Чи потече «срібна» вода зі срібної труби у Селищі?

«Селищна срібна вода» – таку попередню назву має грандіозний проєкт з благоустрою цілющого джерела, розташованого на території Селища Гніванської тергромади.
Якщо бути максимально точними, то джерело знаходиться на пагорбах у місцевому лісі, де нині розташований дачний масив. Місцеві перекази та навіть історичні довідки свідчать, що кілька століть тому саме цю воду використовували для виробництва горілки у місцевій гуральні, яка належала графу Щеньовському. Відтоді ця місцина так і називається – ґуральня, а слава про цілющі властивості води передається із вуст у вуста через покоління. Їй приписують оздоровчі властивості, подейкують, що вона містить іони срібла, має м’який смак та щадна для нирок, дає сили хворим. І місцевий люд, і приїжджі з різних куточків області набирають не один балон, аби пити цю воду і готувати на ній їжу.

  • Те, що щодня біля джерела купчиться народ – не новина для місцевих мешканців. Так було повсякчас, ми самі вживаємо її, набираємо для щоденного вжитку. Але від приїжджих не раз і не два доводилося чути, що вода дійсно має лікувальні властивості – лікарі рекомендують її людям, які мають хворі нирки або перенесли операцію, – розповідає нам директорка загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с.Селище Гніванської міської тергромади Оксана Сагадіна. – Згодом виникла ідея облагородити цю місцину і облаштувати тут сучасний бювет. Відтак ми разом із учнями нашої школи написали програму і тепер беремо участь у масштабному загальноукраїнському проєкті «Демократична школа. 5 хвиля». В програмі бере участь 60 шкіл з усієї України, і з-поміж них – сільська місцева школа. Що примітно: завдяки подібним акціям ми не лише облагороджуємо та осучаснюємо наше середовище, а й знаходимо точки дотику між поколіннями. Діти бачать, що завдяки спільним зусиллям, співпраці та згуртованості можна зрушити будь-яку справу.
    За словами Оксани Юріївни, облаштування живильного джерела – перший крок у розробці місцевого туристичного маршруту, який об’єднає подорож розвалинами старовинного замку та приведе до іншого цілющого джерела, розташованого неподалік. Маршрут може бути як пішим, так і для любителів велоподорожей. Допомогти в реалізації задуму погодились усі місцеві установи, організації та підприємства, до яких зверталась ініціативна група. Ну, а за саме виготовлення проєкту оновленого бювету заплатив педагогічний колектив школи. Незабаром у селі планують провести масштабну толоку, аби розчистити хащі навколо джерела, вивезти повалені дерева тощо. Будівельні роботи планують розпочати у червні-липні – матеріали для цього виділили місцеві підприємства.
  • Ми дуже сподіваємось, що зможемо втілити проєкт у тому вигляді, в якому його розробили. Тут будуть під’їзди та сходи, місце для відпочинку людей та сучасна альтанка. Адже востаннє її оновлювали років 18 тому – вона і фізично, і морально застаріла, – продовжує розповідь директорка місцевої школи. – У нас навіть є дещо фантастичний задум – зробити трубу з джерела якщо не срібною, то хоча б посрібненою – це ідеально для такого типу споруд. Спочатку висловили це у формі жарту, але люди відгукнулись і геть готові збирати свої старі срібні прикраси. Не знаємо, наскільки це буде економічно реально, але будемо старатися. Тоді наша селищанська вода буде по-справжньому срібною!
    Днями громада має отримати висновок про склад води – аналіз зробили у Вінницькій академії неперервної освіти, на кафедрі екології. Тоді стане відомо, наскільки насправді «срібна» вода з колишньої гуральні, але ніхто не сумнівається, що оновлена, окультурена та осучаснена альтанка та бювет стануть окрасою села і продовженням традицій. А по воду люди як ходили сюди, так і будуть ходити.
  • Ще живі ті старенькі місцеві мешканки, які підтверджують чудодійність місцевого джерела, – розповідає перекази давнини Оксана Юріївна. – Колись, в часи особливо нестерпної посухи, сюди завжди з колективними молитвами приходили наші селянські вдови. І щоразу після цього Селище накривав рясний дощ! До речі, хочемо запросити місцевих старожилів, які б помолилися біля цього джерела перед початком відновних робіт.
    Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені