Україна прощається з Володимиром Яворівським

Господь відміряв нашому видатному землякові 78 із половиною років земного життя і забрав його на небеса 16 квітня 2021 року.

Володимир Яворівський залишив неоціненний спадок проникливих нарисів, повістей, романів, кіносценаріїв, запам’ятався активною громадянською позицією. Також Україні дуже не вистачатиме його патріотичної аналітики, яка звучала, зокрема, в радіопередачах «20 хвилин з Володимиром Яворівським».

Володимир Олександрович Яворівський народився 11 жовтня 1942 року в Теклівці на Крижопіллі (тоді цей край був окупований Румунією і належав до так званої Трансністрії). До школи ходив у Городківці. Закінчив Одеський державний університет ім. І. Мечникова за спеціальністю «Українська мова та література». Працював редактором Одеського радіо, кореспондентом газет «Запорізька правда», «Прапор юності», «Літературна Україна», редактором Запорізького радіо, кіносценаристом телебачення у Львові, літконсультантом, референтом Спілки письменників УРСР, завідувачем відділу прози, заступником головного редактора журналу «Вітчизна».

Лауреат Шевченківської премії (за повість «Вічні Кортеліси»). Протягом десяти років очолював Національну спілку письменників України. Був депутатом Верховної Ради кількох скликань, одним із засновників Народного Руху, головою Демократичної партії України, згодом одним із провідних політиків партії «Батьківщина».

З-під пера Володимира Яворівського вийшли збірки новел і повістей «А яблука падають…» (1968 р.), «Гроно стиглого винограду», книги нарисів «Крила, вигострені небом», «Тут, на землі», «І в морі пам’ятати джерело», «Право власного імені», «І засурмив янгол…» (чорнобильська тематика, у 3-х томах), «Вовча ферма», «Що ж ми за народ такий?..» (5 томів публіцистики); повісті «Вічні Кортеліси» (про спалене нацистами село), «З висоти вересня», «Перед тим, як жити», «Варвара серед варварів»; романи «Ланцюгова реакція» (трилогія), «Оглянься з осені», «Автопортрет з уяви» (про Катерину Білокур), «Марія з полином у кінці століття», «Криза», «Найдовша ніч Президента», «Лягти! Суд іде!», «У мене вечеряв Ісус. Княгиня Ольга – велика грішниця, яка стала святою», «Іван Окаянний: найстрашніші дні гетьмана Мазепи».

На радіо та телебаченні протягом кількох років виходила авторська передача Володимира Яворівського «Що ж ми за народ такий?». А запис останнього випуску публіцистичної передачі «20 хвилин з Володимиром Яворівським» пролунав на «Українському радіо» 18 квітня, коли автора вже не стало…

Як повідомив письменник Василь Шкляр, прощання з Володимиром Яворівським відбудеться 19 квітня в Києві у Видубицькому монастирі, а поховання – на Байковому кладовищі.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені