Заспокоюємо нерви і здаємо ЗНО

Зовнішнє незалежне оцінювання вже стартувало. Його учасники виснажені отриманими знаннями, батьки дітей до межі знервовані, а вчителі перевантажені роботою. Основна сесія ЗНО з оголошенням результатів триватиме до 30 червня, а далі епопея з додатковим тестуванням продовжиться до середини липня.

Вінничанка Даша Якимчук багатодітна мама. Цьогоріч 11 клас закінчує її старший син Ярослав. Хлопець має інвалідність – глухоту п’ятого ступеня.

– Кілька років тому група вінничан з інвалідністю поїхали до столиці в МОН і отримали право для нечуючих дітей здавати ЗНО на загальних підставах з усіма, – розповідає свою історію пані Даша. – Але нечуюча дитина апріорі не може бути такою, як решта здорові. Мій син відмовився готуватися до здачі ЗНО. В Ярославиному класі, при КЗ НВК №1, навчалося 7 дітей, і лише троє з них готувалися до здачі незалежного оцінювання. Якщо для здорових діток – це важко психологічно і фізично, то що вже казати про учнів з особливими освітніми потребами, для них це титанічна праця. Благо, син вже визначився з професією – йому до душі припала кондитерська справа. Ярослав вчився у відомих майстрів цієї справи, відвідав декілька майстер-класів, а нині виготовляє авторський шоколад та корпусні цукерки і хоче розвиватися у цьому напрямку й надалі.

– У нашій країні батькам дітей з інвалідністю ведеться дуже непросто. Переконана, що держава має надавати їм більшу підтримку, допомагати з пошуком вузькопрофільних фахівців та психологів для розвитку та соціалізації таких дітей у колективах та суспільстві загалом. Шкода, що у нас недостатньо розвинуті ініціативи бізнесу для працевлаштування людей з інвалідністю, адже вони, як ніхто, дуже потребують підтримки держави та можливості самим себе фінансово забезпечувати. Моє резюме: діти, які мають глухоту, сліпоту або іншу інвалідність, не можуть конкурувати нарівні зі здоровими однолітками під час ЗНО, – підсумувала жінка.

Нагадаємо, що цьогоріч суттєво змінилася система складання зовнішнього незалежного оцінювання для випускників шкіл – стане більше обов’язкових предметів, а тестування з української мови та математики матимуть 2 рівні складності. Дворівневий іспит з української мови: це буде базовий рівень – українська мова як державна, і поглиблене вивчення – українська мова і література. Також з цього року планується запровадити обов’язкову ДПА з математики у формі ЗНО, яке буде дворівневе, легший і складніший рівень, залежно від потреб вступника. Третім обов’язковим предметом буде історія України або англійська мова на вибір. За бажанням учасник також має право складати додаткові предмети.

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання розпочалася в Україні з 21 травня. Цьогорічна кількість зареєстрованих осіб на тестування є однією з найбільших за останні роки проведення оцінювання – майже 390 тисяч учасників з усієї України. Найбільша кількість учасників ЗНО є цьогорічними випускниками шкіл – понад 56%, кількість учнів профтехів та студентів вишів складає 30% від загальної кількості учасників, випускники минулих років – 13%.

Зовнішнє оцінювання у 2021 році налічуватиме 13 тестувань: українська мова, українська мова і література, історія України, математика, математика (завдання рівня стандарт), біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська, німецька, французька мови. Абітурієнти вже склали хімію, іноземні мови, математику двох рівнів, українську мову і літературу. На черзі історія України (04.06), фізика (07.06), біологія (10.06) та географія (15.06). Зважаючи на скасування обов’язковості проходження державної підсумкової атестації у формі ЗНО для здобувачів повної загальної середньої освіти, кількість реальних учасників, які мають намір взяти участь у тестуванні, виявилася меншою. Популярність тестів серед учасників ЗНО обумовлена вимогами закладів вищої освіти до вступників.

За коментарем з приводу особливостей здачі цьогорічного ЗНО ми звернулися до Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти, який веде статистику по трьох областях (Вінницька, Житомирська, Хмельницька).

– Цьогоріч на Вінниччині для здачі основної сесії ЗНО зареєструвалися 15691 особа, – зазначила заступниця директора ВРЦОЯО, доктор педагогічних наук Людмила Марцева. – З них 8500 цьогорічні випускники шкіл, понад 3000 – студенти-другокурсники технікумів, коледжів, 2500 – з профтехосвіти та 1500 – випускники минулих років. Пункти проведення ЗНО на Вінниччині формувалися відповідно до нормативних документів, цьогоріч їх буде на 30 більше, ніж торік. Всього 73 пункти. Нашу область поділили на 13 освітніх тестувальних округів: Вінниця, Козятин, Іллінці, Жмеринка, Могилів-Подільський, Тульчин, Гайсин, Бершадь, Хмільник, Калинівка, Бар, Крижопіль, Шаргород. Найбільшим попитом в учасників ЗНО користується українська мова і література, математика, історія України (приймали всі пункти області) та англійська мова, найменше хотіли здавати фізику, хімію та інші іноземні мови. Прикро, що нині в учнів занепав інтерес до хімії, як предмета, цьогоріч його виявили бажання здавати лише трохи більше чотирьох сотень учасників. Щодо дітей з особливими освітніми потребами, то ми намагаємося створити всі умови для зручного пересування приміщеннями, розміщення в аудиторіях для успішного складання ними іспитів. У нас є спеціалізовані освітні заклади, де навчаються діти з порушенням зору, слуху та іншими фізичними вадами. Серед них є особи, які мають посвідчення інваліда, і їм надається звільнення від ЗНО та ДПА. Однак бувають випадки, коли навіть такі діти виявляють бажання складати ЗНО і часто здають його на досить високому рівні.

– До прикладу, на вже складене учасниками цьогорічне ЗНО з англійської мови у Вінницькому регіоні зареєструвалися 5054 абітурієнтів, а безпосередньо взяли участь – 4482. Не з’явилися на тестування 572 особи, і це в межах норми. Загалом явка учасників склала – 88,7%. За процесом наглядали всього 5 громадських спостерігачів. Реєстрація спостерігачів здійснюється за поданням батьківських комітетів і піклувальних рад закладів загальної середньої освіти. Хто хотів, той і реєструвався, але ми виступаємо за те, щоб громадський контроль був широко представлений на пунктах тестування. Зазвичай ми беремо батьків дітей-десятикласників, щоб вони могли морально підготуватися самі та налаштувати своїх дітей на здачу іспитів наступного року. Загалом для здачі ЗНО учасники могли зареєструватися максимум на 5 предметів, але були діти, які обрали для себе лише 3 дисципліни. Але для складання ДПА  мають бути чітко 4 предмети. Втім, коли зараз дітей звільнили від ДПА, то всі йдуть на пункти тестування, як на одну кампанію, – зазначила Людмила Марцева.

Щодо математики, то в області для проходження тесту зареєструвалися 15386 учасників. Процедура допуску до пунктів тестування передбачала проходження термометрії й ідентифікації учасників зовнішнього незалежного оцінювання. Для тих, хто з поважних причин не зміг взяти участь в основній сесії незалежного оцінювання, проведуть додаткову. Для цього потрібно протягом 5 днів після тестування з певного предмета (враховуючи день проведення) подати заяву до Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти. Зразок заяви та перелік документів, які необхідно надати, можна знайти у відповідному розділі на сайті ВРЦОЯО. Проведення додаткової сесії відбудеться в період з 29 червня до 16 липня поточного року, і нехай друга спроба виявиться більш вдалою для її учасників, ніж попередня.

Питання вивчала Вікторія МЕЛЬНИК

Світлина з порталу «Слово і діло».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені