Розмальовували хати, співали оди матерям і… смітили

Велелюдний фестиваль відбувся в Мурованокуриловецькій громаді 

У різноманіття культурно-мистецьких заходів області яскраво й колоритно вписався днями ще один, третій за рахунком, фестиваль авторської пісні «Вклонімось матері». Він пройшов у селі Долиняни теперішнього Могилів-Подільського району – на малій батьківщині народного артиста України Станіслава Городинського під патронатом народного депутата України Лариси Білозір.

Це було велелюдне, майже на три тисячі глядачів, свято української пісні, свято возвеличення матері, яка жертовно стоїть біля витоків духовної аури нації.  І надзвичайно  символічно й патріотично, що саме в Долинянах започатковано такий фестиваль, адже це маленька точка на мапі України, де сам Всевишній подбав про прекрасне місце відпочинку для душі й тіла, місце, де на стежках босоногого дитинства «стають на крило» й летять у самостійне життя покоління за поколінням вихідці селянських родин, а потім знов і знов вертають до отчого порогу. Це щемливе відчуття єднає земляків-долинян через роки і десятиліття… Так було і цього разу.

Напередодні фестивалю його організаторам вдалося колоритно долучити до нього ще один оригінальний мистецький захід – симпозіум народного малярства «Мальована хата» під керівництвом відомого скульптора і краєзнавця, заслуженого вчителя України Миколи Крижанівського. Упродовж тижня група художників розмальовувала стіни хат, криниць і навіть стовпи електроопор на центральній вулиці села. Цей чудовий рукотворний дарунок жителям Долинян «переодягнув» їхнє село у яскраві барви кольорів, які не вимиються дощами і не зітруться з пам’яті людей.

Художня спадщина народного стінопису залишається привабливим і актуальним компонентом традиційної культури на Поділлі, хоча сучасні умови сільського побуту суттєво змінилися, і глиняні стіни хат почали відходити в минуле. В цьому й їхня цінність, що є ще простір для втілення в реальність творчої фантазії митців пензля.

Відомо, що перший пленер “Мальована хата”  відбувся в 2012 році в селі Сліди  Могилів-Подільського району з метою відродження  традицій українського народного малярства та популяризації настінного розпису хат Поділля. З тієї пори художники прикрасили будівлі  стінописом  у селах: Наддністрянське Мурованокуриловецького району та Нагоряни Могилів-Подільського району (2014 р.), Гонтівка Чернівецького району (2015р.), Буша Ямпільського району (2018 р.), Носиківка  Шаргородського району (2019р.), Серебринці Могилів-Подільського району (2020 р.) та Безводне Могилів-Подільського району (Ямпільської громади 2021 р.).  

До мистецького заходу долучилися художники Оксана Городинська, Іван Горобчук, Василь Слободянюк, Аліна Смеричинська, Оксана Малобенська, Сергій Бугай, Микола Крижанівський, Олена Косинська, Дмитро Висоцький та Ольга Красильнікова. 

У суботній день свята до сільського Будинку культури почали прибувати учасники фестивалю та численні гості. За гарною традицією, все різноманіття народної творчості та гостинності  Мурованокуриловеччини представляли працівники культури та місцеві майстри з кожного старостинського округу. Майстер-клас з образотворчого мистецтва для дітей і всіх бажаючих показала художниця Олена Косінська з Мурованих Куриловець, а після його завершення всіх учасників цього дійства було відзначено подяками народного депутата України Лариси Білозір за популяризацію національної творчості, збереження українських родинних традицій та виховання гідних громадян України.

Різноманітна випічка та народні страви, яскравий одяг та вишивка, веселі українські мелодії та пісні – все додавало дійству неповторного колориту та драйву. Свою продукцію і товари всім бажаючим пропонували придбати приватні підприємці.

Вітаючи присутніх зі святом пісні, Лариса Білозір, зокрема,  підкреслила, що фестиваль «Вклонімось матері» має велике патріотично-виховне значення, бо саме з любові до матері починається любов до неньки-України, до багатої національної спадщини. Вона принагідно вручила Почесну грамоту Верховної Ради України керівнику ФГ «Велес Віта», депутату селищної ради Петру Струсевичу, а селищному голові Галині Цибульській – сертифікат на програмне забезпечення початкових класів та кабінетів математики. До щирих вітань приєдналися заступник голови обласної ради Ігор Івасюк, голова Могилів-Подільської райдержадміністрації Юрій Яцук, начальник управління культури та креативних індустрій департаменту гуманітарної політики ОДА Ольга Дернова та інші.

Розпочалась концертна програма з традиційних купальських обрядів, під час яких дівчата у віночках нагадали всім про глибоке коріння і давні традиції українського народу. А народний артист України Станіслав Городинський підкреслив, що дуже радий відновленню фестивалю у рідних Долинянах і порадував присутніх  піснями у своєму виконанні. 

На святковій сцені із щирими оплесками та захопленням вітали присутні виступи народних улюбленців, гурту «Лісапетний батальйон» та його солістки Наталії Фаліон, цілої когорти обласних та місцевих виконавців і колективів, серед яких народний артист України Микола Янченко, заслужені артисти України Ігор Юрковський та Олексій Ричко, а також Віктор Нечур (гурт «Пан Карпо»), Михайло Мода та багато інших.

     Різноманіттям   досконалих виробів   вабили око виставки знаних майстрів народної творчості громади –  художників  Тетяни Семенюк,  Олени Косінської та Володимира Вовка, майстрів вишивки Антоніни Кирилюк, Майї Смик, Галини та Світлани Черешнюк.

Незабутніх вражень додали  світлиці старостинських округів нашої громади, у яких не лише були представлені вироби декоративно-ужиткового мистецтва, а й можна було поласувати смачною випічкою.

Свято в Долинянах вирувало до пізнього вечора. Люди досхочу веселились, відпочивали і не поспішали додому, запасаючись неповторною енергією святкової феєрії…

– А наступного ранку настали у нас прикрі будні, – сказав по телефону кореспонденту «Вінниччини» староста села Володимир Городинський. – Від споглядання великої засміченої території у мене спочатку відняло навіть мову – кого конкретно звинуватиш, кому пожалієшся… Вилив свою образу на сторінці у Фейсбуці, де написав: «Фестиваль у Долинянах пройшов на «ура». І саме краще це «ура» пройшло у підприємців. Не заплативши за торгівлю ні копійки, вони залишили після себе на тисячі гривень сміття… Коли робив ці знімки, то більша у декілька разів частина сміття була уже у вогнищі… Просто немає слів!».

Веселилися тисячі людей, а прибирали за ними ми втрьох – завідуюча будинком культури Людмила Білик, працівник з благоустрою Андрій Підмурняк і я. Шість сміттєвих урн на таку кількість народу виявилося замало. І до того ж торговельники ще й мішками складували відходи свого грошового виробництва коло тих урн. Ніколи раніше не були наші Долиняни такими загадженими! Кожному папірчику, кожній викинутій пляшці і цукерковій обгортці ми кланялися і зносили до імпровізованого «вогняного судилища». Знаю, що неправильно ми зробили, але скажіть на милість, як нам треба було поступити в тій ситуації? Ніхто про це не думав наперед… Що могло, те згоріло, а шість мішків скляної тари залишилися біля будинку культури…

Отака ложка дьогтю в одній добрій справі.

Віктор Зеленюк, власкор «Вінниччини»

Мурованокуриловецька громада

Фото Володимира Сауляка          

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені