І гончарство, і пісня, і спорт…

– У галузі культури Гайсинської громади трудиться 102 закоханих у свою професію працівники, вони на високому рівні забезпечують культосвітню діяльність. Проводять активну роботу зі збереження народної творчості, осередків декоративно-прикладного мистецтва, велику увагу приділяють і збереженню об’єктів культурної спадщини, – каже начальник відділу культури, молоді та спорту Гайсинської місьради, заслужений працівник культури України Микола Ричков.

За його словами, у громаді державну політику в сфері культури у І півріччі 2021 р. забезпечували 68 закладів, серед яких комунальний Будинок культури Гайсинської міської ради, 34 сільських будинки культури і клуби, 23 бібліотеки, 7 музеїв, парк культури і відпочинку ім. Богдана Хмельницького, кінотеатр «Мир», Гайсинська музична школа. При закладах діє 375 клубних формувань, з них 27 мають звання «народний аматорський» та 3 – звання «зразковий». У сфері спорту працює Гайсинська ДЮСШ та підрозділ товариства «Колос».

Протягом 4-х місяців довелось працювати в онлайн-режимі, проте пандемія не стала на заваді проведенню районних фестивалів «Різдвяне диво – 2021», «Великодня писанка», «Масляна – 2021», у яких взяли участь усі сільські заклади культури громади.

В обласному онлайн-конкурсі читців «Кобзар і Україна» І місце посіла Катерина Васильченко з Огіївки, Антон П’ятківський з Мар’янівки – ІІІ місце, актор народного аматорського драмтеатру Гайсинському будинку культури Михайло Галич на обласному святі гумористів ім. Руданського та виборов ІІ місце. І місце у V Всеукраїнському фестивалі фольклору ім. Г. Танцюри в номінації «пісенний фольклор» посів народний аматорський колектив «Рідня» Гайсинського МБК (керівник Лідія Горошко). Чимало перемог зібрали вихованці Гайсинської музичної школи, яких підготували наставники П. Лисак, М. Голянтус, А. Богдан, І. Маруненко, Б. Штейман, Г. Шеремета…

Народний аматорський хор ім. М. Горошка (керівник Т. Бурякова) та народний аматорський камерний хор Гайсинського МБК (керівник С. Колосовська) нещодавно у Тульчині взяли участь у встановленні рекорду України на наймасовіше виконання «Щедрика» Миколи Леонтовича.

Цікаві експозиції мають два державних музейних заклади – Краєзнавчий музей Гайсинщини і Музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків) – та 5 народних музеїв, присвячених фольклористові Гнату Танцюрі, письменнику-земляку Василеві Стусу, пам’яті Чорнобильської катастрофи, ветеранам війни в Афганістані та героям АТО/ООС.

У Гайсинській ДЮСШ навчаються 377 учнів на 5 відділеннях (бадмінтон, тхеквондо, боротьба греко-римська, волейбол, футбол), працюють 9 тренерів-викладачів. Матеріально-технічна база спортшколи включає в себе 10 спортивних споруд: зали, тренажерні майданчики, стадіон «Дружба», футбольне поле «Бета», футбольний майданчик зі штучним покриттям тощо.

У лютому на обласному турнірі з греко-римської боротьби пам’яті першого директора Теплицької ДЮСШ В. Гишка четверо вихованців Гайсинської ДЮСШ зайняли І місця, троє – ІІ місця, ще 3 вибороли «бронзу» (тренери Ю. Задрановський та І. Садовець). А в травні після карантину спортшкола відновила звичний режим роботи і почала активні тренування та здобування призів.

Високі результати демонструють і спортсмени Гайсинщини в рамках змагань під егідою товариства «Колос». Пишаються тут, зокрема, волейболістками, які посіли ІІІ місце в обласній лізі (а Христина Пустовіт визнана кращою нападаючою турніру), командою спортклубу «ГрОТ» зі спортивного орієнтування, яка здобувала перемоги на чемпіонатах області та Києва, а в травні вперше взяла участь в офіційному чемпіонаті України і виборола досить престижні місця.

Не можна не згадати про безцінне надбання Гайсинської громади та всієї Вінниччини – бубнівську кераміку сіл Бубнівка і Новоселівка. Вона характеризується різноманіттям, красою підполив’яного візерунка, переливами барв, дивовижними рослинними орнаментами. Недарма ж традицію бубнівської кераміки занесено до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Відомі зберігачі цієї спадщини – майстри гончарного мистецтва Гайсинщини Фросина Міщенко (днями відзначила 95-річчя), Тетяна Шпак, Тетяна Дмитренко, які мають чимало учнів. А при Бубнівській середній школі працює гурток художньої кераміки, ним керує учитель іноземної мови Надія Яковенко.

– Усі заходи, які проводять працівники галузі культури, розраховані на різні вікові категорії населення та мають різні форми патріотичного, морального, виховного, трудового напрямків, – підсумовує Микола Леонідович Ричков. – Також уцьому році наша громада поповнилась ще одним офіційно визнаним надбанням: Великодні веснянки села Новоселівка занесено до обласного переліку елементів Національної культурної спадщини.

Підготував Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені