«Поезії Степана Литвина бентежать наше сумління…»

У селі Кармалюкове Жмеринського району пройшли урочистості з нагоди відкриття меморіальної дошки відомому земляку Степану Литвину. Ініціатором цього заходу став краєзнавець, член Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України Володимир Горлей, який незадовго до цієї події упорядкував та видав друге видання збірки «Поет Кармалюкового  краю».

Звертаючись до присутніх, Володимир Горлей, зокрема, сказав:  «Наскільки ми будемо пам’ятати людей, які були нам наставниками, настільки ми з вами і будемо багатшими. Степан Литвин – наш земляк, відомий та талановитий поет, людина, яка залишила у літературі масштабний спадок. Сьогодні ми не лише вшановуємо пам’ять цієї видатної особистості, ми згадуємо його життєвий та творчий шлях. Я вдячний усім меценатам, які долучилися як до відкриття меморіальної дошки, так і до видання збірки про Степана Литвина. Серед них депутати Вінницької обласної ради Людмила Станіславенко, Олег Легеза та Людмила Щербаківська, голова райдержадміністрації Інна Цимбал, голова Жмеринської міської територіальної громади Анатолій Кушнір, голова районної ради Анатолій Бешлей, староста Кармалюківського старостинського округу Микола Огородник, підприємці Микола Ткачук та Оксана Ногова, директор Вінницького ОЦТК Лідія Юхнович та генерал-полковник козацтва Юрій Семенюк».

Меморіальну дошку відкрили голова Жмеринської райдержадміністрації Інна Цимбал, перший заступник міського голови Костянтин Тимунь, заступник голови Жмеринської районної ради Ірина Дацко та голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників Вадим Вітковський.

Багатьох учасників святкового зібрання було відзначено почесними грамотами облдержадміністрації, райдержадміністрації та обласної організації Національної спілки письменників України.

– Ми пишаємось тим, що у нас на Вінниччині видаються книги, відкриваються пам’ятні знаки поетам та письменникам, започатковуються премії. У багатьох містах та містечках України є видатні особистості, проте у них немає такої підтримки від влади та громадянської позиції, як у нашого Володимира Горлея, за ініціативи якого ми з вами сьогодні зібралися, – наголосив Вадим Вітковський.

Урочистий захід супроводжувався виконанням народних пісень та творів на слова Степана Литвина, декламуванням його віршів, а завершився екскурсією місцевим музеєм, який поповнився того дня цінними експонатами, які передав Володимир Горлей. Віднині музейна експозиція, присвячена Степану Литвину, буде знаходитися поруч з не менш відомим громадським діячем Володимиром Вовкодавом. Свого часу він сказав: «Поезії Степана Литвина хвилюють душу і часто, після прочитання, залишають добрий слід у серці – бентежать наше сумління та ворушать глибинні душевні пласти. Його віршовані тексти написані барвистою образною мовою…».

Відомо, що Степан Литвин народився 10 червня 1931 року в селі Головчинцях Жмеринського району (тепер село Кармалюкове) в родині колгоспників. Пережив страшне лихоліття Другої світової війни, підлітком працював у колгоспі та зазнав голоду в 1932-1933, 1947 рр. Закінчив у Головчинцях семирічну трудову школу, навчався в Чернятинському плодово-ягідному технікумі та Бердянському технікумі виноградарства та виноробства. У 49-му здобув середню освіту в Бердянській вечірній школі, а потім навчався на філологічному факультеті в Київському державному університеті ім. Т.Шевченка. Мав потяг до пізнання письменства і до віршування. Відвідував засідання молодіжної університетської літстудії.

Друкував свої вірші в київських літературних журналах, працював у редакціях газет, видавництві, вчителював.

Степан Литвин підготував до друку кількасот книжок різних авторів. Він є автором понад 20 пісень, які виконували народні артисти України Назарій Яремчук, Руслана, Алла Кудлай, Тетяна Піскарьова, Василь Білоцерківський, відомий квартет Збройних сил України «Гетьман» та багато інших.

До останніх днів Степан Литвин натхненно працював над рукописом роману про земляка Устима Кармалюка. 1 липня 2019 року серце поета перестало битися.

Віктор Зеленюк

Фото Жмеринка-сіті 

Жмеринський район ��k

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені