)
Пенсії по втраті годувальника перераховуються у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян та проводиться щорічна індексація, що передбачена діючим законодавством.


Тільки після шістдесяти, і то – за наявності стажу…
Запитання. Розкажіть детально, за якими правилами і, головне, в якому віці будуть виходити жінки на пенсію у 2021 році? Чи правда, що навіть по досягненню цього віку пенсію виплачуватимуть не всім, якщо бракує страхового стажу?
Тетяна Волинець,
Калинівка.
Відповідь. Пенсійний вік для жінок визначається залежно від дати народження жінки. Вік виходу на пенсію жінок зростав поступово, і це є частиною пенсійної реформи 2011 року, якою були внесені зміни до законодавства щодо пенсійного віку з 55 років до 60.
У 2020 році до 1 квітня пенсійний вік для жінок становив 58 років 6 місяців, з 1 квітня 2020 року – 59 років, а з 1 жовтня 2020 – 59 років і 6 місяців.
З 1 квітня 2021 року пенсійний вік для жінок підвищено до 60 років.
Так, жінки, які народилися у період з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року, можуть вийти на пенсію після досягнення віку 59 років і 6 місяців. А жінки, які народилися після 1 квітня 1961 року, можуть отримати пенсію за віком після досягнення 60 років.
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, також поступово, починаючи з жовтня 2017 року, збільшується та становив в 2020 році – 27 років, в 2021 році – 28 років. Щорічно вимоги щодо страхового стажу зростатимуть на один рік та в 2028 році  складе 35 років.
Але, щоб отримувати пенсію в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, недостатньо лише досягти пенсійного віку та мати необхідних 28 років страхового стажу в 2021 році. Тільки при наявності у жінок страхового стажу 30 років, мінімальний розмір пенсії за віком  встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, у 2021 році, щоб вийти на пенсію в 60 років, необхідною умовою є наявність 28 років стажу;
• щоб вийти на пенсію в 63 роки – від 18 до 28 років стажу;
• щоб вийти в 65 років – від 15 до 18 років.
Також  статтею 26 закону передбачена норма, що починаючи з 01.01.2028 року, для осіб, страховий стаж яких складає 40 років та більше, пенсія  буде призначатися незалежно від віку.
Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені