Життя на лісовому кордоні

Тридцять три роки життя Михайло Андрійович Говоруха, майстер лісу Піщанського лісництва ДП Крижопільського лісгоспу, віддав праці у лісовому господарстві. Всі ці роки на беззмінному робочому місці, в одному й тому ж обході. Увесь цей час він живе у лісі в будинку на лісовому кордоні.

Сьогодні мало хто з молодих лісівників готовий до таких умов. Разом з ним всі труднощі лісового життя розділяє дружина Ніна Василівна. Їхні діти, ще школярами, добирались за будь-якої погоди у піщанську школу, а це десь за 6 км. Нині вони вже дорослі, а чоловік з дружиною і досі тут, у лісі. Є у них і невелике господарство та город. До нього в ліс часто приїжджають гості, бо тут надто хороше місце для відпочинку – дубовий ліс, ставок, криничка з чистою, джерельною водою.

Але крім лісової краси та романтики, в його урочищі Карпове є чимало роботи. Багато ділянок з молодими культурами, які у весняно-літній період потребують чимало праці. В обході №4, де він майстром лісу, багато таких культур, як дуб звичайний і червоний, горіх чорний. До кожної ділянки у нього особлива увага.

 – Усі ручні та механізовані догляди проводимо вчасно, адже вирощування високопродуктивних дубових насаджень без освітлення  та прочищення неможливе, – пояснив Михайло Говоруха.

          Для приваблювання птахів він облаштував за допомогою учнів піщанської школи-інтернату сотні шпаківень і дуплянок на кронистих дубах довкола лісової хатини в урочищі Карпове. Любить він природу, бо ще з юності прикипів душею до лісу. І хоч мав професію водія, працював на автомашині в “Сільгосптехніці”, а все ж ліс манив його більше. От і став лісівником у четвертому обході в далекому 1986 році, де росли старезні дуби, клени та ясени на 512 гектарах.

-Роботи багато, але ця робота мені подобається, – каже співрозмовник. – Охороняю ліс від самовільних рубок, слідкую з весни до осені, чи не з’явились де вогнища шкідників та хвороб, щоб вчасно провести з ними боротьбу. Рослинний світ в обході дуже розмаїтий, ліс завжди таїть у собі величезне, неоціненне багатство і приховану силу. Лише зумій спрямувати її у правильне русло, не  нашкодивши природі.

Але милуватись природою Михайлу Говорусі не випадає багато часу. Щороку потрібно заготовляти насіння деревини і кущових порід, збирати лікарські рослини, садити лісові культури. Тільки весною цього року організував людей з Піщанки, Попелюх і посадив 10 гектарів молодого лісу. Найбільше – червоного дуба і чорного горіха. Вже тепер підготував площу 2,5 га на зрубі, очистив її і восени зробить  трактором рівці, щоб вже весною висадити тут  молоді дубки.

Біля лісникової хати є старий дуб. Кажуть, що біля нього спочивав зі своїми хлопцями Устим Кармелюк, коли йшов лісами до Дністра. З цього дуба збирають восени жолуді, щоб садити дубовий гай. І назбирують їх до 300 кг.

-Люблю, щоб у лісі був порядок і належний догляд, – каже господар лісового обходу. – Зимою підгодовуємо разом з дружиною Ніною Василівною тварин. Щороку для звірів на зиму заготовляємо майже 5 тонн сіна й понад 500 віників із листям. Тваринний світ тут доволі строкатий: є дикі свині, кози, борсуки, зайці, лиси і вся інша звірина нашого краю. В лісі ніхто не полює, тож звірі збігаються аж до хати, особливо вночі.

Лісник радий, що дружина також  успішно закінчила його “університети”, стала надійною помічницею у роботі.   Тому в Михайла Андрійовича одне з кращих угідь в Крижопільському держлісгоспі.

-А трапляються у вашому обході браконьєри?

– В моєму розумінні мисливець – це від слова “мислити”. Але є й такі, що, не думаючи, закрадаються в ліс, щоб пополювати. Тому на кожен постріл доводиться поспішати, щось з’ясовувати і навіть затримувати. 

Ми ще довго розмовляли з лісником Михайлом Говорухою про його роботу, якій він присвятив вже 33 роки, про життєві справи, а довкола шумів  зелений ліс в урочищі Карпове. За це й шанують його не тільки у лісництві, а й в Крижопільському лісгоспі, з повагою до нього ставляться і місцеві жителі, бо виконує свою добру справу чесно й сумлінно.

Володимир Брендуляк,

На фото: лісник Михайло Говоруха

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені