«Завжди намагаюсь довести протилежне – втерти носа заздрісникам, хвалькам і  невдахам…»

Таким є життєве кредо голови Гайсинської міської об’єднаної громади  77-річного Анатолія Ілліча Гука. Саме йому він завдячує особистими успіхами й досягненнями очолюваної міськради.

На посаді Гайсинського міського голови Анатолій Ілліч працює з 2006 року, тобто уже четверту каденцію поспіль. Він найстарший за віком міський голова в області і, можливо, навіть в усій Україні. До цього ж – найбільш успішний. Щоразу під час чергових виборів на цю посаду отримував рекордну підтримку містян. Цілком зрозуміло, чому його вважають легендою місцевого самоврядування. За час головування Ілліча, як його шанобливо називають колеги по роботі й звичайні громадяни, Гайсин змінився невпізнанно. У місті відремонтовано більшість вулиць, майже всюди встановлене вуличне освітлення, впорядковано площі й сквери, функціонують фонтани, реконструйовано дитсадки, вирішено проблеми з водопостачанням та каналізацією. І це лише дещиця з усього обсягу, що вдалося втілити йому у життя. У Гайсині Анатолія Ілліча поважають як принципового, справедливого, чуйного керівника, а водночас шанують як дбайливого і працьовитого господаря. Чоловік неодноразово нагороджувався почесними грамотами Вінницької обласної державної адміністрації та обласної ради, грамотами та подяками районних громадських організацій. У 2009 р. він став лауреатом обласного конкурсу «Людина року» в номінації «Міський голова». У 2012 р. Анатолію Іллічу  присвоєно звання «Почесний громадянин міста Гайсин».

– Анатолію Іллічу, а з чого починався увесь цей «марафон»?

– Скажу відверто, я й гадки не мав бути коли-небудь у владі. З 17 років і все подальше життя працював у торгівлі. У 19-річному віці вже був завмагом найбільшого в Гайсині магазину. А потім на одній із найбільших баз союзного значення – начальником відділу легкої промисловості, зокрема займався постачанням сировини на підприємства. Тож місцеві люди знають мене вже дуже давно і добре.

У 2006 році, коли, власне, й почалося моє сходження на «владний Олімп», я був досить успішним підприємцем, тримав приватну крамницю, тож моїй родині на життя вистачало. Фактично, тоді я пристав на пропозицію жителів міста балотуватись на мера. Пам’ятаю, у той час до мене з цим звернулося буквально кілька десятків чоловік. Спочатку ніби й погодився, а потім таки забрав заяву: чомусь вирішив, що це – не моє. То вже через тиждень-два городяни влаштували перед магазином цілий мітинг у декілька сотень людей. Саме це й змусило мене прийняти остаточне рішення: я побачив довіру моїх земляків до себе і відчув їхнє прагнення до якісних змін у Гайсині. А значить – їхню підтримку і свою відповідальність.

Упродовж першої каденції очолювана Анатолієм Гуком міськрада працювала на відновлення існуючих у місті дитячих садочків.

– Коли 15 років тому вперше приймав справи, то на міські садочки було боляче дивитися, наскільки занедбаними й знищеними вони були, – пригадує Анатолій Ілліч. – Практично за власні кошти міськради провели ремонти й реконструкцію у 5-ти закладах, де нині індивідуальне опалення, сьогодні завершується облаштування шостого. Словом, тоді разом ми навели таку красу, що чимало обласних семінарів проводились саме на базі наших садочків. Сьогодні ж проблем з місцями для малих гайсинчан не існує, дошкільним вихованням у місті охоплено 1100 малюків. А це означає, що наш Гайсин має перспективу і майбутнє.

– Те ж саме й з освітленням Гайсина – я застав, умовно кажучи, 3 лампочки на усе місто, – продовжує міський голова. – Починаючи з 2006 року, всі вулиці, і не тільки центральні, а й на околицях, освітлені за сучасними технологіями. До слова, за цих півроку міська рада облаштувала освітлення вже й у трьох селах ОТГ. Завдяки участі у конкурсах розвитку територіальних громад на це додатково отримали 253 тис. грн. Невдовзі міський комунгосп безкоштовно отримає спецавтомобіль для збору й вивезення сміття. Нині наше місто чисте, доглянуте, охайне і комфортне для проживання. Такими у перспективі плануємо зробити і всі об’єднані громади.

За словами Анатолія Ілліча, під час другої каденції міська рада зосередилася на дорогах. З того часу зуміли відремонтувати й покрити асфальтом близько 300 кілометрів міських доріг – фактично, 3 відстані до Вінниці. За вартістю це близько 17 млн грн. На сьогоднішній день у Гайсині з понад 200 вулиць заасфальтовано 138. У місті тішить око 6 фонтанів, упорядковані площі, парк і сквери. Містяни мають де відпочити чи провести дозвілля з дітьми на дитячих ігрових майданчиках.

Проте одним з найбільших досягнень міської ради є забезпечення жителів міста питною водою. Якщо раніше, ще кілька років тому, вода подавалася кілька годин на добу – вранці, обідньої і вечірньої пори, то нині – 17 годин. Причому вона дійсно питна, бо дістається зі стометрових свердловин, а не технічна, як в інших містах області – з річок і ставків. Дебіт води задовільний, є навіть резервні свердловини. Та й робили усе з розумом. Спочатку  почистили наявні свердловини, а потім, перш ніж асфальтувати вулиці, міняли старі діряві водогони. Опікується цим місцеве КП «Гайсинводоканал».

– Через зношеність очисних споруд місто було на межі екологічної катастрофи, – продовжує Анатолій Гук. – Відновити їх допомогли колишній Прем’єр-міністр В.Б.Гройсман і народний депутат М.І.Кучер. Проблему вирішили завдяки державним коштам у сумі понад 8 млн грн, ще по 3 млн грн додали область і міська рада. Таке ж сприяння мали під час реконструкції мосту на в’їзді до Гайсина та центральної вулиці міста.

Або взяти інший момент, що характеризує очільника міста: рік тому у Гайсині були великі труднощі із забезпеченням окружної лікарні інтенсивного лікування киснем. Міський голова зумів вирішити це питання без залучення бюджетних коштів, а завдяки спонсорам з числа місцевих підприємців. Знаючи добропорядність цього чоловіка, бізнесмени Гайсинщини пожертвували на добру справу 250 тис. грн.

– Анатолій Ілліч, усе це, так би мовити, справи минулого. Проте, починаючи з цього року, міська рада працює вже у новому форматі, як центр міської об’єднаної громади. Наскільки відомо, шлях до цього був досить тернистим і непростим…

– Дійсно, сьогодні Гайсинська міська ОТГ є однією з найбільш численних в області. До її складу увійшло 16 сільських громад, а це – 43 населених пункти. Загальна площа території складає 657,77 км2, а кількість населення становить 44,5 тис. жителів. Тут діє 26 шкіл, 19 дитячих садочків, 65 закладів культури, дитячо-юнацька спортивна школа, центральна районна лікарня, центр первинної медико-санітарної допомоги, у складі якого 22 фельдшерських пункти, маємо і центр надання соціальних послуг.

Але справа у тім, що це об’єднання мало відбутися ще 4 роки тому. Тоді, в 2016 році, ми одні з перших пристали до ініціативи щодо процесу децентралізації і 16 сільських рад погодилися на приєднання до нашої міської ради. Але «дякуючи» колишній адміністрації району, цей процес загальмувався на роки. Хоча перед цим ми провели збори жителів по кожній сільській раді, і в кожній з них жителі голосували обома руками «за».

До чого призвело те відтермінування? На початковому етапі децентралізації, коли громади самостійно і добровільно визначалися, з ким їм об’єднуватись, держава надавала суттєву допомогу на розвиток цієї громади. Отже хто спромігся зробити це на початку, той виграв, і за цих кілька останніх років зміг і дороги побудувати, і капітально відремонтувати школи й садочки. А хто скочив, як кажуть, «до останнього вагона», той дуже багато втратив. Відповідно, через усілякі незрозумілі бар’єри з боку попереднього районного керівництва втратили і ми, хоча, як говорилося, люди в громадах були готові до об’єднання ще в 2016 році. Нині усі ці громади вже у складі нашої міської ОТГ. Все відбулося тихо й мирно, добровільно, без усіляких перешкод і відповідно до норм чинного законодавства. Але час втрачено, і тому, на жаль,  нинішній рік є для нас стартовим для роботи у новому форматі. А це означає, що ми повинні працювати сьогодні у посиленому режимі й темпі, аби надолужити згаяне не з нашої вини.

– Півроку недостатньо, аби щось аналізувати й підбивати підсумки. І все ж, що вдалося зробити за цей короткий час?

– Насамперед взялися за інвентаризацію земель по кожній сільській громаді. Не виключено, що тут можуть бути зловживання, тому не здивуюсь, якщо виявиться, що частина земель не облікована й не зареєстрована, десь відбувається її «тіньове використання», і не платиться податок. Ми запросили відповідних фахівців землеустрою, щоб виготовили проєкт по кожній сільській раді окремо. Там буде вказано кожний метр землі, де він і кому належить. Вже після цього створимо комісію і зробимо повністю інвентаризацію по кожній громаді. Завдяки цьому сподіваємося на суттєві додаткові надходження до бюджету.

Ще одна проблема – у нас розташовується військова частина, усе ПДФО якої заплановане і включене до міського бюджету. Ці надходження повинні йти до нас, натомість вони спрямовуються у Донецький регіон, де знаходиться  місце дислокації частини. А це – 60 млн грн. Маючи їх сьогодні, ми забезпечили б у першому півріччі цього року перевиконання бюджету на 8 млн грн. Зайве казати, що можна було б зробити за ці фінанси. Тому відбулися перемовини з керівництвом частини, і є сподівання, що ці кошти залишатимуться в подальшому у нашому місті, а взамін військова частина отримає певний відсоток на власний розвиток. І це було б справедливо, адже усі військові фактично є жителями Гайсина. Їхні діти навчаються тут у школах чи виховуються у дитячих садочках, а жінки працюють у місті.  

Але чи не найбільш болюча проблема по усіх наших сільських громадах – це стан доріг, тим паче, що за кількістю об’єднаних громад Гайсинська міська ОТГ є найбільшою в області. Відтак ми проаналізували стан наявних у районі кар’єрів, аби на початок мати можливість бодай висипати вкрай занедбані дороги жерствою. Крім того, громади потребують поліпшеного центрального водопостачання, освітлення, благоустрою територій, ремонтів у соціальних закладах. І все це будемо робити, бо мусимо виправдати сподівання і надії людей. Єдине, що болить сьогодні, – коли б нам свого часу не встромляли палиці у колеса, про добру частину існуючих нині проблем ми уже давно забули б.

– Кажуть: мало хотіти щось зробити і мало знати, як це зробити. Треба ще мати з ким це робити…

– Скажу відверто, ми  – команда однодумців, у якій панує взаєморозуміння і злагода. До речі, наша команда сформувалася ще в далекому 2006 році на початку моєї першої каденції, і з того часу ми разом. Кожен, чи то заступники, чи керівники підрозділів, є професіоналами своєї справи. Разом пройшли не одне випробування, тому маємо довіру один до одного, взаємоповагу і підтримку людей. Це вже навіть щось більше, аніж просто команда. Мабуть, разом із жителями Гайсина ми вже єдина родина…

Має Анатолій Ілліч і суто особисті методи керівництва. По-перше, його дуже важко застати у кабінеті, тому як такого традиційного прийому громадян у чітко визначений день і час практично не буває. Більшість питань вирішується будь-коли, здебільшого на вулиці, як кажуть, по дорозі й на порозі – де зустрілися, там і прийом. Де б і який об’єкт не робили – він обов’язково там. Все мусить бачити на власні очі і контролювати процес. Нині у місті триває завершення реконструкції дитячого садочка й приймального відділення лікарні. Обсяг робіт величезний, тож міський голова там практично днює і ночує.

– У мене слово «завтра» відсутнє, – каже він про себе. – Усе, що треба і можна, намагаюся зробити сьогодні. Мені подобається доводити протилежне нетямущим зазнайкам і втирати їм носи. Тим, хто каже, що у нього, мовляв, щось там не «получається». Я так розумію, коли у тебе щось не «получається», значить ти нічого не робиш, щоб «получалось». Все «получається», коли маєш мету і працюєш задля неї.

– А загалом я чоловік не конфліктний, – посміхається при кінці розмови Анатолій Ілліч. – Мій життєвий принцип виробився ще замолоду – ніколи не тримати зла на людей. Тому навіть коли мене хтось «каменем у груди, то я йому – хліба у зуби». Так мене учили батьки. І це правило, повірте, працює вже багато років. І дає відповідні результати…

Розмовляв Юрій ЧОРНИЙ

Економічна характеристика

Основними бюджетоутворюючими підприємствами на території Гайсинської міської територіальної громади є цукровий завод та сільськогосподарські підприємства ТОВ ПК «Зоря Поділля» і ПАТ «Зернопродукт МХП». Також на території громади розташовані 3 військові частини, які є потужними платниками податку на доходи фізичних осіб.

В місті діють комунальні підприємства: «Житлово-експлуатаційна контора», «Гайсинводоканал», Комбінат комунальних підприємств, «Гайсинтеплотехсервіс».

Обсяг бюджету територіальної громади в 2021 році становить 373,3 млн грн.

В структурі надходжень 28,3 % займає субвенція з державного бюджету для виплат педагогічним працівникам загальноосвітніх шкіл. Обсяг власних надходжень становить 268,5 млн грн.

В міському бюджеті відсутня базова дотація, а це свідчить, що Гайсинська міська територіальна громада самодостатня.

В бюджеті міської ради передбачено 274,5 млн грн на фінансування заробітної плати з нарахуванням працівникам бюджетної сфери, де працює 2630 осіб. Незважаючи на деякі проблеми щодо виконання бюджету за І півріччя 2021 року, кредиторська заборгованість з виплати заробітної плати станом на 01.07.2021 року відсутня. Також відсутня заборгованість із розрахунків за енергоносії (на рік передбачено 19,8 млн грн).

В цілому на фінансування захищених статей бюджету (заробітна плата, енергоносії, харчування) в 2021 році передбачено 305,0 млн грн, що становить 81% у структурі бюджету. В міському бюджеті на цей рік також передбачені кошти на капітальні видатки в сумі 12,3 млн грн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені