Термомодернізація дитячих садочків за підтримки ЄС: досвід Гнівані

У Гнівані реалізують  найбільший в області проєкт, який отримав фінансування  від ЄС в розмірі 757 312 євро. Це 78% кошторису, решту суми доклала місцева громада.  Йдеться про проєкт «Енергоефективний Гнівань – енергетична політика сталого розвитку міста Гнівань», в рамках якого модернізують 4 із 5 дитячих садочків міста.  На якій стадії зараз перебувають роботи і як невеликому населеному пункту вдалося виграти грант і залучити грандіозні кошти –  розповідали і показували журналістам під час нещодавнього престуру.

Проєкт фінансується Європейським Союзом у рамках ініціативи EU4Energy та програми  «Угода мерів – Демонстраційні проєкти» (CoM-DeP)». Його реалізують Гніванська міська рада у партнерстві з ГО «Єврорегіон «Дністер». Взагалі угода мерів – це найбільший у світі рух за збереження клімату і енергії на місцевому рівні. Підписанти зобов’язуються вжити заходів для досягнення мети скорочення викидів парникових газів щонайменше на 20% до 2020 року і 30% до 2030 року. Угода мерів активно веде роботу в країнах Східного партнерства з 2011 року.

На сьогоднішній день сотні громад підписали  і розробили свої Плани дій  зі сталої енергії. Є серед них і Гнівань: за ініціативи  міського голови Володимира Кулешова місто приєдналося до Угоди мерів 23 січня 2015 року. Але самого лише приєднання для залучення коштів було аж ніяк недостатньо. Аби взяти участь у грантовій програмі, необхідно було розробити План дій енергетичного розвитку. І Гніванська громада ризикнула і засукала рукави.

– Ми були єдиними, хто виконав усі умови для участі з Вінницької області, і стали одними із 6 переможців в Україні. Над розробкою плану працювали впродовж 2 років, але у своїй перемозі зовсім не були упевнені. Звісно, ми надихались успіхом Жмеринки, яка вже мала подібний досвід, але упевненості не було – не вірилося, що скромного розміру периферійне містечко може зацікавити ЄС. І тому наша перемога стала грандіозною та знаковою для всіє громади та міста. У нас вийшло! – розповів міський голова Володимир Кулешов.

Проаналізувавши весь спектр викидів на території громади, фахівці дійшли висновку, що найбільше викидів дає житловий фонд і підприємства. Але тепломодернізацію вирішили робити саме у дитячих садочках – це і показово для інших мешканців громади, і соціально значимо. Всього в місті 5 дитсадків на 385 дошкільнят. Електронна черга дозволяє записати малюка у бажаний садочок із перших днів життя і відстежувати стан черги. Попри те, що 5 садочків для містечка – досить непогано, тут існує дефіцит місць. Нерівномірним виглядає і навантаження на заклади – усі прагнуть водити дитину до «центральних» і найбільших дошкільних закладів. До таких належить  ДНЗ№3 та №1.

Першим ми відвідали ДНЗ№3. В ньому можуть виховувати до 80 дітей, і він користується чи не найбільшим попитом гніванчан, адже розташований у центрі.  Сама споруда збудована у далекому 1947 році, і найбільшою проблемою тут був дах, що протікає, і постійні вологість та вогкість. Зрозуміло, що зусиллями та коштами місцевої громади і батьків час від часу тут проводили різні ремонтні роботи, але принципово це проблем не вирішувало. Цікаво, що спочатку планувалися лише термомодернізація та фасадні роботи, а в результаті вирішили здійснити капітальний ремонт усього приміщення, включно з інтер’єром. Тепер улюблений садочок гніванчан – яскрава модернізована сучасна будівля, теплоізольована за всіма вимогами і стандартами  енергоефективності, із затишним внутрішнім ремонтом.

– Тут були проведені великі капітальні роботи. Поміняли дах – деякі балки  просто згнили від часу. До речі, теплоаудит показав, що значна втрата тепла «йде» і з даху, тому його також слід утеплювати під час проведення таких робіт. Утеплили стіни, фундамент і відкоси, замінили вікна, які були пластиковими, але зовсім не відповідали вимогам енергозбереження. На першому поверсі постелили теплу підлогу, також замінили систему теплопостачання – установили новий твердопаливний котел і нову систему опалення з комунікаціями. Аудит показав, що шар утеплення має складати не менше 15 см – ця інформація стала корисною для багатьох гніванчан, які модернізують свої будинки. Також місто залучило додаткові ресурси, щоб здійснити внутрішні роботи і ремонти, однак ми не шкодуємо. Від колишнього приміщення залишилися хіба що старі стіни – а так на виході маємо новий, сучасний дитячий садочок із прекрасними умовами для малят, – пояснив усі етапи робіт міський голова.

Ще одне принципове оновлення стосується вентиляції – під час ремонту кожне приміщення  обладнали приточною системою вентилювання. А це просто   «маст-хев» в умовах пандемії, який потрібен кожній дошкільній та шкільній установі, щоб мінімізувати ризики інфікування. Ні холод, ні вологість, ні цвіль, ні інфекції тепер не загрожують малюкам. Ну, а громада суттєво заощадить на видатках на опаленні та електроенергії. Очікувана економія після модернізації об’єктів становить від 10 до 30 тисяч євро. А дитяче збережене здоров’я та комфорт соціальної сфери міста навряд можна обрахувати цифрами.

Також ми відвідали найбільший дошкільний навчальний заклад Гнівані – №1. Тут виховують 150 дітей, а приміщення було збудовано за типовим проєктом у 1977 році. Ремонтні роботи тут тривають, і, як і в першому випадку, на самій тепломодернізації вирішили не зупинятися, а наважились переобладнати весь заклад «під ключ», осучаснити та оновити. Впоратись із роботами планують до 1 вересня. Окрім утеплення фасаду, тут виникла потреба укріпити фундамент, повністю замінили газові котли і тепломережу.  Тепер тепло всередині приміщення зберігається на 100% краще, економія буде відчутною. А вікна зі спеціальним напиленням не лише бережуть тепло, а й захищають від проникнення УФ-променів.  

За попередніми підрахунками, річне споживання енергії дитсадками  зменшиться на 70% від базового рівня, у грошовому виразі це близько 1 мільйона гривень економії на рік; на 200 тонн зменшаться також викиди вуглекислого газу – потрібно 900000 дерев, аби поглинути таку кількість СО2. Загальні витрати місцевого бюджету на енергоносії скоротяться на 30 тисяч євро. Також в місті заплановане створення Муніципального  фонду енергоефективності м.Гнівань, з якого щорічно на конкурсній основі буде надаватися співфінансування  з міського бюджету  на впровадження енергоефективних заходів у житловому секторі міста. І все це стало можливим завдяки ініціативності громади, участі у міжнародних проєктах та наполегливості керівництва. Це більш ніж гарний і гідний приклад для інших громад. Гнівань – відкрита для спілкування, консультацій та обміну досвідом.

Юлія РАЗАНОВА

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені