Кубок Гната Танцюри вибороли «Кумасі» з Чагова

До 120-річчя подільського фольклориста у Гайсині відбувся V Всеукраїнський фестиваль-конкурс фольклорних колективів на приз Гната Танцюри. Цей захід відкрив на Вінниччині плеяду культурно-мистецьких проєктів «Ти у мене єдина» з нагоди 30-річчя незалежності України.

Вже традиційно фестиваль розпочався марш-парадом всіх учасників (а це понад 40 фольклорних колективів з 8 областей України) біля музею-садиби Гната Танцюри. Святкова хода завершилась спільним виконанням відомої пісні, яку записав легендарний фольклорист, – «Ой роде мій…» Різноманітні фестивальні заходи відбувались цілий день на багатьох локаціях і в центрі Гайсина, і в місцевому парку з ранку до пізнього вечора. Кожен міг насолодитися оригінальними музичними номерами і танцями, послухати народні співи та музику, помилуватися виробами народних майстрів чи зануритися в казку стародавнього українського обрядового дійства.

Концертна програма і розмаїття творчих колективів були такими різнобарвними, що не залишали часу на перепочинок не лише в учасників фестивалю, а й у гостей свята. На кількох сценах того дня виступали не лише аматорські фольклорно-етнографічні колективи та окремі виконавці, а й великі професійні творчі колективи. Зокрема, фольклорний гурт «Кралиця» Київського національного університету культури і мистецтв, академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля» Вінницької обласної філармонії, фольклорний рок-гурт «TOLOKA».

Але найбільший інтерес і увага того дня були прикуті до головної сцени біля міського будинку культури, де безпосередньо відбувався конкурс на приз Гната Танцюри. Усі без винятку учасники не тільки очікувано продемонстрували високу виконавську майстерність, а й дотримались головного творчого принципу та суті конкурсу. Тобто виконували автентичні, старовинні, притаманні їхньому регіону пісні чи обрядові дійства, з дотриманням манери співу та канонів костюму.

Цього року поза конкуренцією був народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Кумасі» с.Чагів Оратівської ТГ. Вони виконали дві старовинні пісні: «Ой не ходи, Голяно» та «Під білою березою». Їхні співи були такими проникливими та вражаючими, що вигуки «Браво» від членів журі пролунали ще до закінчення конкурсного виступу. Високоповажне журі було одностайне у своєму захопленні, відтак «Кумасі» вибороли гран-прі V Всеукраїнського фестивалю-конкурсу фольклорних колективів на приз Гната Танцюри. Примітно, що раніше цей знаний на Поділлі колектив вже удостоювався перехідного кубку Гната Танцюри, яким щороку відзначають переможців обласного свята. І ось тепер вони вибороли гран-прі всеукраїнського конкурсу.

– Ми дуже пишаємось, що нашу творчість відзначили таким престижним призом, хоча наш колектив здобував неодноразові перемоги і на міжнародних фестивалях. На етнографічному фестивалі Гната Танцюри виступаємо не перший раз, це завжди і свято, і професійне зростання. Чим зачарували наші співи? Можливо, непідробною, споконвічною манерою виконання, яку намагаємось відтворювати максимально точно, – поділилась з нами художній керівник колективу Ольга Сіроштан. – У нашому селі завжди так співали – з підголоссям, із «вивідною» та підспівами. Твори, які виконували на конкурсі, старовинні – їх співали ще прабабусі наших найстарших учасниць, які незабаром розміняють дев’ятий десяток. Це журливі пісні про нещасливе кохання та незавидну долю – там ні слова, ні ноти не вигадано. На такі урочисті події завжди дістаємо і старовинні сорочки зі скрині. А спідниці і спеціальні кольорові фартухи відшили за зразком давнього одягу нашого села. Жіночки на святкову оказію у нас завжди одягали спеціальні фартухи голубого та рожевого кольорів. І по-особливому зав’язували хустки – як ось ми сьогодні…

За словами відомої солістки «Кумасей» Ніни Бистріцької, яка співає там більше двадцяти років, спільними зусиллями учасниць фольклорного гурту оригінальних, автентичних пісень рідного Чагова та сусідніх сіл вони назбирали та зафіксували багато – на два грубих альбоми, які незабаром мають передати в музей. Переможці отримали не лише головний приз – кубок Гната Танцюри, який їм вручив голова облдержадміністрації Сергій Борзов, а також спеціальний професійний мікрофон та сертифікат на примірники ексклюзивного видання «Пісні Явдохи Зуїхи» від видавництва «Літера». Представники видавництва презентували на святі сигнальний примірник цієї безцінної збірки, перше видання якої вже стало раритетом.

Перехідний кубок, яким щороку відзначають кращий фольклорний колектив Вінниччини, цього року вручили дитячому фольклорному ансамблю з Вороновиці «Викрутаси». І місце у номінації «Пісенний фольклор» виборов народний аматорський фольклорний колектив «Рідня» Гайсинського МБК (в їхньому репертуарі найбільше пісень, зібраних Танцюрою); І місце у номінації «Обрядовий фольклор» присудили народному аматорському фольклорному ансамблю «Берегиня» с.Орлівка Соболівської ТГ і фольклорному театру «Добродеї» смт Теплик. А переможицею у номінації «Сольний народний спів» стала Софія Перець з Томашполя.

– Цьогорічний конкурс показав, наскільки якісно виріс рівень усіх учасників. Це засвідчило і журі, яке традиційно очолює заслужений працівник культури України, фольклорист, керівник фольклорного гурту «Кралиця» КНУКМ Іван Сінельніков. Маємо на увазі тих, хто максимально точно відтворює регіональний пісенний і обрядовий фольклор, – поділилась враженнями від фестивалю-конкурсу директор Вінницького обласного центру народної творчості Тетяна Цвігун. – Я радію, що продовжують творити відомі колективи, але щороку створюється чимало нових, в тому числі дитячих і молодіжних. У цьому році було стільки яскравих самобутніх гуртів та ансамблів, що довелось відзначати їх спеціальними призами та дипломами поза рамками конкурсної програми! Спеціальний приз за передачу українських традицій дітям вручили театру пісні «Ладоньки» Центру позашкільної роботи з Києва; спеціальний приз за оригінальне народне музикування – народному аматорському фольклорному ансамблю «Джерело» з с.Гончарівка Літинської ТГ (багато шумових інструментів, на березовій корі). А спеціальний приз за театралізоване обрядове дійство присудили фольклорному театру «Господині» та фольклорно-етнографічному колективу «Самоцвіти» с.Красненьке Іллінецької ТГ. Також тішуся, що левова частка перших місць у всіх номінаціях залишилась саме за колективами Вінниччини. Це значить, що все більше творчих людей звертається до першоджерел і дає фольклорному спадку шанс звучати у сучасному світі. А етнографічний спадок Поділля передається наступним поколінням. Про що дбав, як пам’ятаємо, і славетний уродженець Гайсинщини Гнат Трохимович Танцюра.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені