Вони боролись за Україну

У Вінниці презентували виставку про визвольний рух на Волині та Поділлі в роки Другої світової війни

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрито виставку «Український визвольний рух 40-50-х років ХХ ст.: Волинь – Поділля». Матеріали експозиції розповідають про героїчну сторінку національно-визвольної боротьби українського народу: антинацистський та антирадянський спротив ОУН та УПА на теренах Волині й Поділля.  

– Виставка стала нашим спільним проєктом із Волинським краєзнавчим музеєм, – каже директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька. – Тема експозиції доволі бентежлива – Український визвольний рух, Українська повстанська армія. На виставці представлені експонати, які ми відбирали, починаючи з 1990-х років. Маємо досить пристойну колекцію про визвольний рух на Поділлі у роки Другої світової війни. Гарні матеріали передав для музею Любомир Грабець – син Омеляна Грабця, командувача групи УПА «Південь». 

В основі експозиції – матеріали Волинського краєзнавчого музею. Це агітаційні листівки, світлини членів ОУН, вояків УПА, художні роботи та багато іншого. Окремий розділ присвячений роботам відомого українського художника, автора візуального образу Української повстанської армії Ніла Хасевича, відомого під псевдо «Зот», «Рибак», «Старий». У лавах УПА Хасевич – із 1943 року. Керував друкарнею повстанців, працював як редактор та ілюстратор журналів «До зброї», «Український перець», «Хрін». У бункерах, землянках і криївках за допомогою примітивної друкарської техніки і в умовах браку матеріалів створив понад 150 композицій та 50 графічних робіт. Загинув у нерівному бою з радянським МГБ у с. Сухівці Рівненської області. В експозиції представлено 34 його роботи в стилі «графіка». Серед них – «Автопортрет», гравюра на дереві «До зброї», листівки «Слава Україні! – Героям слава!», «Здобудеш Українську державу, або згинеш в боротьбі за неї».

Національно-визвольний рух на теренах Поділля демонструють матеріали про осередки «Просвіти», ОУН(м) та ОУН(б), що діяли на Вінниччині в роки Другої світової війни. Експозицію доповнено тематичними картинами члена ОУН з 1941 року, зв’язкового групи «УПА–Південь» вінничанина Михайла Климчука та світлинами родини Омеляна Грабця з колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею, справами репресованих вінничан – членів ОУН–УПА, а також реконструкціями одностроїв від громадської організації «Жива історія».

Виставка експонуватиметься до 24 жовтня 2021 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені