V Міжнародний фестиваль-конкурс в Іллінцях

Як уже повідомлялося в попередньому номері «Вінниччини»,  в Іллінцях відбувся П’ятий міжнародний фестиваль-конкурс народного хорового співу імені Віталія Іжевського «Над Собом пісня дзвінко лине» за участі представників п’ятнадцяти областей України, а також Білорусі, Латвії, Молдови, Румунії. Проводився він, як і щоразу, за підтримки і під патронатом Національної Всеукраїнської музичної спілки та Всеукраїнського хорового товариства. Як експеримент, уперше цей захід здійснено у двох форматах – оффлайн і дистанційно. Очно брали участь, крім колективів нашої області, хоровики з Буковини, Донеччини, Житомирщини, Київщини, Одещини, Харківщини – усього шістнадцять.

Вони вишикувалися на площі перед Свято-Воскресенським кафедральним собором і під звуки духового оркестру урочисто пройшли центральною вулицею на святково прибрану площу перед міським будинком культури.  Коли народний аматорський хор імені В. Іжевського «Вінок Поділля» виконував пісню «У нашому краї цвітуть рушники», дівчата вручили короваї представникам усіх колективів. Із словами привітань до гостей та іллінчан звернулися: голова облдержадміністрації Сергій Борзов, заступник голови Вінницької райдержадміністрації Олена Футуймас, заступник голови Вінницької районної ради Григорій Дерун, начальник управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики облдержадміністрації Ольга Дернова, Іллінецький міський голова Володимир Ящук, а також син Віталія Іовича – заслужений працівник сфери послуг України, кандидат економічних наук, кавалер ордена «За заслуги» ІІ і ІІІ ступенів Володимир Іжевський.

Квіти вшанування поклали до пам’ятників та рельєфів Петру Ніщинському, Тимку Падурі та Віталію Іжевському, а представниці творчих колективів повплітали різнобарвні стрічки у гілля калини як символу України.

Журі фестивалю-конкурсу за доброю традицією очолив професор Київського національного університету культури і мистецтв, керівник заслуженого народного ансамблю пісні і танцю України «Дарничанка», композитор, голова Всеукраїнського хорового товариства імені М. Леонтовича, заслужений працівник культури України Петро Андрійчук. Він же під час відкриття дійства виголосив слова привітання від голови Національної Всеукраїнської музичної спілки, Героя України, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Т. Шевченка, академіка, професора Євгена Савчука.

 Секретарем журі стала методист з вокально-хорового жанру  обласного центру народної творчості Ніна Джус. Також нашу область у журі представляла викладач-методист Вінницького державного коледжу культури і мистецтв імені М. Леонтовича, художній керівник і головний диригент Подільського камерного хору «Леонтович-капела» обласної філармонії, голова регіонального відділення Всеукраїнського хорового товариства Ольга Бабошина. Крім вітчизняних митців, серед оцінювачів були і зарубіжні. Якщо білорус Андрій Мялик і литовка Ірена Петруліонієне працювали дистанційно, то керівник дитячої хорової капели BELKANTO школи мистецтв з молдовського міста Сорока Людмила Самарін прибула особисто.

Іллінчани в будинку культури тепло зустрічали виступи всіх гостей, які продемонстрували високу виконавську майстерність.  Колективи представляли по три номери, притому один із них – без музичного супроводу, що дозволяло чіткіше відчути справжній їх рівень.

Теж за традицією вів програму директор фестивалю-конкурсу заслужений працівник культури України Микола Романов. Серед інших він звернув увагу присутніх на досвідченого баяніста Василя Мерцуна, з яким вони разом служили в армійському мистецькому колективі на Закавказзі. Якщо зважити, що Миколі Федоровичу вже 75-ий рік, то напрошується висновок, що сцена дарує людям творче довголіття.

Оскільки серед визначених поважним журі лауреатів усі колективи є офіційно «народними аматорськими», то при публікації їх цих два слова упустимо скрізь. Отже, у номінації «Народний хоровий спів» перше місце здобув «Любисток» з села Коболчин Чернівецької області,  друге – «Дашівські передзвони» з смт Дашів та «Зорецвіт» з м. Хмільник нашої області, третє – «Калина» з Новодністровська Чернівецької області та «Жайвір» з смт Баришівка Київської області.

У номінації «Ансамблі» перше місце здобули: «Щербів» з смт Ружин Житомирської області та «Козачка» з м. Липовець, друге – «Співоча родина» з села Корделівка, «Добряни» з смт Глухівці, «Кумасеньки» з м. Калинівка – всі три нині у Хмільницькому районі нашої області.

 Хто ж отримав гран-прі? Народний аматорський вокальний ансамбль «Краматорські дівчата та хлопці» з Краматорська  Донецької області. І це дуже добре, що в тому доволі русифікованому місті (воно ще на початку агресії з боку підступного північно-східного сусіда 2014 року навіть пережило окупацію бандами Гіркіна-Стрєлкова)  патріоти так люблять і популяризують українську народну пісню.  Роблять це на винятковому рівні – цілком заслужена найвища відзнака фестивалю-конкурсу!

А які результати серед «заочників»? Згідно з надісланими заявками та відеозаписами – якісних, сучасних, знятих не більше, ніж рік тому, було представлено 29 хорових колективів та ансамблів. У номінації «Народний хоровий спів» журі присудило друге місце хору української пісні «Світанок» з м. Харків, а третє місце – хору «Журавушка» з м. Пінськ Республіки Білорусь та хору «Веселка» з м. Жовті Води Дніпропетровської області.

У номінації «Академічний хоровий спів» перше місце – mixed choir DAUGAVA, Латвія, друге місце – змішаний хор Даугавспілської середньої школи Nr. 13 «Nojauta», Латвія та хор Ars-Nova музично-педагогічного коледжу м. Бєльци, Молдова, третє місце – denumirea colectivului BALADA, Молдова, хор «Gaudeamus» Білоруського державного педагогічного університету імені Максима Танка і хор «ARMONIA» з м. Флорешти, Молдова.

У номінації «Дитячі хори» перше місце здобув дитячий академічний хор BELKANTO з м. Сороки, Молдова, друге місце – Chamber Young Choir «Consonance», Румунія і музично-хорова студія «Лія-Чокирлія» Республіканського центру дітей і молоді, Молдова. Третє місце – дитячі хори «VIVACE» з м. Оргеєв та «Різнобарвна країна» з м. Кагул, обидва – Молдова. Звернімо увагу, наскільки популярний у сусідній країні іллінецький фестиваль!

У номінації «Ансамблі» друге місце у вокального дуету «Родина» з м. Жовті Води та  вокального тріо «Дожниця» з м. Тальне Черкаської області. Третє місце здобули жіночий ансамбль «Козачка» з м. Бершадь та Folk band «KAVALERKA» із львівських Винників.

А спеціальні призи від родини Іжевських отримали народні аматорські хори: імені В.Іжевського «Вінок Поділля» з м. Іллінці та «Дашівські передзвони» із смт Дашів, які безпосередньо продовжують справу Віталія Іовича, в обох цих населених пунктах він свого часу очолював культуру, але перед тим його доля склалася дуже драматично.

Він одночасно був і прекрасним офіцером, і професійним музикантом. На початку війни молодий командир вивів свій підрозділ з оточення, за що отримав орден Червоної Зірки. Потім як знавця польської мови його направили для підсилення Війська Польського, де він дослужився до полковника, мав високі нагороди тієї країни. А після війни очолив училище зв’язку в Лодзі. Але в ті роки неросіянам було дуже легко втрапити під жорна сталінської репресивної машини, за якою в Росії й досі багато хто плаче. Віталій Іжевський опинився по то бік колючого дроту у горезвісному полярному Норільську і лише  після смерті Сталіна звільнився. Реабілітували, повернули нагороди, але виїздити за кордон заборонили. Ось і став він культпрацівником у Шабельній, Дашеві, Іллінцях. Композитор і фольклорист, невтомний збирач народної творчості, родоначальник агітбригадного жанру на Вінниччині, фундатор і перший керівник самодіяльного народного хору «Вінок Поділля», добре знаного й за межами України.

Віриться, наступні фестивалі-конкурси, присвячені славному землякові, з кожним роком ставатимуть все масштабнішими і майстернішими.

Микола КАВУН

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені