Встановили рекорд зі «Щедриком»

У рамках Плеяди культурно-мистецьких заходів «Ти у мене єдина» з нагоди відзначення 30-річчя незалежності України було представлено проєкт «Щедрик – мелодія Вінниччини» за ініціативи голови Вінницької ОДА Сергія Борзова. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила перший заступник голови облдержадміністрації Наталя Заболотна.

«Вінниччина – регіон, який безпосередньо пов’язаний з ім’ям видатного земляка, всесвітньо відомого композитора Миколи Леонтовича. Наш «Щедрик» лунає на всіх континентах, але ми маємо нагадати світові, що «Щедрик» Леонтовича народився на Вінницькій землі. Сьогодні ми разом з вами, багатотисячною кількістю артистів, глядачів встановлюємо рекорд України на наймасовіше виконання «Щедрика», і цей день увійде в історію нашої країни. «Щерик» став культурним брендом нашої Вінниччини, і саме зараз ми є свідками події, яка сприятиме внесенню «Щедрика» до спадщини ЮНЕСКО як шедевра людства саме від Вінницької області. Вінниччина здавна славиться високим рівнем хорового мистецтва. Сьогодні на нашій площі – кращі хорові, вокальні колективи області. Серед них славетні колективи, які прославляють нашу Вінниччину в Україні і далеко за її межами», – зазначила пані Наталя і зауважила символічність того, що ця масова мистецька акція відбулась у «Подільському Версалі» – на площі палацу Потоцьких, який з 2020 року включений до програми Президента України «Велике будівництво».

Участь у встановленні рекорду взяли 68 вокальних та хорових колективів області, долучились до спільного виконання також жителі Тульчинської громади та гості свята (представники «Книги рекордів України» зафіксували 3500 виконавців). А головним диригентом була Ольга Бабошина – викладачка Вінницького коледжу культури і мистецтв ім. М. Леонтовича та організаторка низки вокальних флешмобів.

Нагадаємо, що саме Вінниччина є колискою мелодії «Щедрика». У Тульчинській громаді в музеї-квартирі Миколи Леонтовича збереглися унікальні експонати та речі відомого композитора, також у Тульчині досі існує хорова капела, яку 100 років тому заснував Леонтович. А ще цьогоріч, 5 жовтня, відзначатиметься сторіччя з дня першого виконання пісні «Щедрик» у Карнегі-хол (Нью-Йорк, США). З цієї нагоди планується низка міжнародних мистецьких заходів.

Як розповідає сайт Тульчинської громади, після закінчення європейських гастролей українська капела під керівництвом К. Стеценка та О. Кошиця прибула до США і 5 жовтня 1922 р. дала концерт у найпрестижнішому залі Нью-Йорка. Тоді й відбулась американська прем’єра «Щедрика». З 1922 по 1924 рр. українці дали ще понад 400 концертів у США, Канаді, Мексиці, Уругваї, Аргентині, Бразилії, на Кубі. Згодом була культурна трансформація українського «Щедрика» на американську колядку «Carol of the Bells»: у березні 1936 р. в «Madison Square Garden» студентський хор під орудою американського диригента українського походження Пітера Вільховського презентував на з’їзді вчителів музики США (15-тисячна аудиторія!) обробку Леонтовича з англійським текстом. У щебетанні ластівки Вільховський почув передзвін різдвяних дзвоників. Так на міжнародну арену вийшла англомовна версія «Щедрика» – колядка, без якої не обходиться жодне різдвяне свято у світі.

Юрій СЕГЕДА

Фото Вінницького обласного центру культури «Щедрик»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені